Casino (1995)

Skvěle vyprávěný příběh, drsné pozadí velkého světa, ukazuje vše bez pozlátka. Film jsem s napětím sledovala celou dobu. Několikrát mě některé scény šokovaly, až jsem musela odvrátit hlavu. Úžasný je i styl vyprávění jednotlivých postav, skvělé herecké výkony. Ty tři hodiny uběhly jako nic.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Jeden ze dvou mých nejoblíbenějších filmů. Už když slyším osudovou hudbu provázející nás celou sérií, začne mi běhat mráz po zádech. Ve filmu naprosto vyniká postava Sáry, především její neskutečná proměna oproti prvnímu dílu, jak fyzicky, tak psychicky. Zoufalá snaha Sáry (ve skvělém podání Lindy Hamilton) bojovat proti něčemu tak obrovskému jako je osud celého lidstva mě naplňuje obrovským obdivem k této postavě. I terminátor prošel obrovskou proměnou. John naučí stroj "lidskosti" a jejich vztah se stává naprosto výjimečným. Není to jen sci-fi film se skvělým scénářem a filmovými triky, které i dnes vzbuzují obdiv. V tomto filmu nalezneme řadu odkazů a varování, která nám mají co říct i dnes. Když například říká terminátor "je to ve vás" při scéně dvou kluků, kteří si hrají na střílení a hádají se, kdo koho zastřelil; nebo když Sára konstatuje, že terminátor-stroj je mnoha ohledech lepší než člověk, nezklame, nezradí, uvědomuji si, jak hluboká pravda je v těchto miniscénkách. V celém filmu je řada velmi vtipných momentů. O legendárních hláškách Arnieho už nemá smysl ani mluvit. Rozesmál mě i moment, kdy T-800 vystupuje z policejního vozu a na dveřích je napsáno "pomáhat a chránit." Kdybych mohla dát tomuto filmu 6 hvězdiček, tak to udělám.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Zbožňuji tento film, i v dnešní době moderních efektů má divákům co nabídnout. Místy je možná rozvleklejší, ale to Spielbergovým filmům promíjím. Dost mě pobavila scéna, kde si Dreyfuss staví horu uprostřed obýváku, jako by to byla zcela normální věc. Úžasné je i závěrečné velkolepé finále.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Je vidět, že oba filmy točili režiséři s naprosto rozdílným přístupem. Jsem ráda, že vzniklo pokračování, které vysvětlilo otázky položené v 2001, ale s pokračováním se ztratila i Kubrickovská elegance. Více se tu naráží na politiku, což mi docela vadilo, na druhou stranu se velmi vydařil závěr filmu.... no.... když vynecháme ekologický dopad na naši planetu.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Kultovní Kubrickův film, který ale na dnešní dobu je velice rozvleklý a místy až nudný, převážně první dvě pasáže. Velmi oceňuji elegantní spojení hudby a obrazu. Chvílemi to vypadá, jakoby loď skutečně tančila. Pobavila a mile překvapila vize budoucnosti roku 2001 (jídlo, magnetické boty). Napětí nastalo až v druhé polovině filmu. Závěr mi nedal spát a díky němu jsem si přečetla i Clarkovu knihu, ale i tam závěr není vůbec vysvětlen a končí stejně jako ve filmu. Teprve při shlédnutí pokračování 2010: Rok kontaktu se mi dostalo docela uspokojivého vysvětlení, ale to už bohužel netočil Kubrick....

Con Air (1997)

Dobrý akční film s dobrými efekty a se s mým oblíbeným Nicolasem Cagem v hlavní roli někdy až moc správného "vězně". Občas ale Cage zastiňuje svým charismatickým projevem "záporák" John Malkovich. Film vás nijak nepřekvapí, dá se velmi dobře odhadnout, kam se bude děj ubírat, ale to neznamená, že se nebudete bavit. ;-)

Fantomas (1964)

Charismatický Fantomas ani s časem nestárne, stále má šmrnc a zachoval si své tajemno. Herecký um Funése a Maraise by mnoho herců mohlo dnes jenom závidět. Nesmrtelná klasika.

Divoké počasí (2002) (seriál)

Skvělý dokument, kde se nejen dozvíte něco z katastrofických působení "rozmarů počasí", ale také proč se tomu děje. Pobavily mě také nejrůznější experimenty.

Tenkrát na Západě (1968)

Takhle si představuji divoký Západ ve své nejdrsnější podobě. Jedná se naprosto o jedinečný film, jeden z mých nejoblíbenějších. Atmosféra, hudba a koncert hereckých postav je naprosto výjimečný. Už začátek filmu a drsné vyvraždění rodiny McBainů naznačuje, že se tehdy život s nikým nemazlil. Celý příběh se odehrává mezi čtyřmi postavami - krásné Jill snažící se přežít v mužském světě a chlapi ji obdivují nejen kvůli její kráse (Čejen), bandity Čejena, který má ale dobré srdce a působí spíše jako klaďas, vraha pistolníka Franka nezastavujícího se před ničím a nakonec Harmoniky, jehož osobnost je zahalena tajemstvím. Postavy se výborně doplňují. Jejich vzájemná setkání jsou téměř osudová. Asi nejsilněji působí okamžik, kdy se poprvé setká Čejen s Harmonikou, a ve světle mihotající se lucerny zaznívá tajemný zvuk harmoniky. Prostě dokonalá scéna. Celý děj je podbarven překrásnou hudbou Ennia Morriconeho, při které mrazí v zádech. Sledování filmu Tenkrát na Západě zkrátka patři k naprosto netradičním filmovým zážitkům, které si užíváte od začátku do konce.

Gándhí (1982)

Jsem ráda, že jsem se mohla nechat poučit o osobnosti, kterou tolik obdivuji. O filmu jsem slyšela mnoho a také jsem od něho hodně očekávala, což byla možná chyba, protože jsem čekala trochu víc. Nicméně Ben Kingley je opravdu úžasný a Ghándího ztvárňuje dokonale, jeho vnitřní sílu ducha a životní odhodlání.