Děj filmu je zasazen do chudého hornického městečka na jihovýchodě USA, Estherslope. Mladý Dick je samotář a horlivý pacifista - ovšem jen do okamžiku, kdy se jeho ruce dotknou střelné zbraně. Radikálně mu to změní život. Založí tajný chlapecký klub, nazvaný Dandies, jehož heslem je mír se zbraní v ruce. Navzdory přísnému pravidlu Dandies - zbraň zbožně uctívat, ale nikdy ji nepoužít, se mladíci dostanou do situace, kdy nemají jiné východisko... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Gilmour93

Kouzlo chladné fetiše, ocelové sebevědomí v kapse a pomíjivost vznešených myšlenek. Toť Vinterbergův vzkaz mládeži, co se utopil ve vlastní šťávě euro-amerického hybridu a jehož zvolna umírající myšlenka nakonec skonala v těžkých bolestech. Když se děti dostanou ke zbrani dřív, než k chlastu a souložení, je někde chyba. Glory, Glory, Hallelujah! ()

jatamansi

Pro začátek **, časem možná ***. Trier je má velká láska, ale asi je lepší, když si i sám režíruje. Chvilkami mi něco přebývalo a pak se zase nedostávalo. Začalo to jako nevinná hra dvou kluků a kam to došlo – no, závěrečná scéna byla trošku moc přestřílená, prostřílená i přestřelená. Úplně jsem nepochopila, proč měla černošská hospodyně tu pušku a proč střílela, vysvětlení mi chybělo. Přesto mne pobavila hláška: „Vzal jsem mu knihu Obraz Doriana Graye, zkrácené vydání. Někdo vytrhl 20 stránek.“ Líbilo se mi, že ač tak mladí kluci, pili při rituálech portské - tomu rozumím moc dobře. ()

Honza dAve

O tom, co se může stát, když se parta dospívajících outsiderů v chudé malé díře Estherlope kdesi v Alabamě zamiluje do zbraní, sic s poctivou myšlenkou nosit je jen na kuráž a nikomu neublížit. Na americkém Jihu se podle Thomase Vinterberga nechodí pro kulku daleko a místní šerif nerozumí žertům. Zajímavý, i když trochu předvítadelný film, který mě velmi zaujal i vletošní karlovarské konkurenci a 5 hvězd si zaslouží. ()

sedm.1

Stejně jako většina uživatelů si s tímto filmem neumím příliš poradit a vlastně ani nevím,co si o tom mám myslet.Že nepůjde o nic běžného bylo jasné hned od zjištění,že scénář pochází z hlavy Larse von Triera,ale prostě otázka:Co to vlastně bylo? mi pořád leží v hlavě.Kritika zbraní?Kritika mládeže?Společnosti?Byla to vůbec nějaká kritika?A co ten styl?Celkově to na mě zapůsobilo asi jako doleva ne,doprava ne a doprostřed už vůbec.Celý film má poměrně pomalé tempo,za celou dobu se stane jen minimum zásadních událostí a rozuzlení je takové,že jsem prakticky hodinu a půl pozoroval partu magorů co si hrají s nebezpečnými "hračkami",aby si pak s nima zahráli svou poslední hru na Butch Cassidyho and Sundance Kida.A opět se nabízí pouze otázka proč?K hercům též je těžko něco říct,ve svých rolích neměli žádné strhující scény,žádnou možnost ukázat něco navíc.A tak vlastně na mě zapůsobil celý Dear Wendy(jinak moc povedený český název :-)).Možná,že chtěl ukázat něco víc,ale scénář nedal nikomu šanci poznat to,co bylo vlastně záměrem celého tohoto projektu. ()

chelseaman22

Asi fakt nejsem cílovka tohoto braku, který dává všanc hypotézu, že pacifismus lze prosazovat jen a pouze držením zbraní, kterých je v USA všude dostatek. Když vezmu (zejména) v potaz závěr samotný, tak si musím položit otázku, co že to scénárista vlastně hulí. Na stranu druhou nelze tento nekonformní zážitek jednostranně zavrhnout, protože je natoliko nestádní, že vyčnívá z řady. A to je definitivně zer gud. 50 % ()

• Režisér Thomas Vinterberg i scénarista Lars von Trier se shodují, že film nemá záměr kritizovat zbraně nebo současnou Ameriku. (ČSFD)
  • Lars von Trier napsal scénář k filmu s úmyslem, že snímek bude i režírovat, ale nakonec o to požádal svého přítele Thomase Vinterberga. (xerno)
  • V původním scénaři Larse von Triera bylo všem hlavním hrdinům přes 20 let. Režisér Thomas Vinterberg se rozhodl udělat z nich místo toho mladíky. Scénárista Trier později řekl, že to byl velmi dobrý nápad. (ČSFD)