Příprava k soužití na dobu neurčitou

• Maďarsko Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre (více)

Márta Vizyová (Natasa Storková) je maďarská neurochirurgyně, která si v USA vybudovala úctyhodnou kariéru. Po krátkém setkání s kolegou, mozkových chirurgem a spisovatelem Jánosem Drexlerem (Viktor Bodó) na lékařské konferenci v New Jersey se však její život převrátí naruby, když si uvědomí, že on je "tím, kterého hledala". Nyní je v Budapešti a čeká na setkání s mužem, jehož miluje. Když se však János nedostaví na jejich narychlo domluvenou schůzku na mostě Svobody, Márta ho vyhledá v jeho nemocnici, aby se dozvěděla, že si János na ni ani na jejich setkání nepamatuje. Mohla Márta potkat jeho dvojníka? Předstírá snad János, že ji nezná? Nebo si jejich domnělý vztah prostě jen představovala a pečlivě si vybájila každičký detail, aby sama uvěřila, že se to stalo? (HBO Europe)

Marze

Krasne podivne se spoustou divackych nejistot. Horvatova zkouma jak romantizujici fantazie muze byt zalozena na dukazech, ktere dukazmi nejsou. Ironicky zneklidnujici konec je v tomto melodramatu perfektni. ()

radektejkal

Další režisérka, tentokráte z Maďarska, s dalším příběhem o mužích. Muž má zpočátku určitý tvar, ale zcela amorfní obsah. Žena ho potkává všude, ale on ji dosud nezná. Postupně se formuje i jeho obsah, až ji konečně také pozná. (Mnoho společného s tím zde má studium mozku, především paměti; v tom jsou oba, muž i žena, odborníci. Dovedou vrátit paměť jiným, ale sami si nepomohou.) Lili Horváthová jako by pátrala po genezi citu, v němž je pravdivé jen to, co se zrovna děje a z nějž nic není platné v čase. Cit, který po sobě zanechává jen disparátní body, kterými je třeba znovu projít a pospojovat je. ()

BOURQUE

Po prvom celovečernom filme Lili Horváth už uplynulo päť rokov. Moje myšlienky k filmu A szerdai gyerek som začal s tým, že príbeh jej debutového filmu nie je ľahké dielo. To isté, ale z hľadiska príbehu samozrejme v inom kontexte, sa dá povedať aj o druhom filme tejto nádejnej (a stále relatívne mladej) maďarskej režisérky. Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre je netradičným, melancholickým a miestami komorným „romantickým“ filmom, odohrávajúci sa na hrane skutočnosti a imaginárneho „sveta“. Láska dokáže spraviť s človekom divné veci a ako to býva, keď obetujete za nej (takmer) všetko, tak to ešte neznamená, že za to „všetko“ dostaneme „len tú jednu vec“, po čom túžite. (Aj o tom je tento film.) Koncepcia filmu a prostredie, v ktorom sa odohráva jeho príbeh, sú v podstate v poriadku a idú ruka v ruke. Nejednoznačnosť medzi skutočnosťou a „nejakým výmyslom“ je viac-menej udržaný počas celého filmu. Stork Natasa (ktorá má prekrásne modré oči a taký jemnejší hlas) v roli hlavnej hereckej postavy (Vizy Márta) vás so svojou (na prvý pohľad jednoduchou hereckou hrou) dostane a tešíte sa na každú scénu, kde sa objaví. Škoda, že druhá hlavná postava v osobe Bodó Viktor ako aj ostatné vedľajšie postavy sa nedokážu ani priblížiť sa k nej. Celkovo sa mi páči aj druhý film Lili Horváth, no mám s ním v podstate rovnaké problémy, ako s jej prvým filmom. Po prvé, niektoré scény nie sú dotiahnuté do konca (a občas sa končia v tých najzaujímavejších momentoch), napr. večera na lodi. Po druhé: záver – to, že je otvorený, mne osobne nevadí. To však áno, že film sa končí „len tak“ v momente, kde fakt čakáte to, že minimálne bude ešte nejakých ďalších päť minút na nejaké „korektnejšie“ ukončenie príbehu. Ako som spomínal minule, Lili Horváth (a jej filmy) určite zaslúžia pozornosť. V podstate ani jej druhý film ma nesklamal, ale tu som fakt čakal taký záver, z ktorého „odhodím svoj mozog“. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

kocik1

Výborně natočený tajuplný příběh o pocitech, kde pořád čekáte, až přijde TO. A ona přijde banalita. ()