Doctor Who - Season 16

(série)
Velká Británie, (1978–1979), 10 h 35 min (Minutáž: 22–26 min)

Epizody(26)

matolas

Šestnásta séria, séria "Key to Time", má zopár zaujímavých príbehov, no ako celkom veľmi nedrží a záverečné rozuzlenie možno nazvať len sklamaním. Zároveň však prináša mnoho dobrého, hneď v The Ribos Operation sa k Doktorovi pridá Dáma času Romana, ktorá je spestrením medzi spoločníčkami a kiežby mali aj súčasní scenáristi dosť odvahy na to, aby spoločníčka nebola zo Zeme. Práve vďaka duu Doktor a Romana séria funguje celkom dobre. Prvý scenár od Douglasa Adamsa, The Pirate Planet, trpí na nízky rozpočet, ale napriek tomu ide jednoznačne o nadpriemernú epizódu s veľmi vtipným príbehom a postavami. The Stones of Blood je pre mňa najlepšia epizóda tejto série, napomáha tomu najmä svižný dej, dobré vedľajšie postavy a celkom ponurá atmosféra. Skutočne radosť pozerať. O The Androids of Tara sa dá opäť povedať, že sú veľmi zábavným spestrením série a divák si ich užije. Naopak The Power of Kroll je veľké utrpenie, aspoň pre mňa. Finále, The Armageddon Factor, ako som už naznačil, považujem za sklamanie. Ako samostatný príbeh to relatívne funguje, ide však o priemer, samotné vyvrcholenie story-arcu je viac než mizerné. Sériu možno zhodnotiť ako vhodný experiment s na papieri dobrým scenárom, ktorý však nikam nevedie. Napriek tomu ponúka zopár výborných príbehov. ()

johny95

16. SÉRIA: 1601 The Ribos Operation 95% || 1602 The Pirate Planet 95% || 1603 The Stones of Blood 90% || 1604 The Androids of Tara 90% || 1605 The Power of Kroll 95% || 1606 The Armageddon Factor 95% Od série Key to Time som mal dosť veľké očakávania a po jej dopozeraní nemôžem povedať, že by som bol sklamaný. Každý príbeh je niečím zaujímavý a síce žiadny z nich nie je dokonalý, všetky sú pozerateľné a dosť slušne napísané. Doctor má za úlohu získať Key to Time, ktorý sa skladá zo 6 fragmentov roztratených po vesmíre. Od Bieleho strážcu dostáva novú spoločníčku Romanu, ktorá sa celkom rýchlo stala mojou najobľúbenejšou spoločníčkou z klasických sérií. K9 častokrát zachraňuje celú situáciu a ten nezmyselný hate na neho medzi fanúšikmi ide úplne mimo mňa. V každom príbehu záporáci príšerne prehrávajú, čo celý príbeh robí viac vtipnejším ako by mal byť a ich prízvuky majú tiež ďaleko od dokonalosti (ale i tak sú skvelé). V Ribos Operation je zaujímavý koncept planéty, ktorej obyvatelia nevedia absolútne nič o vesmíre, nieto ešte, že aj niekde inde existuje život. Pirate Planet má zaujímavé postavy, ale častokrát zostávajú nevyužité. Za scenárom tu stojí legendárny Douglas Adams a nápad planéty, ktorá skáče vesmírom a v jej vnútri požiera iné planéty je zaujímavý. Spolu s vtipným Doctorom a skvelými Romanou a K9 je tento príbeh jeden z tých lepších. Stým príbehom klasických sérií je Stones of Blood, čo je celkom predvídateľný príbeh a chodiace kamene z Stonehedge boli veľké wtf pre mňa. Určite by som sa zaobišiel bez tohto príbehu v sérií i keď tiež mal svoje svetlé chvíľky (Romana a jej topánky na opätkoch, Doctorov súd). Škoda, že autori nevyužívali viac rozhovory Romany a Doctora, pretože to sú tie najlepšie momenty každej epizódy. Androids of Tara má celkom prepracovaný scenár (androidi sa využívajú kvôli moru spred niekoľkých rokov), ale aj kvôli zjednodušenej politike si nedokázal udržať moju pozornosť a po chvíli ma nudil. V Power of Krol sa vyskytuje opäť námet tak často sa opakujúci v Doctor Who - zeleň a ekológia - pričom obsadenie je dobré (typovo aj herecky), masky vtipné a efekty slušné. A konečne sú Doctor a Romana po väčšinu času spolu. Armageddon Factor je fajn záver série a i keď zvrat na konci som čakal, Doctor je vtipný, K9 skvelý, Romana úžasná a spoznáme ďaľšieho Time Lorda Draxa, ktorý je tiež zaujímavou postavou. ()