Poupelle z města komínů

(festivalový název)
  • Japonsko Eiga Entocu mači no Poupelle (více)

Nad železným městem se rozprostírá neprůstupný a nikdy nemizící oblak temného kouře z mnoha komínů, které se nad městem tyčí. Existuje tu však legenda o nebi za oblakem, o hvězdách a čisté obloze. V tu je ale zakázáno věřit, nesmí se o ní mluvit. Kdokoliv se odváží o legendě promluvit, zmizí stejně jako táta jednoho z kominíků. Proroctví ale tvrdí, že jednoho dne se ve městě objeví člověk z odpadků, který všechny zachrání. A ten den konečně přišel. Odpadkový člověk ale není žádné monstrum! Od malého kominíka dostane jméno Poupelle a na oplátku mu dá odvahu postavit se zlým zákonům a pokusit se najít hvězdy. (JuniorFest)

Jeoffrey

Z tohohle filmu jsem tak nějak rozpačitý, nebo spíš bych řekl, že tam byly věci, které byly dobré a některé, které moc dobré nebyly. Začít musím u animace, protože ta je hodně unikátní. Modely postav jsou z velké části dělané v CGI a bohužel to není ta nejplynulejší a nejčistší práce, takže občas je pohyb trošku trhaný, jindy zase některé momenty vypadají až moc uměle a jsou tu i chvíle (třeba už ten úvodní Halloweenský tanec), kdy si jen nevěřícně říkám, na co se to dívám a prostě se mi to moc nelíbí. Naštěstí většina pozadí je dělaná klasickou 2D kresbou, takže jsem si docela užil prostředí Komínového města, která mělo zajímavý charakter a jisté kouzlo. Samotné postavy také nejsou zrovna dvakrát líbivé, většinu času jsem si připadal, jako kdybych se koukal na nějakou zvláštní 3D verzi Rugrats. Dojmu ani moc nepomáhá kamera, je sice vidět, že pan kameraman rád experimentuje, a tak nabízí například záběry z nečekaných úhlů, jako jsou třeba POV některých postav, nebo scéna jak vystřižená z nějaké videoherní plošinovky, ale často to spíš působí divně než zajímavě a plynulému dojmu ze sledování to taky moc nepomáhá. Co se povedlo, byla hudba, která působila náležitě silně a dobře dokreslovala většinu dění na obrazovce. Rozporuplné dojmy mám i z celého příběhu, který je na jednu stranu plný nejrůznějších klišé, a tak mnohá velká překvapení (jako třeba co je zač Poupelle) odhalíte až příliš brzy, na druhou stranu má některé docela silné a emotivní okamžiky, které pro diváka fungují. Takže ve výsledku je pro mě tohle taková hodně zvláštní podívaná, kde mám dojem, že tvůrci chtěli na jednu stranu hodně experimentovat ve výrazových prostředcích, ale v rámci příběhu se spíš drželi osvědčených formulí, které ale dokázali docela uspokojivě zpracovat. 5,5/10 ()