Gazdova krv (2014) (divadelní záznam)

Výborné. Bavil som sa od začiatku do konca a páčilo sa mi to až tak, že keď som to o dva dni po tom, čo som to videl púšťal aj rodine už po pár minútach ma to zas prikovalo k obrazovke a zostal som to nakoniec znova sledovať aj ja a nebavil sa o nič menej než predvčera. Jediná vec, ktorá mi prišla nadbytočná boli snové scény s číňankou, inak úplná spokojnosť.

Železná srdce (2014)

Je mi to ľúto, ale týmto filmom som sa tak nejak prenudil. Nič mi to nedalo, nič to vo mne nevyvolalo, nič som k nikomu necítil, nič to vo mne nezanechalo.

Ryby (1984) (TV film)

Jeden z najobľúbenejších filmov medzi členmi American Humane Association. To, že staré československé inscenácie, čo okolo obeda vysiela RTVS sú v deväťdesiatich percentách prípadov podpriemerné sračky som si už tak nejak zvykol a stalo sa mojou úchylkou aj napriek tomu ich ďalej pozerať. Občas ma však aj tu dokáže ešte niečo prekvapiť a podliezť už beztak prekliato nízko položenú latku kvality. Ako ste si už mohli všimnúť na mojom hodnotení práve toto je jeden z tých prípadov. Niečo tak zlé a otrasné som nevidel už veľmi dlho (a prosím všetkých bohov nad nami, nech zas veľmi dlho neuvidím) a mám čo robiť, aby som sa zdržal v mojom hodnotení naozaj silných vulgarizmov obsahujúcich hovorové slová pre penis, vagínu a koitus. O žánri komédie nemôže byť ani reč, jediný záchvev úsmevu sa filmu podarilo vyvolať na mojej tvári v momente keď konečne skončil. Počas neho som cítil len nekonečnú beznádej, sprevádzanú stratou viery v ľudstvo. Trpel som tú pol hodinu viac ako tie kapre pri mlátení kladivom po hlave. Strašné, obludné, hrozné, monštruózne. Zaprisahávam vás, pre lásku božiu - nepozerať! A ak robíte v RTVS spravte ľudstvu tú službu, nájdite kotúč s týmto filmom, spáľte ho a potom spáľte ešte aj ten popol čo zostal. Po smrti to z vás spraví svätca.

Predestination (2014)

Vlastne sa ešte stále neviem rozhodnúť či to bolo tak geniálne a či tak blbé... Nech je však ako chce bavil som sa celú dobu a po skončení mal chuť pozrieť si film hneď ešte raz, poznajúc už pointu a vidieť ho tak novými očami. A o koľkých filmoch sa už len dá povedať, že vás zaujmú, donútia k premýšľaniu a chcete ich vidieť vzápätí znova? U mňa je to teda zriedkavejšie než kvalitne natočená scéna vo filme Tomáša Magnuska, a to už treba oceniť!

Reasonable Doubt (2014)

Straight to DVD blbosť na úspešné zabitie jedného večera. Scenárista vytiahol z rukáva snáď všetky klišé tohto žánru, ktoré vás len napadnú, až má človek pocit, že mu niekto dal ich zoznam a on si ich len odškrtával pri dopisovaní scenára, aby na žiadne ani náhodou nezabudol. Pocit, že presne toto som videl už v niekoľkých iných filmoch ma neopúšťal prakticky celú hodinu a pol. Hodnotenie presne medzi dvoma a troma hviezdičkami, prikláňam sa bez nejakého pomenovateľného dôvodu k trom. Asi preto, že hľadajúc nejakú nenáročnú a nie veľmi dlhú snímku, pri ktorej mi môže ísť modzogáň na voľnobeh bola toto presne tá trefa do čierneho Samuela L. Jacksona akú som chcel. Najzábavnejšie mi prišlo, že aj takáto nevzrušivá priemernosť môže mať pomaly 10 minútové záverečné titulky v ktorých si každý jeden producent zabezpečil sólo titulok len pre seba. Museli byť chlapci bohovsky hrdý na to čo natočili. Pravdepodobne ešte v živote nevideli viac než dva thrillery.

Saturn 3 (1980)

Je vcelku ironické, že i keď je tento film o rok mladší, než príbehovo spriaznený Votrelec, navodzuje výpravou, trikmi i naivitou scenára dojem akoby mal o dobrých 10 rokov viac. Hector, najmä v porovnaní s dokonalo desivým Gigerovým monštrom, nepôsobí ani trochu hrozivo, ba naopak až nechcene smiešne. Ostáva tak len zajímavá hudba od Bernsteina, krásna (ale otravnú postavu hrajúca) Fawcett, a ak ste extra úchylný tak aj odhalený zadok Kirka Douglasa, čo bola jediná vec v celom filme, ktorá ma aj naozaj vydesila a zaručila nočné mory na veľmi, veľmi dlhý čas.

Zabuchnutí (2013) (studentský film)

Scenár je síce banálny a o ničom, avšak musím pochváliť jednak kameru, druhak réžiu a v neposlednom rade najmä hercov, obzvlášť Rybárika. Nebudem tu tvrdiť, že čokoľvek z toho je na filmové ocenenia, ale v rámci študentských krátkometrážnych filmov, ktoré dávajú v relácii A predsa sa točí to všetko vynikalo o celú jednu triedu oproti bežnému podpriemeru snímok, ktoré v nej trápia divákov (zatiaľ s jednou veľkou výnimkou, ktorou je Remove výborné Arsy-Versy).

Hrdina na titulnú stranu (1980) (TV film)

Mdlá, nudná, nevierohodná, zle napísaná a otrasnými, umelo pôsobiacimi dialógmi oplývajúca televízna inscenácia o dvoch mladíkoch, čo chcú mať najnovšiu hi-fi aparatúru na diskotéky a tie najžhavejšie (s)hity od Elánu, aby mohli zbaliť a prekotiť Sládečkovú. Tak sa dajú do partie s dvojicou nebezpečných gangstrov, pri ktorých by sa roztriasli kolená ešte aj Lucovi Brasimu... Čo čert nechcel, práve keď idú kradnúť náhradné súčiastky vo fabrike vypukne oheň. Jeden z nich síce zachráni strážnika a majetok socialistickej spoločnosti pred požiarom, no z pochopiteľných príčin sa radšej vyparí. To však už prichádza na scénu neohrozený investigatívny novinár v podaní Joža Vajdu, od ktorého by sa mohli učiť aj Woodward s Bernsteinom, a ktorý sa rozhodne zistiť prečo sa hrdina k svojmu záslužnému činu nepriznáva. Keď to tu tak rekapitulujem, tak to vlastne vôbec neznie až tak zle a dalo by sa z toho spraviť niečo pozerateľné. Avšak to by to museli mať v rukách iní ľudia než tí, čo to v nich mali. V tomto prípade to totižto dopadlo celé zle. Očami som tlačil čas a tešil sa kedy konečne uvidím záverečné titulky. Z letargie ma vytrhla len scéna požiaru, v ktorej bola, ak som to správne identifikoval, vykradnutá jedna skladba Jeana Michela Jarreho. Tých 45 minút si ušetrite, dosť, že som o ne prišiel ja.

Horali (1975) (TV film)

Súhlasím so všetkými komentármi čo tu toho času sú. Tie lyricko-poeticko-folklórne vsuvky sú fakt temer na neprežitie a najmä sa výrazne nehodia k zvyšku filmu. Keď tam už druhý krát začala ujúkať na celú horu tá ženská mal som chuť zaťať jej valašku do gebule s takou silou až sa porisko rozštiepi. Napriek všetkému však budem blahosklonnejší než kolegovia, nakoľko ten zvyšok ma aj prekvapujúco bavil. Žiadny zázrak, ale ani som nemal potrebu kontrolovať každých 10 minút koľko tomu ešte zostáva do konca, ako sa mi to pri slovenských filmoch stáva bežne.

Klietka (1989) (TV film)

Slabá televízna podpriemernosť, pri ktorej aj tá krátka tridsiatková minutáž pôsobí značne prehnane a kľudne by si to vystačilo aj s o desať minút kratšou stopážou. Ono už pri mene Stana Gurku ako scenáristu mi bolo jasné, že ma nečaká žiadna kanonáda kvalitného humoru, ale skôr zopár slabých výstrelov kapslovkou. A tak aj bolo.