Reklama

Reklama

Jacques-Yves Cousteau

Jacques-Yves Cousteau

nar. 11.06.1910
Saint-André-de-Cubzac, Francie

zem. 25.06.1997 (87 let)
Paříž, Île de France, Francie

Biografie

Oceánograf, filmař, objevitel, spisovatel, vynálezce, ochránce přírody, a bývalý námořní důstojník Cousteau, se narodil v malé obci blízko Bordeaux. V roce 1930 se přihlásil ke studiu na Námořní akademii v Brestu. Po jeho úspěšném ukončení nastoupil do služeb námořnictví a během několika málo let obeplul svět a poznával krásy oceánů. Zajímal se o všechny kouty světa kde je přítomná voda. Jednou se z Východní Asie do Francie dokonce vracel Transsibiřským expresem.

Ve třicátých letech 20. století, zejména ve Francii, hodně vzrostl zájem o potápění. Francouz Yves le Prieur (1934) představil svůj dýchací přístroj na stlačený vzduch, ale Cousteau nebyl spokojen s tím jak málo může zůstat pod vodou. Proto spolu s Émile Gagnam začali usilovně pracovat na zlepšeních, až nakonec v roce 1942 vynalezli Aqua-lung - první bezpečný potápěcí přístroj na světě. Byla to revoluce v potápění.

Po válce pracuje na všem co nějak souvisí s vodou. Experimentuje, pomáhá hledat nevybuchlé miny, potopené vraky a taky zkoumá podmořský život. Zjišťuje také postupné mizení barev pod vodou. Nejdřív červená, dále žlutá, zelená, až nakonec i modrá a od té doby se více zaměřuje i na dostatek světla. Mezitím stále vyvíjí i pomůcky. Používá batyskaf, podvodní skútry a další. První krátkometrážní filmy točil již v začátcích 40. let. Par dix-huit mètres de fond (Hloubka 18 metrů) v roce 1942 a Épaves (Vraky) o rok později, za který dostal v Cannes cenu za nejlepší krátký film.

V roce 1949 odešel od námořnictví, koupil starou minolovku jménem Calypso a předělal jí na výzkumnou loď. Tentýž rok založil Francouzské Oceánografické hnutí (FOC). O svých zážitcích vydal v roce 1953 knihu The Silent World, která měla obrovský úspěch, dodnes bylo prodáno více než pět milionů výtisků. Po úspěchu knihy dva roky natáčel a v roce 1956 ukázal světu první dlouhý dokument - The Silent World (Svět ticha). Za něj získal Oscara a také Zlatou palmu. V dalším roce byl zvolen za prezidenta Oceanografického muzea v Monaku. Další jeho film - Histoire d'un Poisson Rouge, znamenal druhého Oscara za hraný krátký film a taky speciální cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. V roce 1964 byl za dokument Le Monde sans soleil (Svět bez slunce) oceněn již třetím Oscarem. Z dalších jeho dokumentů můžeme zmínit třeba televizní seriál - Podmořský svět Jacquese Cousteaua, anebo seriál Voyage to the Edge of the World (1976), kde poprvé můžeme spatřit ledovce pod mořskou hladinou.

Již v té době vnímal znečišťování oceánů, proto v roce 1973 založil organizaci Cousteau Society, a později i dceřinou Equipe. Zaměřují se na ochranu a zlepšení kvality života na zemi, na dosažení harmonie s přírodou a popularizaci oceánů.

Kapitán Cousteau, jak byl často nazýván, je symbolem filmařiny pod mořskou hladinou, otcem ochrany oceánů a vodního světa. Za více než 50 let navštívil snad všechny kouty světa kde se nachází voda. V začátcích 90.let proplul celý Dunaj a ještě i v posledním roce svého života natáčel dokument o Bajkalu. Jeho legendární Calypso dnes stojí v přístavu La Rochelle a v 2013 dochází k jednání o jeho renovaci a ta vypadají velmi slibně. Dostal řadu ocenění. Nejen filmové, ale taky od státníků, od OSN pro životní prostředí, National Geographic Society, Řádu čestné legie. Je taky členem Académie française (nesmrtelní). Natočil přes 130 filmů, napsal přes padesát knih, dvě encyklopedie a ten, kdo se o svět oceánů zajímá, by měl vidět alespoň jeden jeho film. V jeho odkazu dnes pokračuje Jean-Michel Cousteau (prezident Ocean Futures Society).

Courtemanche

Herec

Režisér

Účinkující

Reklama

Reklama