Prometheus (2012)

Konečně! Léta jsem si kladl otázku, podobně jako 3 průzkumníci z lodi Nostromo: „Co se stalo se zbytkem posádky?“ A po shlédnutí Promethea (rozlišení 4K, 3D) mnohé z otázek nadále zůstávají. A já říkám, tak je to nakonec správně! Byl jsem absolutně nadšen! Ridley jak má být a konečně sci-fi jak má být. Vidět vesmír, skafandry, krajinu planety, malůvky Gigera a vesmírná vozítka ve 3D bylo naprosto úchvatné. Pravda, příběh jako takový je místy „děravý“, ovšem co když záměrně? Díry mě nutily dotvářet si detaily příběhu sám; a to i dlouho po shlédnutí! A to je jen dobře! Líbila se mi i ona alternativní myšlenka inteligentního designu (ID) v tom všem, která tak geniálně jednoduše boří mýty darwinismu. Fandím tomu! Tohle totiž provokuje; a to je zase správně! Nevím, jestli bych se odvážil laškovat s oním „hadíkem“ vynořujícím se z potemnělého slizu, ale budiž… Ani na vteřinu jsem se nenudil a byl doslova šokován, že už TO končí! No nic, mučivě to ve mně vše volá po dalším vesmírném pátraní. Jak já se jen těším! A to je teda pořádně velké plus! David: "How far would you go to get your answers?"

Vetřelec (1979)

"In space, no one can hear you scream." Pokud se objeví onen pocit, kdy nejen „ve vesmíru“, ale i v sále vás nikdo neuslyší řvát, pak je to přesvědčivé znamení, že někdo tady své filmové řemeslo zvládl na výbornou! Geniální Ridley! Při prvních shlédnutích v kinech jsme letěli a děsili se spolu s posádkou, navlékli skafandry a téměř nedýchali! Děsivá vzdálenost od Země, tma rozlehlého vesmíru, majestátní loď Nostromo, pocit osamocenosti a beznaděje, H. R. Giger a jeho bizarní malůvky, mrazivé zvuky dýchání ve skafandrech, zákeřnost a skrývání vražedného „cizince“, omračující hra světel při odpočítávání a „alienovsky“ dokonalá hudba Goldsmitha … to vše vytvořilo tak zvláštní potemnělou atmosféru, která dokáže pronásledovat člověka až podnes. S. Weaver vynikající! Ridley dokonalý! Nezapomenutelné!