Krev zvířat

(festivalový název)
  • Francie Le Sang des bêtes (více)
všechny plakáty

Kamera:

Marcel Fradetal

Hudba:

Joseph Kosma

Georges Hubert (vypravěč), Nicole Ladmiral (vypravěč)

Dokument z jednoho běžného dne na jatkách, kdy se vám naskytnou jedny z nejsyrovějších záběrů na opravdové praktiky řezníků. Bez příkras a obalu jsou zde vykresleny poslední chvilky (a také pár chvil poté) běžně porážených zvířat. (Herráček)

duddek

Podobně jako gjjm jsem se k tomuhle dostal díky Ony. Je to snad až příliš vydatné, i přes umírněnou stopáž. Možná by měla nad kategorií přístupnosti 18+ existovat ještě třeba 50+, pro tyhle případy. I když těžko říct, jestli se o nějakém věku může říct, že v něm je člověk na takové záběry přípraven. (Aby pak zase nebylo naopak moc pozdě...) ()

farfalla

Zajímavý krátký, černobílý dokument o tom, jak to vypadalo na jatkách na předměstích Paříže. Samozřejmost dělníků na jatkách ještě zvýrazňuje krutost pro lidi nezvyklé na takový pohled. Je nepříjemné sledovat reflexy zvířete po usmrcení, či už je to kůň, kráva nebo ovce. To, co tehdy dělali řezníci vlastníma rukama, dnes už za ně dělají stroje. Myslím, že dnes by takový dokument nemohl vzniknout. Žádná jatka jako firma by se neodvážila ukázat od začátku do konce, jak to probíhá na jejich lince. Lidé už mezičasem zapomněli, jak se masíčko dostává na jejich gril. ()

Abiosis

*COŽ TAKHLE DÁT SI SOJU?* Svojim neutrálnym prístupom k problematike bitúnkov možno takmer hovoriť o edukatívnom dokumente. Film nám systematicky predstavuje proces porážania koňov, kráv a oviec do najmenších detailov a som si istý, že aj tá mäsožravá časť ľudstva sa pohľadom snaží zavadiť aspoň o niečo vzdialene pripomínajúce brokolicu - len preto, aby ten hrozný pohľad niečím vykompenzovala. Človek sa pri sledovaní dokumentu dozvie mnohé, napríklad že muži povojnového Francúzska takmer do jedného fajčia jednu cigaretu za druhou, že ženy sú v narábaní s nožom rovnako zdatné ako muži, že podrezaním dobytka sa myslí jeho takmer absolútna dekapitácia a... že mäso, ktoré možno práve jete, malo niekedy tie najnevinnejšie oči pod slnkom. Verdikt v 1 vete: Aj v čiernobielom filme ľahko rozoznáte červenú. 16.09.11 ()

Kervorkian

Akoby som to napísal. Poeticky natočená každodenná rutina utrpenia. Dokonalý kontrast medzi krásou Paríža a bitúnkami v ňom. Ak si niekto myslí, že dneska sa spôsoby nejak extra zlepšili, tak je na omyle. A ak aj hej, stále je to nič oproti tomu, koľkonásobne je viac mŕtvych zvierat. Človek by nečakal, že aj utrpenie môže mať upgrade. A ak sa tu niekto nadraďuje nad zvieratá a odvoláva sa na inteligenciu, tak nech s tým na mňa ani nejde. Pretože inteligencia by takéto utrpenie nedovolila. ()

fNdEsIECLE

Chápu bezprostřední výkřik Ony. Pro senzitivního člověka je to věru ošklivá podívaná. Ale opravdu jsme si mysleli, že žvížátka se nám usmrtí a rozporcují sama a s úsměvem se podají na talíř samozvaného tak zvaného pána tvorstva?..Co je na tom filmu nejvíc otřesné a šokující? Nikoliv masakry zvířat a jejich agónie, vnitřnosti a hektolitry krve (byť to je to, co hne vaším žaludkem a žlučí), ale bohorovné výrazy řezníků. Bez úcty. Bez díků. S úsměvem na rtech a cigaretou mezi zuby nám podávají náš vlastní obraz lhostejnosti a apatie. Člověka nejvíc stejně vyděsí jeho vlastní odraz v zrcadle. Vzpomínáte na Doriana Graye? ()

Brasi

O co je člověk konzumující maso lepší než řezník, jenž zvíře v maso se stvrzující platností promění? Lidé dělající za nás špinavou práci se nám hnusí. Zvířata při lovu obdivujeme. Osobně jenom doufám, že všichni zde komentující do jednoho by byli schopni pro záchranu života svého nebo záchranu života jiného člověka zvíře zabít. Záběry to jsou opravdu nepříjemný, a já jsem upřímně rád za to, že se k jatkám nemusím ani přiblížit, a že je to záznam reality 60 let staré. ()

Everyone

A čím chceš být až budeš velký?____Začnu floskulí...někdo tuto práci dělat musí (jíst se zkrátka musí). Jsem rád, že já to nejsem. Chladné a rutinní. Žádná krutost i přes naturalismus - jako kdybyste na jatkách stáli a celou situaci z několika metrů pozorovali - jen pro silné žaludky - vše bez příkras. Strach ze smrti je silná emoce, přímá konfrontace se smrtí ještě silnější, zbavit vyšší formu života (kůň, kráva,...) života osobně? Odpovězte si sami...____Smrt vs. život. Člověk 21. století násilí vídá dnes a denně, ale když smrt je podána naturalisticky, tak je šokován? to je přinejmenším zvláštní...Moderní civilizace bojuje se smrtí, jak může, zavírá ji před lidmi, umělecky ji maskuje, ale když se vidí smrt na vlastní oči, tak jsme podobnými výjevy šokováni? Pokrytectví zdar! ()