Závrať (1958)

Kvalitne vystavaná Hitchcockovska "krimi" zápletka. Originálne vyriešený scénar (s dnes už často používaným klišovitým efektom repetície príbehu), ktorý sa opakuje z iného uhlu pohľadu na rozmedzí reality a sna. Divák je rovnako zmetený ako detektív (James Stewart), ktorý sa stáva obeťou vlastnej fóbie a nečakanej lásky Madeleine (hrá božsky krásna Kim Novak). A ako to v živote býva... Po "vytriezvení" z lásky sa hlavný hrdina prebudí z traumatického sna a vylieči z "naordinovaného" VERTIGA. Okrem skvelých hereckých výkonov je veľmi dobre prepracovaná vizuálna zložka. Od umelecky stvárnenej "kostýmovej premeny osobnosti" Madeleine (v každom zábere má Kim Novak ine šaty. Farba sa mení podľa psychologického a dejového rámca postavy!) až po kinematografický vynález "Vertiga - Závrate" pre tento film. Vďaka transfokácii: posunu ohniskovej vzdialenosti čočky objektívu a synchronnému švenku kamery je optický efekt zaručený a divák sa nezadržateľne rúti do priepasti ako náš hrdina filmu. Nehovoriac o úvodných graficky riešených titulkoch v podobe nekonečne sa točiacich špirál, ktoré realizoval Saul Brass (Vertigo, Na sever severozápadnou linkou, Psycho), či geniálne zloženej mystickej hudbe Hitchovho dlhoročného spolupracovníka Bernarda Herrmanna (Potíže z Harrym, Muž ktorý vedel príliš mnoho, Nepravý muž, Vertigo, Na sever severozápadnou linkou, Psycho, Vtáci (zvukový poradca), Marnie) je tento 50 rokov starý klenot svetovej kinematografie neodolateľný umelecko-psychologický zážitok. Pre cinefilov samozrejma povinnosť:-)))

Stvořeni pro lásku (2000)

Sila je v spomalených záberoch miňajúcich sa "nešťastne zaľubenych" . Všetko podfarbené vynikajúcim hudobným motívom, ktorý absolutne vyjadruje nenaplnenú lásku. Výtvarne krásne šaty má hlavná hrdinka. Neustále menia farebnosť a vzorky podľa prostredia (akcentuje a dopĺňa intímne stiesnené priestory interiérov) a nálady filmu (vyjadrujú emócie hrdinky). Film je obsahovo, herecky, hudobne a výtvarne krásna báseň na večnú tému nenaplnenej lásky.

Stalker (1979)

Mystérium mimo čas, obraz, ba dokonca samotné médium filmu. Ťažko zaradiť či opisovať osobný zážitok z neuchopiteľnej ZÓNY... Záleží len na Nás ako sa Zóna prejaví...Tarkovskij nastavil divákovi zrkadlo s esenciou mystiky, metafory o zmysle života a smrti.... jediný sprievodca Stalker vďaka svojej zraniteľnosti a nádeji Nás môže bezpečne previesť cez nevyspytateľnú Zónu do siene najtajnejších želaní. Ale na prahu možnosti splnenia želania, naši hrdinovia (spisovateľ a vedec) pochopia...!? Stalker je jednoznačne najhodnotnejší film, aký kedy bol natočený!!! Určite ani o 100 rokov a viac, nestratí nič na svojej sile výpovede. Nepatrí medzi diela, ktoré by trebalo nejako chápať. Sila je v samotnej hodnote "vyžarovania", ktorú treba skôr cítiť ako v umeleckých dielach vytvorených v celých dejinách ľudstva...Tarkovskij Stalkerom potvrdil svoje najsilnejšie krédo: "Krása je symbolom pravdy" Pre mňa je tento film v porovnaní s hudbou na rovnakej úrovni ako Umenie fúgy od J. S. Bacha... Pre absolútne náročných divákov!!! Ak by som mal vybrať na pustý ostrov jediný film zo svojej nekonečnej zbierky ako naj naj vzorku filmového umenia, tak by to bol určite na 1000% STALKER

Člověk z mramoru (1977)

Velmi dobre natoceny "pseudo-dokument" ktori zachytava dramaticke momenty zo zivota cloveka-udernika Birkuta poznaceneho neustalou zmenou "politickeho pocasia" v Polsku. Cez pohlad mladej energickej studentky filmovej skoly, ktora zbiera material pre svoj diplomovy film, mame moznost nahliadnut do zivota "oklamaneho cloveka" a hladania skutocnej pravdy o nom. Wajdowy sa podarilo paralelnymi "svetmi" vtiahnut divaka do deja a presvedcivo naznacovat hranice "pravdy a skutocneho zivota". Clovek zo zeleza priamo nadvazuje ako volne pokracovanie Cloveka z mramoru a mozno tuto dvojicu filmov povazovat za Diptych. Pre cinefilov je tento filmovy skvost povinnost!

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

Veľmi dobrá forma humoru o téme, ktorú majú hlavne na západe najradšej pod "pokličkou". Woody perfektne parafrázoval text do vizuálnej podoby. Odporúčam aj asexuálnym cinefilom. Nemôže uškodiť ani nábo-žensky, či politicky citlivým divákom. Humor pekne nad vecou:-)))

Co? (1972)

Polanského erotická Alenka v ríši dekadentnej smotánky zjavne nedosahuje svoj "umelecký zámer". Ale ľahká parodicky poňatá erotika občas poteší. Film na jeden kuk...Co? Súhlasím z DDT...na Felliniho erotiku nesiaha ani po členky!

Kafe a cigára (2003)

Geniálna ukážka absurdných dialógov. Pre niekoho možno čierno-biela nuda. Pre Jarmuschovych fandov už kultová klasika. Pre mňa hneď po Dead Manovi druhý najlepší autorský film:-) Epizody sú krásne štylizované a herecké výkony prirodzene vyvážené. Zrelé dielo z "nezávislej americkej produkcie", ktoré sa vyrovná európskej kinematografii napríklad tvorbe Karismäkiho, Wendersa... jednoznačne odporúčam len skalným cinefilom! Nízke hodnotenie potvrdzuje náročnosť vnímania pre nezainteresovaného diváka. 95%