Saturn 3

• Velká Británie Saturn 3

Osamělý měsíc planety Saturn, osamělá laboratoř a dvojice vědců, kteří si tu bezstarostně výzkumnicky žijí. Když se k nim ale nečekaně přidá cizinec se svým robotem, jsou oba nuceni bojovat o holý život. Robot se totiž vymkne kontrole, začne vraždit - a výběr není velký. Britský science fiction horor natočil v roce 1980 režisér Stanley Donen, který se proslavil žánrově zásadně odlišnými filmy jako muzikál Zpívání v dešti nebo hitchcockovský thriller Šaráda. Saturn 3 se nechal inspirovat extrémně úspěšným Vetřelcem, který měl premiéru jen o rok dříve... (Filmhouse)

T2

Rozpočet £10miliónovTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $9,420,000║ Tento film si pamätám len útržkovo, dlhú dobu som nevedel aký mal názov ale konečne som naň narazil a opäť si spomenul na toho drastického robota, neviem ako by som na film reagoval teraz(2010) ale vtedy to bol dosť strašidelný zážitok, zlaté časy Nemeckých satelitných programov, videné tuším na SAT1. /80%/ __Znovu-videl 2010: videl nakoniec znovu v roku 2010, v podstate po 30rokoch od vzniku a môžem povedať, že aj teraz to má niečo do seba, má to atmosféru, drastickosť, správnu béčkovitosť, otrasného Kirka Douglasa a výborného Harveya Keitela a elektrizujúcu Farrah Fawcett, niektoré ručne robené triky otras a zas niektoré fajn, robot výborný, kulisy tiež veľmi dobre spracované, poctivý film 80.rokov. ()

Korbitch

Strašne dementní záležitost s příšernou hudbou a zvuky, které mě budou pronásledovat i ve snech. Scénář je místy odpadní záležitost, herci jsou toporní a nudní. Keitel má celou dobu jeden výraz a Kirk to je křeč sama o sobě. Jediný na koho se dá dívat je Farrah, a že to je místy podívaná. Robot je tupej jak můj dnešní výraz po ránu, co sme došli v sedm z mlejna. Snaží si to hrát na vetřelčí film, ale krutě to nefunguje. Další z filmů typu Leviathan, se kterými se roztrhl po Vetřelcovi pytel. Ale Leviathan je aspoň o třídu lepší. Tohle je nudná šeď, beroucí se strašně vážně. ()

Lacike

Sci-fi odohrávajúce sa na jednej osamotenej vesmírnej stanici s troma postavami. Zaujímavé je, že hneď na začiatku zistíme, že ten nový člen (Keitel) je psychopatický nebezpečný magor, ktorý práve zabil jedného človeka. Lenže po jeho príchode na stanicu sa strašne dlho nič nedeje a thrillerovo-hororové napätie sa buduje strašne pomaly a pozvoľna. Prekvapenia sa dočkáme v poslednej tretine v ktorej sa do súboja o samičku zapojí aj robot a chlapov pekne drsne prevalcuje. Technická stránka je taká rozporuplná. Páčili sa mi modely lodí jak po vizuálnej stránke tak aj prevedením. Horšie je to s kamerou, ktorá ich sníma tak blbo a neprirodzene, že je až príliš očividné, že ide o modely. Star Wars a ďalšia dobová konkurencia bola na tom oveľa lepšie. Interiér stanice mohol byť pre zmenu nápaditejší. No a herecké trio je tiež skôr nevýrazné. Takže po napínavom a brutálnom začiatku kvality filmu neustále klesali až sa z toho stala veľká nuda. 4/10. ()

tron

„Ešteže mi nemal potriasť rukou.“ Hmmm... strašné. Na Saturn 3 som mal skvelé spomienky z detstva, ale keď som si ho pozrel už ako dospelý o pár desaťročí neskôr, tak musím bohužiaľ sucho skonštatovať, že svoj beh s časom neúprosne a bez debaty prehral. Nápad s vesmírnou stanicou nie je zlý, labyrint chodieb, laboratórií a kajút má niečo do seba, ale pri detailnejšom prieskume zistíte, že výprava je dosť naivná, ťažkopádna a nízkorozpočtová. O nič lepší nie je ani ústredný šialený robot, na ktorom by ste možno ocenili, že je to stará škola (rôzne pípatka, kábliky, hadičky atď.)... keby nevyzeral tak hrozne zle. Absurdný vekový rozdiel medzi Kirkom a Fawcett potom radšej hádam ani nebudem komentovať. Scenár je dosť bizarný, občas vyzerá ako variácia na Votrelca, inokedy je to skôr telenovelová limonáda (robot sa na scéne prvý raz objaví až po 30. minútach). Našťastie je to krátke a má to viacero dobrých scén, momentov a nápadov. ()

darkrobyk

Nijak převratný film ani po stránce příběhové, ani trikové - vznikl až po 2001: Vesmírná odyssea, Vetřelci i Hvězdných válkách. Přesto má podmanivou atmosféru, na které se nejvíce podílí hudba ( Elmer Bernstein) a výprava. Efekty na tehdejší dobu velmi dobré ( R.Spencer, J.Luff, C.Chilvers, T.Schubert), dnes působí zastarale. Zatímco interiéry stanice jsou věrohodné v temných, modrých a rudých barvách, vesmír vyznívá značně nerealisticky. Až příliš snadno odhalíte, že je malovaný na skle, což je nejlépe vidět na Saturnu. Přitom stejnou techniku malby na sklo použil Lucas v témže roce v Impérium vrací úder s daleko lepším výsledkem. Gore efekty připomínají spíše italskou školu, robot zase trikově dokonalejší o rok starší Černou díru. V závěru horrový snímek uteče jako voda... ()

• Film zpočátku režíroval John Barry, byl ale propuštěn a nahrazen Stanley Donenem. (Caszidy)
  • Film obdržel 3 nominace v historicky prvním ročníku (1980) Razzie Awards (Zlaté maliny), udělované nejhorším filmům. (Caszidy)