Předčítač (2008)

Rok 2008 bol náramne bohatý na kvalitné snímky. The Reader považujem za jeden z najvydarenejších, ktoré v tomto úrodnom roku vznikli. David Kross predviedol veľmi nádejný výkon a celkovo, máloktorý romantický film ma dokáže takto chytiť za srdce a keď sa k tomu pridá tematika 2. svetovej vojny a skvelé divadlo pred kamerou, nedá mi nehodiť tam všetkých 5.

Kmotr III (1990)

Dokonalé zakončenie veľkej trilógie. Podľa mňa najlepší Krstný otec.

Putování tučňáků (2005)

Je to dokument alebo umelecký film? Podanie dokumentárneho filmu formou príbehu sa mi zdalo celkom originálne, pretože človek sa tým pádom vedel ľahšie sžiť s dianím v kolónii, vedela som si predstaviť aká je pre tučniaky dôležitá snaha o prežitie, záchrana novej generácie a zachovanie rodu. Hoci mám radšej klasické dokumenty plné údajov, čísel a monotónneho hlasu, tento pre mňa predstavuje veľmi príjemnú výnimku. Podpísal sa pod to aj skvelý soundrack a veľmi podarený slovenský dabing. Akurát mohli vynechať tie "akčné" scény s tuleňom pod vodou.

Chléb náš vezdejší (2005)

Sci-fi, horor, komédia ale najmä stereotyp bolo poznať z tohto ojedinelého dokumentu. Pri ňom som sa zamyslela nad vecou, že že aj keď technológia ohromne pokročila, žiadne zariadenie nenahradí ľudské ruky, lebo tie vždy boli a stále sú tým, čo nám dáva náš každodenný chlieb.

Memento (2000)

Tak toto bolo pre mňa niečo úplne nové. Ešte som sa nestretla s tak neobvyklým radením scén. Je naozaj ťažko predstaviteľné, čo sa premietalo hlavou hlavnému hrdinovi, ako je možné, že ľudí, ktorých stretával denne zakaždým nespoznával a to, o čo sa pokúšal od začiatku (v tomto prípade od konca) prežíval stále zas a znova a vždy s malou zmenou. Zložito pozliepaný snímok, pri ktorom si dobre precvičíte pamäť.

Amadeus (1984)

Tak veľkolepý film som dávno nevidela, nielenže obsahuje kvalitný hudobný zážitok, čo je popri Mozartovi samozrejme pochopiteľné a o vizuálnej stránke ani nehovoriac ale zároveň veľa napovie o jeho osobnosti. Tento film znova len podčiarkol skutočnosť, že Wolfi je naozaj nesmrteľný. Plus výborní Murray Abraham aj Tom Hulce, pravdupovediac, do tohto filmu mi ich mená nič nehovorili.

Milk (2008)

Podľa mojho názoru, je to jeden z najlepších filmov roku 2008

Modigliani (2004)

Mňa to teda rozhodne nadchlo. Je to jedna z mála biografí umelcov, ktorá ma nenudila ani na minútu. Možno preto, že Modigliani patrí medzi mojich najobľubeneších modernistov ale aj napriek nedostatkom, ktoré podľa mňa neboli až také pádne, film na mňa každopádne urobil dojem.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Obdivujem Lea Dicapria, ako dokonale zvládol jednu z jeho filmových prvotín. A vzhľadom na to, že jeho rola nepatrí k tým najľahším, si myslím, že tohoročné Oscary neboli zrovna najspravodlivejšie, nuž každopádne je to jeden z najkrajších a najdojímavejších filmov vôbec.

Město bohů (2002)

Neviem, čo ma ohromilo viac, práca kamery a strihu alebo ten drsný príbeh. Každopádne, nie je o čom diskutovať, pretože takto si predstavujem skutočne kvalitný film.