Králova řeč (2010)

Silný příběh, hluboce procítěné vyprávění, brilantní herecké výkony, propracovaný scénář. Zkrátka nádherná symfonie.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Jsem vědec. Mám rád snímky, které jsou vážné, nejsou přehnaně optimistické, jsou logické a dávají smysl. Tento seriál a tato série obzvlášť toto vše splňuje.

jOBS (2013) odpad!

Čekal jsem moc, když jsem na základě názvu filmu očekával příběh o Jobsovi – největším inovátorovi všech dob? Režisér a scenárista dokázali, že ano. :-/ To co definuje Steva je jeho vztah k produktům a k lidem, pro které je dělal. Byl výjimečný. Steve vytvářel skvělé produkty a vybudoval dvě extrémně významné firmy, Apple a Pixar. A tím to pouze začal. Steve se stal inspirací a startérem nové generace podnikatelů. Ukázal nám, jak se to má dělat a jeho odkaz nás bude dlouho motivovat. Bohužel snímek je po obsahové stránce neuvěřitelným zklamáním, když ani jednu tuhle jeho vlastnost nedává dostatečně do popředí. Snímek slabě poukazuje na produkt Apple I a II, což jsou ale produkty, které dnešní generace neznají a novým známým produktům nevěnuje veskrze žádnou pozornost. Kdyby tvůrci nazvali snímek jinak, konkrétně jako „Krátká epizoda Steva o odchodu z Apple a manažerský boj o Apple + několik dalších chaotických záblesků vytržených z kontextu“ řekli by o filmu vše, co z něj divák dostane. Ze života Steva Jobse je to prachsprostě málo. Váhal jsem, zda dám 1 hvězdičku nebo žádnou, ale jelikož měl Steve pouze dva způsoby hodnocení a to „Neskutečně skvělé“ versus „úplná sra*ka“, tak po vzoru Steva nemůžu jinak a má volba je jasná. (nejsem fanatikem Apple, ovšem uznávám, že Steve změnil svět. Díky němu máme PC, myš i Windows (ano i Windows!!!) + další známé produkty, iPhone, iCokoliv, … a takto výjimečný člověk si obdiv jednoduše zaslouží. Proto doufám, že příští film o Stevovi nebudou točit amatéři.)

Štěstí na dosah (2006)

Hezky zpracovaný příběh na základě skutečné události. Ukazuje, že každý kdo má odvahu může proměnit svůj život a zbohatnout. Někteří ovšem musí dostat pořádný kopanec od života, aby je probudil k akci. Tradičně brilantní herecký výkon W. Smitha.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Vcelku slibný snímek zabitý logickými podivnostmi. Film se odehrává v jakési budoucnosti, kde již i běžní lidé mají roboty téměř na vše (práce na poli apod.). Je tady například vidět motorku bez kol z úvodu „nového“ Star Treku (prapůvodně Star Wars). Civilizace je (přesněji o pár let bude) vyspělá tak, že umí cestovat časem. No a do tohoto všeho dají postavám zbraně, které mají přesný dostřel do 15 metrů. To hlava nebere. Rozum stojí i nad stylem poprav. Loopeři, tj. „kati“ čekají na místě a jen zmáčknou spoušť. Za tuhle „náročnou práci“, trvající pár vteřin dostanou ohromnou odměnu ve formě stříbra a zlata. Přitom veškerou práci (nalezení, chycení a přivedení oběti do minulosti) udělá úplně někdo jiný. A už jsem říkal, že ty oběti střílejí v minulosti? Ta cena za zařízení a energii pro transport časem musí být šílená. Takže celá základní myšlenka filmu je nedomyšlená tak moc, že to zabíjí zbytek.

Wolverine (2013)

Nebýt dvou hezkých Japonek, tak ve srovnání s minulými díly není na co koukat. Film čiší prázdnotou, místy uměle prodlouženými scénami. Bitva na rychlovlaku a závěr s „robo-skafandrem“ jsou snad nejméně zvládnutými klišé celé série. Hugh hraje dobře, ale sám o sobě film z průměrnosti nevytrhne. Scénář je prostě slabý.

Muž z oceli (2013)

Od začátku až do konce naprosto skvělá podívaná. Skvělá akce, velkolepé scény, vyvážený a poutavý příběh. Film to nepřehání s humorem, jak tomu bylo poslední dobou zvykem a jeho vážnost hodnotím pozitivně. Mimozemští záporáci jsou opravdu silní, bez přehnaných slabin. Destrukce jsou uvěřitelné a lidé umírají po tisících. Herecké výkony propracované a uvěřitelné. Dalo by se říct, že film není dokonalý a najde se několik okamžiků, kde logický mozek zprvu zaplní myšlenka „tohle přehnali“, ale po hlubším zamyšlení a analýze vyjde najevo, že to až tak přehnané není a to co filmaři ukázali je vskutku realistické, logické a možné. A fandy Eve online jistě potěší, že jim mimozemské lodě budou připomínat rozmanité a nepravidelné tvary Gallente. I akustika střelby připomíná laserové zbraně z Eve.

Hostitel (2013)

Film neosloví výpravou, efekty ani dynamikou a bohužel je ve stylu Twighlight, ovšem zpracování dvou hlavních myšlenek – spletitosti vztahů a dilema loajality a sebeidentifikace bylo provedeno precizně. Tak, jak to chodí v reálném životě. Herci (hlavní hrdinka) Saoirse Ronan a (vůdce rebelů) William Hurt odvedli skvělou práci.

Prometheus (2012) odpad!

„Nejhorší sci-fi film všech dob“ aneb „největší zklamání“. Ještě nikdy jsem nebyl z filmu zklamán tak, jako z Prométhea. Do sedačky mě zarazila již první scéna – technologicky vyspělá civilizace, tak vyspělá, že cestuje mezi hvězdami, potřebuje k vytvoření nového života spáchat sebevraždu? „Nevadí, to bude dobrý“ říkám si … ale nebylo. Film je doslova napěchován naprostými nesmysly, například: Posádce se vysvětlí, proč byli naverbování na výpravu, až když se vzbudí před cílem cesty, po několika letech, před cizí planetou. Na tom by asi nebylo moc divného, kdyby šlo o vojenskou posádku. Ovšem pro civily - vědce a jiné pracovníky, které vždy zajímá jak je práce nebezpečná a jaký plat dostanou, je tohle nesmysl i v tom nejpodivnějším vesmíru. Dále, jeden ze členů vojenské ochranky se v jeskyni zalekne stínu a prohlásí, že za ochranu vědců není placen… Tak oni se trmácejí několik let v umělém spánku na cizí planetu a pošlou tam ochranku, která při první příležitosti opustí ty, které má chránit? Ne! Ne! Ne! To prostě není možný! Další ptákovina je skafandr. Přežije šílenou bouři plnou křemičitých a jinak tvrdých malých šutrů létajících všemi směry bez škrábance, ale plamenometem je tento skafandr zničen za pár vteřin??? A co dělal ten kapitán lodě? Výprava za šílené stovky miliard peněz, jeho lidé venku, je noc, má je hlídat, jedna sonda záhadné zmizne v tunelu, na můstku nikdo jiný není, cizí planeta, nebezpečí a on se vzdálí z můstku a jde si zašukat??? Dál příkladů snad už ani uvádět netřeba… Prostě odpad. Ridley Scott musel byt zhulenej když to točil, jinak si to neumím vysvětlit.

Nevědomí (2013)

Poslední dobou docela smutně žasnu nad nepřehlédnutelnými přehmaty hollywoodských velikánů v žánru sci-fi, kteří logickými chybami zruinují celý film a herecké výkony ani příběh to nemůžou zachránit, jelikož je vše postaveno na iracionalitě. Třeba Prometheus děsil již první scénou, kdy se vyspělá rasa, schopna cestovat mezi hvězdami, zasebevraždí jen proto, aby stvořila nový život?! Pro přemýšlejícího člověka absolutní nesmysl. V Nevědomí to bohužel pokračuje, naštěstí ne až v takové míře. Nejhorším počinem bude asi scénka, kde 3 drony honí Jacka ve skalném útesu. Poukažme na to, že jde o vyspělou technologii, která dokáže detekovat hrozby, rozpoznávat lidi, stopovat genetický materiál, létat v jeskyni, ... Drony jsou mnohonásobně menší než Jackova „helikoptéra" a přesto mají horší manévrovací schopnosti?! Jack se v jednom bodě zastaví a pak letí za nimi bez toho, aby drony vypočetli jeho možnou trajektorii, nebo bez toho, aby detekovaly jeho kovové létátko, nebo teplo, energii, vysílačku, ... cokoliv??? Opravdu?! Drony jsou 3 a když letí před Jackem, "nenapadne" je, že by se mohli rozdělit a aspoň jeden ho vzít zezadu? Jde o robotické zbraně schopné ultrarychlého zaměřování a netrefí se do mnohonásobně většího objektu??? Dále ... co to mělo být s těmi hydro-věžemi? Mají „vstřebávat" vlhkost z planety a všude kolem vodopády, na horách sníh??? A dva týdny do odletu na Titan??? Dále ... rozbitý měsíc a kolem něj trosky pořád na stejném místě? Opravdu??? A co ten závěr? To, že půjde o recyklaci Dne nezávislosti, Armageddonu, ... ohlásí vůdce odboje jako trubač královo poselství... Film není udělán úplně špatně, ale pro technického člověka, který viděl před tím 3 sci-fi filmy, filmy o povstalcích a jakýkoliv film o mileneckém trojúhelníku půjde zřejmé o značné zklamání, ...