Nedej se!: Klimatičtí vězni

Režie:

Martin Marek

Scénář:

Martin Marek

Miroslav Patrik, Jan Piňos, Pavel Soukup (vypravěč)

O lidech, kteří i za cenu vlastního nepohodlí upozorňují na závažné poškozování našeho životního prostředí.  Aby upozornili na poškozování životního prostředí, neváhají vyvěsit s transparent na komín hnědouhelné elektrárny, vylézt na těžební věž nebo protestovat na dně uhelného dolu. Občanské protesty patří k demokracii i ochraně životního prostředí odjakživa. V posledních letech ale u nás přibývá případů, kdy za nenásilný protest občanské společnosti hrozí aktivistům trestní stíhání. Přichází se změnou klimatu i změna klimatu v naší společnosti? Budou snad u nás lidé, kteří nenásilně protestují proti poškozování životního prostředí končit ve vězení? (Česká televize)

Radko

"Jožo, obrať se na bok a prestaň chrápať, lebo Ti ujebem.", cituje v dokumente eko aktivista z Česka prvú vetu, čo počul v cele, potom čoho slovenský súd poslal do väzby. Spolu s ostatnými sa v nej ocitol za to, že si dovolili vyliezť na komín hornonitrianskych baní a upozorniť transparentom Stop dobe uhoľnej na škodlivú ťažbu uhlia a následky jeho spaľovania. Veta ho vystrašila, lebo si uvedomil, že v cele sú ostrí hoši, kriminálnici, žiadni eko aktivisti.. A to je presne to, čo sa deje: s pomocou drahých advokátskych kancelárií alebo právnikov z úradov, zastrašiť a umlčať podobné aktivity. Čoraz častejšie sa zo strany developerov, štátnych megastavieb zastúpených právnikmi, žalujú aktivisti z oblasti životného prostredia. Za akúkoľvek aktivitu. Cieľ (zatiaľ) nie je umlčať zavrením, ale zastrašiť. Zmenu taktiky voči aktivistom oproti postoju spoločnosti 20 - 30 rokov dozadu vidieť veľmi výrazne. Kedysi chvályhodná aktivita v prospech záchrany ovzdušia, lesa či vôd, dnes možný trestný čin. Právnici dôvody trestnosti vyšťúrali a teraz mávajú paragrafmi. Co bolo kedysi súbojom vecných pohľadov na nebezppečnosť novej výstavby sa stralo kolbišťom právnych prestreliek, kde sa podstata spporu - ohrozenie životného prostredia - úplne vytráca v zákrutách paragrafov, formálnych námietok, procesných pochybení a podobných, pre životné prostredie nedôležitých chujovín. Formálnosť víťazí nad podstatou. Kriminalizácia aktivizmu kulminuje. Síce i dnes sa hovorí vo všeobecnosti o životnom prostredí ako o priorite, ak však nabehnú aktivisti a spustia akcie ako posledný prostriedok záchrany, spojený front veľkopodnikateľov, politikov a právnikov spustí povyk, až je nebezpečné čokoľvek podniknúť. Cieľom je odradenie od podobných verejných happeningov, upozorňujúcich na ničenie planéty do budúcna. Každý si po podobnej skúsenosti (väzba, žaloba stresujúca na dlhé mesiace) dá dobrého majzla na podobnú akciu, a na to či v jej dôsledku nepribudne záznam v registri trestov, čoho sa obávajú aj hrdinovia z dokumentu. ()