• Krátkometrážní

Nejvyšší nabídka (2013)

,,Human emotions are like works of art. They can be forged. They seem just like the original, but they are a forgery." Po všech stránkách vynikající film, který těží především z tajemné atmosféry, uměleckého prostředí a skvělého Geoffreyho Rushe. Tornatore mistrně zvládá postupně odkrývat detaily tak, aby divákovi s postupem děje docházelo, o čem celý příběh vlastně je. Naprostá spokojenost.

Gentlemani (2019)

,,There's only one rule in the jungle: when the lion's hungry, he eats!" Zcela upřímně musím napsat, že takhle už jsem se u filmu nebavil hodně dlouho. Guy Ritchie přišel se svěží, po všech stránkách našlapanou gangsterkou, která nemá slabší místo a jede na plný plyn po celou takřka dlouhodinovou stopáž. Ať už jde o formu vyprávění, jednotlivé postavy nebo scénář, všechno funguje, jak má a výsledkem je skvělá zábava, kterou mohu všem (zejména chlapům) doporučit. ,,You really can't unsee it once you've seen it."

Zelená kniha (2018)

,,You never win with violence. You only win when you maintain your dignity." Když jsem večer před udělováním zlatých plešounů odcházel z kina, marně jsem přemýšlel, kdy naposledy jsem byl takhle spokojen po projekci nominovaného filmu a v duchu si moc přál, aby si Green Book nějakou tu sošku odnesl. Ráno jsem pak měl opravdu radost, že to klaplo. Tento příjemný, nenucený a nesmírně lidský příběh si to totiž zaslouží. S problematikou rasismu se sice na oscarových večerech setkáváme pravidelně již několik let, ještě nikdy však zážitek z takového filmu pro mě nebyl tak příjemný. Od začátku do samotného konce jsem putování Tonyho s Donem sledoval s úsměvem, který mě neopustil ještě nějakou chvíli po projekci. Skvělý film. ,,Being genius is not enough, it takes courage to change people's hearts."

Avengers: Infinity War (2018)

,,Fun isn't something one considers when balancing the universe. But this..." Konečně jsem se dočkal toho, co mnoha zábavným marvelovkám chybělo k dokonalosti - pořádného záporáka. Infinity War je totiž kromě přehlídky superhrdinů především koncertem Thanose, žhavého adepta na nejlepšího komiksového padoucha. Filmu dále velmi prospívá rozdělení na několik dějových linek, kdy se na plátně naráz objevují jen některé postavy a samozřejmě tradiční marvelovský humor. I při dvou a půl hodinách stopáže a nemilosrdné vizuální smršti navíc děj dává smysl a ani chvíli nenudí. Nevybavuji si, kdy jsem naposled viděl lepší marvelovku a jestli vůbec. ,,Motherf..."

Wind River (2017)

,,This isn't the land of waiting for back up. This is the land of you're on your own." Mrazivý příběh z nemilosrdného prostředí a film, kterému nemám co vytknout. Od samého začátku jsem v kině seděl zařezaný do sedačky a tiše hltal každou jednotlivou scénu. Skvělá práce s napětím, výborné obsazení a ve výsledku i zajímavé poselství. Opravdu doufám, že Wind River alespoň nějakým způsobem promluví do oscarů, kde především Rennerovi budu rozhodně držet palce.

50/50 (2011)

,,A tumor? Me? That doesn't make any sense though. I mean... I don't smoke, I don't drink... I recycle..." Občas je potřeba si udělat srandu i z těch nejvážnějších životních problémů. A právě to zvládá 50/50 na jedničku. Přitom nezachází do necitlivých extrémů, naopak působí velmi přesvědčivě i v emočně vyhrocených scénách. Výborně funguje hlavní trio - JGL je pro takový film sázkou na jistotu, Seth Rogen příjemně překvapil (dost možná jeho nejlepší role) a kdyby byla Anna Kendrick skutečně nemocniční psycholožkou, chodil bych za ní každý den. Nejdůležitější je ale to, že i když film zachycuje složité životní situace hlavních postav, zvládá si bez problémů držet optimistickou atmosféru. Opravdu jsem nečekal, že budu tak spokojený, tady si však všechno sedlo natolik dobře, že je plné hodnocení zcela na místě. ,,So... Now what?

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Film, kterému se nedá nic vytknout. První polovině dominuje skvostná mysteriózní atmosféra a postupné objasňování zápletky. Druhá půlka pak přidává na tempu a značně připomíná starší bondovky (stylová špionáž, akce, Eva Marie Saint jako pomyslná bondgirl). Ve spojení s promyšlenými dialogy a množstvím zapamatovatelných scén působí tato kombinace prostě dokonale.

Logan: Wolverine (2017)

Když se u Grahama Nortona objevili Hugh Jackman s Patrickem Stewartem a druhý jmenovaný po vzoru prvního ohlásil svůj konec v sérii s tím, že není lepšího způsobu, jak se s rolí rozloučit, nemohl jsem se dočkat až to v kině uvidím. Mému očekávání přispěly i první recenze a popravdě se mi dlouho nestalo, abych se do kinosálu takhle těšil. A zážitek to byl perfektní. Logan je tím nejosobnějším, nejnelítostnějším a za mě i jednoznačně nejlepším filmem v X-Men sérii. Emoce a odhodlání herců jsou cítit z každé scény. Lepší rozlučku jsme si skutečně nemohli přát.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Blázen mezi odvážnými nebo jediný člověk při smyslech v celém blázinci? Možná něco mezi. Takový je Desmond Doss. Muž, který se drží svých hodnot, ať se děje cokoliv. Příběh této postavy je pro filmové plátno jako dělaný a třeba říct, že Gibson ho uchopil za správný konec. Seznamovací romantický úvod vůbec nevadil, byť mohl být možná maličko kratší. Po přesunu do Japonska je ale Hacksaw Ridge dokonalý. Bojové scény nemají chybu, gore přehlídka vnitřností a končetin podtrhuje surovost bitvy a mezi tím vším pobíhající Garfield působí opravdu věrohodně. Výsledkem je nejlepší válečný film za posledních pár let. ,,Please Lord, help me get one more."

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Nesmírně lidsky, uvěřitelně a technicky dokonale zpracovaný příběh o zázraku na řece Hudson. Eastwoodovi se tohle opravdu povedlo. Sully je filmem, který si na nic nehraje, pouze věrohodně a poutavě vypráví o odvrácené katastrofě. Velice zdařilé je střídání skutečného popisu události s probíhajícím vyšetřováním. Ani vypjaté pasáže přitom nehrají zbytečně na city, přesto dokáží vyvolat potřebné emoce. Nemám co vytknout - výborný snímek.