• Western

Arrowhead (1953)

Divný western, úplne iný ako väčšina. Bieli sú tu dobrosrdeční a mierumilovní, Indiáni krvilační a podlí a to aj tí, čo roky žijú medzi bielymi. Vo všetkých westernoch sa spomína, že Apači v noci neútočia, tu to neplatí. Romantická linka sa zo začiatku javí ako milostný trojuholník, ale potom úplne vyfučí do stratena, ani tu nemusela byť. Palance je nevierohodný a záverečná bitka s Hestonom pripomína skôr milovanie.

A Soldier's Tale (1988)

Nepamätám sa, že by som videl nudnejší "vojnový" film. Keby sa tam občas neobjavil niekto s puškou v ruke, ani by ste nevedeli, že sa to odohráva počas 2. svetovej vojny vo Francúzsku. A ako vrchol všetkého je neuveriteľne blbý koniec.

Assassin’s Creed (2016)

Téma ovládnutia slobodnej vôle človeka ale aj vyliečenie násilia je zaujímavá, no čo to má spoločné s nejakým jablkom? Celé to je veľmi neprehľadné, celý film neviete, ktorí sú dobrí a ktorí zlí. To pripojenie na animus a cesta do minulosti je mierne povedané "divná". Keby bola vypustená prítomnosť a celé sa to odohrávalo iba v 15. storočí, mohlo to byť fajn, no takto to vôbec nefungovalo. Súboje a skoky po strechách sú efektné, zvyšok nula bodov.

Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva (2012)

Komiks o Asterixovi a všetky vzniknuté filmy majú spoločné so skutočnými historickými skutočnosťami len pramálo, no pár drobností sa tam nájde, ktoré majú reálny základ, či už ide o postavy (Caesar, Kleopatra...) a ako tak vždy sedia aj kostýmy, budovy a pod. Toto tu je ale neskutočný guláš bez ladu a skladu, ktorý má na svedomí nejaký historický analfabet, lebo tu pospájal etapu 2000 rokov dokopy. Kostýmy sa tu nájdu aj ultramoderné z 20. storočia a celé Anglicko je akoby v štýle 18.-19. storočia, takže to pôsobí v spojení s Caesarom fakt neskutočne, vrátane britskej kráľovnej (neviem, či to mala byť Victoria, Alžbeta I alebo II). Navyše ďalší herec v úlohe Asterixa je krok úplne mimo, aj samotná postava Asterixa je len hormónmi nabudený frajer, ktorému ide iba o to, dostať nejakú Angličanku do postele. Nezachraňuje to ani Depardieu. Tento film má šťastie, že už si veľmi nepamätám predošlú časť, inak by v porovnaní s ňou išiel zrejme do odpadu. Hnus velebnosti, jdu blít.

A Summer Place (1959)

Úvodná polhodina vyzerala sľubne. Veľký dom na ostrove, v ňom dve rodiny tráviace tu leto, kde prebieha milostný vzťah nielen medzi otcom jednej a matkou druhej, ale aj medzi ich deťmi. K tomu alkoholický manžel a bigotná manželka, skvelá zostava na strhujúcu drámu riešiacu ich problémy. No tie sa odrazu takmer všetky dosť jednoducho vyriešia a osadenstvo opustí ostrov. Zostal vpodstate jediný, a to láska tínedžerov, ktorej bráni len tá puritánska matka, čiže sa z toho stáva klasická melodráma s jedným očakávaným momentom, ktorý to trochu zdramatizuje. Škoda, že sa príbeh nesústredil len na ten pobyt na ostrove, tam by tie vzťahy medzi postavami krásne dozrievali a mohla z toho byť špičková dráma. Takto sledujeme naivný mladý párik, ktorý sa strašne ľúbi a rovnako zamilovaný starší párik. Najzaujímavejšie postavy - alkoholik a harpia sú odsunutí na druhú koľaj. Každopádne na rok vzniku tu zaznejú celkom otvorené myšlienky, týkajúce sa sexu, od neverného manžela, asi ako predzvesť nastupujúcich divokých 60-tych rokov. No neskôr predsa len zistíte, že to je film z roku 1959, keď tento otec poúča svoju dcéru pred možnými následkami veľkej lásky, no nepovie jej, aby nezabudli použiť ochranu, ako by to povedal otec dnes. Tiež to neustále skrývanie sa, aby ich niekto nepristihol, ako sa bozkávajú. A nemožnosť stráviť noc v hoteli bez manželskej licencie. To boli ale puritánske časy... Z hercov ma zaujal Egan, hlavne v tej prvej polovici, naproti tomu jeho láska McGuireová bola nevýrazná a nesympatická. Mladý párik sladký na spapanie. 70%

A-Team: Poslední mise (2010)

Film obsahujúci tie najväčšie klišé, aké môže akčný film mať. Miestami je to fakt na nedopozeranie, ale miestami je to celkom zábavné a aj akčné, takže priemer.

A Thunder of Drums (1961)

Jeden z najnudnejších westernov, aké som videl (z tých vyše 400). Nevadia mi westerny, kde nie je veľa akcie, ale keď má dej spád, sú tam zaujímavé postavy a niečo sa deje. Tu sa nedeje nič, okrem pokusu o prebratie snúbenice a pomedzi to občasné sledovanie stôp indiánov. Dialógy sú príšerné, neprirodzené a absolútne o ničom a okrem tých dialógov tu nič iné nie je. Pozitívom sú Boone a Bronson, ktorí aj keď nemajú čo hrať, tak majú niečo do seba.

Ať žije nebožtík (1935)

V dnešnej dobe už takýto film o zámenách (najskôr pacientov, potom manželka/láska) nie je ani originálny, ani zábavný, aj keď v dobe svojho vzniku asi bol. Takže všetka zábava stojí na jednotlivých scénkach, no aj tak by som tie vtipné zrátal na prstoch jednej ruky. Ani hlavný predstaviteľ mi príliš nesedel, možno preto, že je to prvý film, ktorý som s Haasom videl, lepšie by som si v jeho úlohe vedel predstaviť Oldřicha Nového.

Auto (1977)

Odhliadnuc od toho, aká je to nezmyselná hovadina, tak scény, ktoré mali pôsobiť napínavo a dramaticky pôsobia naivne a srandovne. Postavy a dialógy nula bodov, proste veľký nepodarok.

Auto na útěku (1997) (TV film)

Veľmi nepodarený pokus o zopakovanie úspechu Nebezpečnej rýchlosti. Až na to, že tu nehrozí žiadny výbuch, keď auto spomalí a pritom ho hromada ľudí, ktorí sa starajú o ich bezpečnú jazdu nedokážu zastaviť. Jediné čo ich napadne je pribrzdiť ich policajným autom idúcim pred nimi. Veľmi im to nepáli, veď existuje toľko spôsobov...