• Krátkometrážní

Jana Eyrová (2011)

Předlohou jsem nedotčen, což je v tomto případě možná spíše nevýhoda, soudě dle místních reakcí označující snímek za vynikající adaptaci. Z nezaujatého pohledu je nutno jako první věc vyzdvihnout herecké výkony ústřední dvojice, které jsou opravdu skvělé a jak Wasikowska, tak Fassbender se na své role báječně hodí. Dále pak celková stylizace a atmosféra tehdejší doby je skvěle vystižena, což je dáno i velmi nevýrazným hudebním doprovodem, který by v jiné podobě pravděpodobně rušil. Kde jsem ale zůstal nezasažen, to je emocionální rovina - ty pocity jsem viděl, poznal jsem co postavy nejspíš cítí, ale sám jsem to neprožíval. Takže spokojenost, ale neúplná,

Po krk v extázi (2004)

Kdyby to skutečně bylo tak stylové, jako se to tváří být, měli bychom zde další Snatch. Ritchieho kousky Layer Cake kopíruje velmi očividně, ale příliš se zamotává do zbytečně překomplikovaného děje se zbytečně velkým množství postav, ze kterých jen hrstka má nějakou určitou motivaci a vlastní příběh - zbytek jsou jen nahrávači na další "cool" hlášky a činy. Nicméně jako o režijní prvotinu se jedná o velký úspěch, akční scény jsou i přes zběsilý střih natočeny s přehledem a Vaughn očividně potřeboval slabší scénář na průpravu svého umu, aby nás poté mohl zásobit skutečně stylovými peckami.

Hranice života (2005)

Jeden z těch filmů, u kterých je pochopitelné jakékoliv hodnocení, protože záleží na každém člověku, jak moc ho pochopí, nebo spíš jak moc si bude myslet, že ho pochopil. Jsou samozřejmě i tací, kteří udělí vysoké hodnocení právě proto, že film nepochopili, ale to je věc jiná. Snímek s takto "nejistým" scénářem musí mít i jiné opěrné body, kterými zde jsou (jako tomu bývá nejčastěji) herecké výkony a forma zpracování. V první oblasti jednoznačně vede Ryan Gosling, se kterým jsem předtím nic neviděl a byl pro mě tedy velmi příjemným překvapením. McGregor jede svůj standart, ačkoliv jeho postava měla větší potenciál, a Naomi Watts má na můj vkus velmi málo prostoru, na kterém nemá šanci vyniknout. Krom Goslinga tedy herecké výkony nijak vyjímečně dobré nejsou, a hvězdičky musí filmu získat forma, kterou je natočen. A to se vesměs daří. Díky neobvyklému, inovativnímu stylu kamery a přechodů mezi jednotlivými obrazy neuvěřitelně silně vtáhne do děje a chaotický střih způsobuje ještě větší nápor na psychiku, než onen děj samotný. Já se chytil, a Stay (s nepochopitelným českým názvem) si užil, proto hodnotím jak hodnotím, i když se přiznám, že celková myšlenka mi pravděpodobně unikla. Pokud tam vůbec nějaká byla.

Šéfové na zabití (2011)

Zajímavý nápad, geniální obsazení vedlejších rolí, čistě rutinní zpracování. Velká škoda, o něco menší zklamání - částečně jsem to čekal. Ústřední trojice je oproti svým protivníkům nevýrazná, ztrácí se v každé scéně, ve které jsou po jejich boku. Způsob natočení je neoriginálně uspěchaný, tvářící se stylově a svižně, ale zároveň plný hluchých míst. Zabijácké vtipy vesměs chybí, a jediné štěstí je, že ty vyloženě trapné rovněž. Závěrečné řešení problémů je pak vyloženě slabé. Celkově tedy něco okolo 50%, zaokrouhleno nahoru díky kouzelné Jennifer Aniston. Až budu velký, chci být zubařským asistentem...

The Butterfly Circus (2009)

"Čím větší útrapy, tím velkolepější vítězství." Nedokonalé, leč krásné.

Generation Kill (2008) (seriál)

[Pilot]: Realistický, díky absenci hudby téměř dokumentární pohled do Irácké války, který se nebojím porovnat s Bratrstvem neohrožených z války předchozí. To je jistě kvalitněji, filmověji natočeno (což je dáno i tématem, tady se prostě tolik nestřílí, a tehdejší vojenství bylo jaksi... stylovější), ale přesto má Generation Kill určitý náboj, který i ze stereotypního přejezdu pouště dokáže udělat poutavou podívanou. Jako ve většině prvních dílů je na nás i v tomto vychrstnuto mnoho, velmi mnoho různých postav, ze kterých lehce vyčnívá pouze Alexander Skarsgård (i když asi jen proto, že jsem ho znal již dříve), zbytek je zatím poměrně nevýrazný. To ale není výtka, na tak malém prostoru zatím nemůže každá postava získat svůj příběh. [2. díl] Lepší, mnohem lepší. Přibyla akce, některé z postav už mají více prostoru a dostávají se tak do popředí pozornosti, a seriál mě i přes svou lehkou stereotypičnost baví víc a víc.

Kopačky (2008)

Naprosto obyčejná komedie, která se po velmi vlažném úvodu přehoupne v ničím nepřekvapující žánrový standart. Nenadchne, náladu nezlepší tolik jak by se od "komedie z Havaje" čekalo (v tomto směru mě víc bavilo Sandlerovo Zkus mě rozesmát), ale: má Jasona Segela, který jakoby si chtěl vynahradit svou roli z HIMYM a do svých filmů (k tomuto psal scénář) zve vyloženě krásné herečky - nic proti jeho partnerce z onoho seriálu, ale jeho mužští kolegové tam v tomhle měli mnohem více... prostoru, řekněme. A Segel hraje skvěle, stejně tak jako Mila Kunis, kterou mám film od filmu radši. Především chemie mezi nimi pozvedá mé konečné hodnocení na 4*, i když výhrad bych měl ještě kopu.

Star Trek (2009)

Původním Star Trekem jsem nedotčen, jak seriálem, tak filmy. Jediné okénko do onoho pozoruhodného světa mi poskytl Sheldon z Big Bang Theory. A přesto jsem se výtečně bavil. Výborný casting, svižná akce, inteligentní scénář a špičkové efekty tvoří jedno z nejlepších sci-fi tohoto tisíciletí, které mě velmi příjemně překvapilo, ačkoliv jsem, přece jen, asi u tří scén doufal, že vytáhnou světelné meče :) ... Pamětníci musejí vrnět blahem. 90%.

Potomci lidí (2006)

Dokonalý příklad vítězství formy nad obsahem. Ten, ačkoliv se tváří složitě a sofistikovaně, je ve skutečnosti poměrně jednoduchý a přímočarý, bez zbytečných vedlejších zápletek nebo překvapivých zvratů. Hlavní hrdina (v podání výtečného Owena) si jde tvrdě za svým, ať to stojí co to stojí a ať je to sebevíc obtížné. A i když se mu to tvrdě nevyplácí, stále pokračuje, protože věří, že to, co dělá, je správné. Bla bla bla. To, co film vyzdvihuje z hladin průměru, je geniální kamera a střih, a úžasná barevná stylizace celého post-apokaliptického světa, včetně syrovosti, díky které má lidský život menší cenu než autobaterie, a která dodává snímku ten správný žánrový naturalistický nádech. 85%.

Nepohodlný (2005)

Jako vždy skvělý Fiennes, zajímavá kamera (soustřeďující se především na detaily, což je v exotickém africkém prostředí chytrý tah) a hluboká myšlenka, která valné většině současných filmů chybí. Oproti tomu ale příliš zdlouhavý rozjezd, nepochopitelná eliminace jedné hlavní postavy a celkový chlad, který nám nedovolí ani s jením z hrdinů se nějak výrazněji sblížit. Čekal jsem mnohem víc, a ačkoliv jako ukázka situace v Africe Nepohodlný celkem funguje, jako film nikoliv. Minimálně pro mě. Kdyby se celé dvě hodiny, nebo aspoň jedna z nich, podobala závěrečné scéně, bylo by hodnocení nepředstavitelně vyšší. Takhle jen slabých 70%. PS: I přes mé výtky se jedná o jeden z filmů, u kterého plně chápu jeho vesměs vysoké hodnocení.