Tanpopo (festivalový název)

Dandelion

Komedie

Japonsko, 1985, 114 min

• Hejtmy

Pokud někdo potřebuje povzbudit chuť před konzumací čínské polévky za 4,90, tak lze film doporučit, jinak je to ale velmi nudné představení prokládané podivnými (občas lehce nechutnými) scénkami spojenými s konzumací všemožných pochutin. Slabý film. 30 %(20.1.2017)

(1001) Když už si začínám myslet, že mě na světě nemůže nic překvapit, přijde japonský western o nudlích. A jak jsem u něj plakala! Přijde mi pomýlené říkat, že vedlejší epizodky o jídle odvádí pozornost od hlavní linie. Toto je film o vztahu k jídle. To je jeho hlavní linie. Před pár měsíci jsem viděla asijský film, jehož první čtvrthodina byla celá jenom o tom, že otec celý den vaří jídlo pro svoje tři dcery, které ho přicházejí navštívit. Přes počáteční nepochopení jsem se přes fascinaci formálními postupy při vaření dostala k tomu, že jídlo může být sociální pojítko vytvářející či posilující mnohé vazby mezi lidmi. Tehdy jsem to připisovala kulturní odlišnosti, kterou se můžu pokusit pochopit. Ale jak jsem měla čas nad tím přemýšlet a všechno se mi to rozleželo, tak nevidím rozdíl mezi tímto a mými babičkami, které vstávají v pět hodin, aby stihly upéct buchtu a uvařit vývar, jít nakoupit chybějící ingredience, připravit hlavní chod i se salátem, dodělat polévku a nachystat ovoce na mísu, kdyby si vnoučata chtěla dát ještě vitamíny. Nebo si představím ručně psanou kuchařku mojí maminky, kam si zaznamenala všechny zajímavé recepty, které kde viděla a slyšela, a také vlepila ručně psané recepty od dalších domácích kuchařek, které v ní budily respekt. Takže, abych to shrnula, sociální vědu za filmem Tampopo chápu a jsem s ní srostlá. A když je mi výsledek předkládán na půdorysu inovativního mixu žánrů plného zábavných a emocionálních epizod, kdo by to nemiloval! A detaily, do kterých to zabíhá. Mistři kuchyně skrytí mezi vagabundy ve squatech - a ti svému pánovi v slzách zpívají! Muž s bolavým zubem přenechá svoji zmrzlinu dítěti s mrkví kolem krku. Pěstní souboj v trávě a hlíně pod celobetonovou městskou aglomerací. Honička se starou paní ve večerce. Plus bych chtěla být mafián, ale ani bych nemusela být mafián, zkrátka bych někdy chtěla přijít k někomu, co jí chipsy v kině, a říct mu, že pokud během filmu udělá jediný zvuk, že ho zabiju. A ten poslední záběr. Ten poslední záběr! ♥(18.5.2015)

Pecka. Novodobý komediální spagetti western o nudlích.Až na tu sekanost absolutni chlama. 95%(6.10.2009)

Ramen na x spôsobov. Normalne mi cely cas tielky sliny. Skoda, ze hlavna zapletka je dost obycajna a naviac ju narusaju absolutne nesuvisiace epizodky ktorych pointa ja klasicky japonsky WTF. Ako chutna propaganda ramenu to funguje na jednotku. Ako nejaky zmysluplny film uz podstatne slabsie. 6/10.(19.11.2015)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)