V dobrodružnom príbehu, ktorý je zmesou postáv a udalostí z rozličných mytologických príbehov, sa poloboh a hrdina Herkules (Steve Reeves) vydáva do starovekého gréckeho kráľovstva Iolcus, aby sa stal vychovávateľom a učiteľom Iphita (Mimmo Palmara), syna kráľa Pelia (Ivo Garrani). Ihneď po príchode sa Herkules zamiluje do rozkošnej a sporo odetej kráľovej dcéry Iole (Sylva Koscina). Aby ju získal, musí podstúpiť niekoľko výziev a skúšok, v priebehu ktorých sa spriatelí s Jasonom (Fabrizio Mioni), skutočným korunným princom kráľovstva Iolcus. Spolu s ním sa vydáva na slávnu výpravu Argonautov. (Incantator)

farfalla

Film je tiež známy pod názvom ´The Labours of Hercules´. Je jedným z filmov z talianskej produkcie 50-tych a 60-tych rokov ´meč a sandále´. V porovnaní s filmami s podobnou tématikou z americkej produkcie sa dej tohto filmu skôr zameriava na odhalenie vraha kráľa, triky pri ceste za zlatým rúnom sú minimálne. Dej je zmesou bájí s podstatnými zmenami v osudoch postáv oproti iným filmom. Film nie je zlý, ale na to, že má byť dobrodružný, je príliš jemný. [´Hercules Unchained´/´Ercole e la Regina di Lidia´ (1959)] ()

majo25

Sympatický kulturista S.Reeves v podobe Herakla zachraňuje jednu nebezpečnú situáciu za druhou. Film sa ani zďaleka nepodobá strarogréckym bájam, skôr je takým mixom, a samozrejme tu nesmie chýbať láska a romantika. Príbeh o Iásonovi je nesúvislý, nekontinuálny, zastavuje sa pri menej podstatných miestach a preskakuje tie podstatné a legendárne. Aj spracovanie je na slabšej rovni a dnes pôsobí skôr na smiech, hoc sa o réžiu postaral svetoznámy Bava. Spomeňme snáď len trápenie Herakla, či už s ostatnými bojovníkmi alebo z levom a býkom. Miesto toho, aby mu bez námahy zlomil väz, jednou rukou ho zadusil alebo ho šmaril o skaly, dostáva Herkules v pote a krvi zabrať. Samozrejme mierne dobrodružný príbeh poteší, rovnako ako krásne talianske devy a kvalitní záporáci. Neviem, či som čakal viac, ale videl som aj lepšie mytologické 'meč a sandály' filmy z Apeninského ostrova. Hodnotenie: 60% (16. hodnotenie, 5. komentár) ()

špaček421

První Herkules s borcem Reevesem sestává z poměrně zábavných a dobře natočených částí (kamera Mario Bava!), ale dohromady to moc nedrží a proto chvílemi nudí. A část na ostrově Amazonek je opět předlouhá. Škoda. Jinak to, že film s názvem Herkules ve skutečnosti vypráví o Iásónovi a zlatém rounu by mohlo být poněkud matoucí, ale Herkules je tu ten, kdo všechno vyřeší a Iásónovi od začátku do konce pomáhá. ()

Flego

Hercules, hrdina gréckej mytológie, zachráni sporo odetú krásnu Iole a tým sa spustí veľké dobrodružstvo. Steve Reeves sa preslávil postavou siláka a poloboha Hercula a získal slávu. V tých časoch boli veľmi populárne historické a pseudohistorické príbehy, boli to tzv. sandálové filmy. Mnohé nestoja za nič, ale tento spĺňa kritéria priemeru. ()

Ertai

Legendární film, který svého častu spustil v USA šílenství po evropských swords-and-sandals produkcích. S řeckou mytologiíí se tu pracuje opravdu velice volně, takže se v příběhu o právoplatném králi města Iolco míchají dvě provázané dějové linie o výpravě za zlatým rounem se zastávkou na ostrově amazonek (Iáson, Oddyseus a Herkules na jedné lodi) a Herkulovy úkoly (zabití lva a býka) plus Herkulův románek s královskou dcerou. Příběh je na podobný typ filmu předpokládám v normě, vyšší rozpočet na kulisy a kompars by neuškodily, anglický dabing místy nic moc. Film jako celek tedy dosti zastaral, Steve Reeves s jeho muskulaturou však byl - a stále je - bezkonkurenční. (Fanoušci kaiju filmů jistě též ocení netvora hlídajícího zlaté rouno, který se projevuje zkopírovaným řevem Godzilly :) ) ()