jakeer

ICQ: 338945712

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 21.1.2017  22:17
    Zakladatel (2016)

Príjemne dobové a čo kvitujem, vhodne zvolené rýchle tempo. V takom prípade aj tie dve hodiny ubehnú ako voda. Takéto retro životopisné snímky sa už v hollywoode naučili robiť. Hoci nerozumiem komentárom, že to je jeden z ďalších životopisných filmov - bolo už snáď niečo nakrútené o zakladateľoch McDonaldu? Ne je to jeden z dôvodov nakrútenia životopisných filmov - dovedieť sa niečo nové? Jedine o Hitlerovi sa môže nakrúcať do aleluja... P.S. Keaton bol skvelou voľbou a svoju rolu si zjavne užíval. P.P.S. Ešte raz sa musím vyjadriť k ostatným komentárom. Keď už hodnotím životopisný film, tak na filmovom portáli hodnotím hlavne umeleckú stránku veci a nie samotnú hlavnú postavu. Písať si ľavicové kokotiny o zlej demokracii, kapitalizme a Amerike si môžete aj na facebooku...

• 11.1.2017  23:23
    La La Land (2016)

Príjemne artové a old shoolové. Avšak keď si odmyslím pozlátko, zostáva mi tuctový a priemerný príbeh, navyše pekne rozťahaný. Obsah jednoducho nezodpovedá rozsahu. Emma Stone výborná, Ryan Gosling priemerný.

• 11.1.2017  11:31
    Lion (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Na záver festivalu suverénne najlepšia snímka a asi najlepší film za ostatné roky, aký som videl. Skutočný príbeh päťročného malého Sarua z Indie, ktorý sa stratí vo vlaku. Keď sa detskému domovu nepodarí vypátrať jeho mamu a staršieho brata, je prevezený do Austrálie, kde si ho adoptuje nová rodina. Až po dvadsiatich rokoch, pri náhodnom vysokoškolskom posedení, kde sa stretne s indickou minoritou, sa u neho prebudí túžba po skutočnom domove. Je nutné priznať, že Lion je celkom určite najvýpravnejším a najnákladnejším filmom festivalu a preto ani nebol súčasťou súťaže (ale iba zlatým klincom). V hlavnej úlohe je najznámejší indický herec súčasnosti Dev Patel (Milionár z Chatrče), jeho adoptívnu matku hrá Nicole Kidman a priateľku zas Rooney Mara. Porovnaniu s Milionárom z chatrče sa asi Lion nevyhne, a podľa všetkého, až príde u nás vo februári budúceho roku do kín, si ani takú priazeň nezíska. Milionár z chatrče bol presladený, išiel na istotu po citoch. Lion je oveľa realistickejší a surovejší a preto pre mňa neporovnateľne kvalitnejší. Zostáva mi len počkať do februára, či nakoniec nebudem príjemne prekvapený.

• 21.12.2016  22:20

Výborné. Veľmi chytro vymyslené a Ben Affleck s jeho minimalistickým herectvom je pre rolu autistu ako stvorený.

• 18.12.2016  22:52

Veľké sklamanie. Ešte nikdy som nepočul z úst Kate Winslet tak nekvalitný text (a keďže je to moja najobľúbenejšia herečka, bolo mi z toho doslova zle). Úvodné dialógy boli na úrovni slovenských markizáckych seriálov. Aj samotná zápletka bola veľmi triviálna. Film zachraňuje dobrý výkon WIlla Smitha, ten pôsobil snáď ako jediný autenticky. Dojímavý záver som tiež tvorcom nespapal, pritom vzhľadom na danú tematiku sa ma to zrejme mala osobne dotknúť. Je mi však ľúto tej nekvalitnej role pre Kate Winslet, o Keire Knightley ani nehovorím. Ak by v tomto filme nehrala prvá liga, tak si poviem: "Fajn, kvalitné béčko". Ale ten herecký ansámbel iba podčiarkuje, o akú premrhanú šancu išlo... 50 %

• 13.12.2016  00:34

Zlátanina. Kúzlo zo série Harryho Pottera sa vytratilo. Ak si odmyslíme celé to "fantasy" pozlátko, nadprirodzené zvery a špeciálne efekty, neostane nič. Nič, čo by ma chytilo za srdce.

• 1.12.2016  11:14

Veľmi silný ženský prvok - až ma prekvapilo, že to režíroval muž. Nerozumiem celkom, prečo film prirovnávajú ku Gone Girl (Stratené dievča). Lebo okrem toho, že sú to oba trilery a pohrešuje sa tam nejaká žena, tak nemajú veľa spoločného. A naozaj, Dievčati vo vlaku chýba z Gone Girl celá ta Fincherova genialita, jeho pridaná hodnota a energia, ktorú vkladá do rozprávania príbehu (Dievča vo vlaku má skôr ponurú atmosféru). Avšak, po žánrovej stránke to je zvládnuté bez chýb (a to trilery obľubujem). Emily Blunt zahrala na výbornú (a zároveň sa prejavil neduh Hollywoodu - všetky herečky sú tam v podstate pekné. Môžu hrať aj zanedbanú alkoholičku s rozpitými šminkami, avšak vy tak nejako tušíte, že keď sa hlavná hrdinka dá dokopy a namaľuje, tak to bude dobre).

• 30.11.2016  02:28

Je až neuveriteľné sledovať v kine s odstupom dvoch dní druhý blockbuster s tou istou herečkou v hlavnej úlohe. Opäť bola skvelá a ja som ju pritom do tohto roka ani nepoznal. Mám novú favoritku. Bavím sa tunajšími komentármi. Viacvrstevné filmy (podobne ako Atlas mrakov) tu asi nikdy nebudú mať veľa fanúšikov, lebo pri sledovaní je potrebné pohnúť mozgom. Ale nech si Nočné zvieratá hoc ja rozoberiem na drobné, nemám čo vytknúť. Obaja hereckí predstavitelia skvelí.

• 30.11.2016  02:01
    Příchozí (2016)

Sci-fi filmy nie sú mojou šálkou kávy, lebo zväčša sú "sci" a aj "fi", ale chýba ľudský príbeh. Arrival ho naštastie má. Boli sme v kine traja a po záverečných titulkách sme sa ešte pár minúť rozprávali o tom, ako to vlastne celé bolo. To znamená, že film núti aj diváka k zamysleniu. A životná dilema hlavnej hrdinky dodáva filmu hĺbku. Avšak pre mňa to je stále " len" sci-fi. Ak sa totiž odráta nadrpirodzeno, technické serepetičky a tajomno, tak zmysel pobytu mimozemšťanov na Zemi bol vlastne triviálny. Veľmi dobrý film, ale na plné hodnotenie to nie je.

• 30.11.2016  01:55
    Toni Erdmann (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Hodnotenie tohto filmu je bonusom z toho dôvodu, lebo som ho nevidel na MFF, ale až pár dni po ňom, avšak snímka súčasťou festivalu bola. Tonimu Erdmannovi sa podarilo prekonať moju averziu voči nemeckej kinematografii. Napriek 166 min. dlhej stopáži a občas pomalému tempu som sa ani na chvíľu nenudil. Dá sa povedať, že taký film som dosiaľ ešte nevidel a festivalový odkaz tým je naplnený. Komplikovaný vzťah 70 ročného otca a takmer 40 ročnej dcéry poskytuje množstvo trpkých ale aj komických situácii. Režisérke Maren Ade sa však podarilo vyobraziť život realisticky, hmatateľne a nie ako rozprávku. Ťažko popisovať nepopísateľné.

• 30.11.2016  01:53

Z môjho blogu k MFF 2016: Dej sa odohráva na konci vládnutia tuniského diktátorskeho prezidenta Bena Aliho (1987 - 2011). Hlavnou predstaviteľkou je 19 ročná mladá žena, ktoré je speváčkou v disidentskej kapele. Jej politická angažovanosť jej prináša problémy, s ktorými sa musí vyrovnať. Napriek skvelému hereckému výkonu hlavnej predstaviteľky ruší dobrý dojem priemerný scenár.

• 30.11.2016  01:52
    Listen Up Philip (2014)

Z môjho blogu k MFF 2016: Komentár na ČSFD hovorí: „Naozaj neviem, komu by som tento film odporučil a koho by bavil“. Jediné, na čo som prišiel bolo, že pre mňa to rozhodne nebolo určené. Americké reálie vyčnievali z ostatného zamerania festivalu, hoci režisér Alex Ross Perry nie je hollywoodskym, ale nezávislým tvorcom. Avšak aj jeho ďalšie dva filmy (ktoré na festivale boli premietané) sú všeobecne považované za uletené a experimentálne. Podľa mňa cieľom tohto experimentu bolo naštvať diváka. Otravný film o otravnom začínajúcom spisovateľovi.

• 30.11.2016  01:51

Z môjho blogu k MFF 2016: Veľmi ťažko stráviteľný film, ktorý však má na festivale jedno svoje „naj“. V oficiálnom texte distribútora MFF je táto maximálne sofistikovaná veta: „Hyperrealizmus tejto filmovej snímky je oslavou škaredosti životov „bielej spodiny", okorenenou špecifickým čiernym humorom a silnými hereckými výkonmi“. Naozaj, rodina, v ktorej žije 24-ročná Marijana, je jednoducho strašná. Ona jediná je normálnym členom rodiny a po mŕtvici panovačného otca živí celú rodinu. Je prakticky uväznená medzi svojimi rodinnými členmi – chodí iba do práce v nemocničnom laboratóriu a potom hneď domov. Avšak nová životná situácia jej poskytuje možnosť oslobodiť sa. Predstaviteľka Marijany, Mia Petričevič bola vo svojom filmovom debute suverénne najlepšou herečkou festivalu. Ostáva len veriť, že táto študentka architektúry pri herectve zostane.

• 30.11.2016  01:50

Z môjho blogu k MFF 2016: Film o dievčati z jehovistickej rodiny, vzornej študentky a aktívnej agitátorky v prospech sekty. Hoci najskôr je zanietená do šírenia svojej viery, ale neskôr spoznáva aj obmedzenia, ktoré jej z toho plynú a všetko sa zlomí, keď sa zamiluje do „svetského“ (nejehovistického) chlapca. Vo svojich 19 rokoch teda chtiac-nechtiac opúšťa sektu a začína nový život so svojou láskou. Film je nielen zaujímavou pohľadom do života Jehovistov, ale prezentuje aj spojenie dvoch veľmi odlišných osobností. Taliansko je krajinou s najväčšou jehovistickou komunitou, cca 500 tis. aktívnych členov.

• 30.11.2016  01:50
    Týden a den (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Dráma s prvkami komédie. Šiva je v židovskej terminológii týždeň, keď pozostalí smútia a vyrovnávajú sa s odchodom zosnulého. V tomto prípade ide o manželský pár, ktorého jediný syn zomrel vo veľmi mladom veku (cca 26 rokov) na nevyliečiteľnú chorobu. Veľmi ťažko a zvláštne sa so stratou vyrovnáva otec, ktorý však počas šivy nachádza bizarné priateľstvo so susedových synom, niekdajším kamarátom zosnulého. Fajčia spolu marihuanu, počúvajú hudbu, spriatelia sa s dievčatkom v hospici. Vyústenie celého deja je však hlboké a zasiahne najmä tých, ktorí si prešli podobnou stratou (obzvlášť, ak ich blízky umieral postupne).

• 30.11.2016  01:48
    Bobo (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016 v Bratislave: Ako nám na úvod festivalu povedal jeden z organizátorov MFF, súčasní chorvátski režiséri sa radi zameriavajú na trpké komédie. Žiarivým príkladom toho je aj Bobo. Dej rozpráva o 60-ročnom vysokoškolskom učiteľovi Vjekovi, ktorý je homosexuál a tranzvestita. Pre jeho záľubu v ženských šatách a make-upe ho na ulici prepadne partia neonacistov. Po útoku sa o neho stará jeho suseda Maja, ktoré je povolaním zdravotná sestra. Onedlho sa spriatelia, avšak Vjeko si dlhšie hľadá cestu k Majinemu natvrdlejšiemu (ale dobrosrdečnému) manželovi, policajtovi. Vadí mu, že je Srb. Film je tak zaujímavou sondou do ľudskej duše a hovorí o tom, že aj ten, kto sa celý život potýka s netoleranciou k svojej osobe môže byť sám netolerantným.

• 30.11.2016  01:47
    Vlaštovka (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Až do posledného dňa som si myslel, že pôjde o najlepší film festivalu. V porovnaní s alternatívou, experimentálnou tvorbou či nízkorozpočtovkami ide už o plnohodnotný film. Švajčiarka Mira sa jedného dňa rozhodne pátrať po svojom kurdskom pôvode, resp. po svojom otcovi, ktorý žije v Kurdistane a od svojho narodenia o ňom počula samú chválu (bojoval proti Saddamovi Husseinovi). Po svojom príchode do Kurdistanu ihneď pochopí, že tamojší obyvatelia sa stále nevyrovnali s krutou minulosťou. Film takmer dokonalý po hereckej, technickej a hudobnej stránke. Zaujímavosťou je, že režisér Mano Khalil, Kurd narodený v Sýrii, žijúci vo Švajčiarsku, študoval kedysi v Bratislave a na MFF sa nám predviedol stále perfektnou slovenčinou.

• 30.11.2016  01:46
    Caini (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Film, ktorý jeden z užívateľov ČSFD vtipne a pritom výstižne označil za európsky eastern. Roman z Bukurešti zdedí po svojom dedkovi rozľahlý pozemok na pohraničí s Ukrajinou. Pozemok je vzhľadom na svoju obrovskú rozlohu až podozrivo nevyužitý. Roman sa neskôr dozvedá smutnú pravdu aj o svojom dedkovi a napriek veľkému nebezpečenstvu pokračuje v úsilí predať svoje dedičstvo. Je to jeden z mnohých festivalových filmov, ktoré vlastne nemajú pointu, či nejaké zrejmé vyústenie. Ako v prípade mnohých balkánskych tvorcov sa aj v tomto prípade zameriavame na kritiku porevolučného stavu krajiny.

• 30.11.2016  01:44

Z môjho blogu k MFF 2016: Priznám sa, že pôvodne som chcel ísť na iný film, ale z časových dôvodov som sa rozhodol pre Rodinné šťastie. Ide o súkromný projekt manželov Orsolye Török-Illyés a Szabolcsa Hajdu, ktorých som spomínal v prvej polovici článku. Manželia sa rozhodli, že nakrútia film s minimálnymi nákladmi (menej ako 5000 eur), vo svojom vlastnom byte, s vlastnými deťmi. Vystriedalo sa viac ako 10 kameramanov, čo boli Hajduho študenti, keďže on sám vyučuje na filmovej fakulte v Budapešti. Je potrebné povedať, že ide o filmovú adaptáciu divadelného predstavenia, ktoré Hajdu režíruje. A aj keď sa mnohí diváci rozplývali nad príbehom, ktorý mal zachytávať skutočný rodinný život, ja som sa nedokázal odosobniť od svojho odporu k „jednoizbovkám“. Ten obmedzený priestor vo filme nemám rád, a podobné záležitosti by podľa môjho názoru mali zostať v divadle. Bol som tých úsporných 81 minút ako na ihlách v očakávaní, kedy film skončí. Avšak je potrebné povedať, že herci podali autentický výkon.

• 30.11.2016  01:43

Z môjho blogu k MFF 2016: Asi najrozporuplnejšie prijatý film z celého festivalu. Pre mladého poľského režiséra Marczaka to bola už tretia kontroverzná snímka v poradí. A hoci sám ma len 34 rokov, tu sa zameral na generáciu ešte o desať rokov mladších a teda na život vysokoškolákov. A hoci ČSFD uvádza film ako dokument, všetky scény boli hrané a ide teda o režisérovú vlastnú interpretáciu. Práve spôsob, akým tému spracoval je ťažko prenositeľný na papier (či monitor počítača). Veľmi existencialistický a najmä experimentálny počin. Navyše mladými hercami výborne zahraný. Prebdené noci mnohých pohoršili, ja som odvahu tvorcov ocenil.

• 30.11.2016  01:42
    Tramontane (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Rýdza festivalová záležitosť, z libanonsko-francúzskej koprodukcie. Nevidomý mladík Rabih plánuje ísť so svojou kapelou hrať do Fancúzska, avšak zisťuje, že jeho pas je falošný. Ten pravý bol síce zničený počas vojny v Libanone, ale Rabih sa dozvedá, že mu rodina nepovedala o jeho minulosti celkom pravdu a sám sa vydáva na cestu za svojimi koreňmi. Filmu je nutné vytknúť zopár klišé a zbytočne dlhé scény.

• 30.11.2016  01:40
    Aquarius (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Film, ktorý si musel každý filmový fanúšik užiť. Ak však pochádzal z Brazílie. Sonia Braga je legendou a najslávnejšou brazílskou herečkou vôbec (je to porovnateľné so slávou Karla Gotta v našich končinách). Režisér stavil na to, že pôjde o herecký koncert tejto herečky. Film na to trpí najmä v očiach nezaujatého diváka zo strednej Európy. Tých 140 min. je naozaj veľa, obsah jednoducho nezodpovedá rozsahu. Príbeh je to samozrejme dôstojný, keď životom ťažko skúšaná vdova (ktorá prekonala rakovinu prsníka) starne s noblesou a zvádza ťažký životný boj s miestnym developerom a korupciou. Ako som sa mal možnosť dozvedieť aj z anglického interview na YouTube s režisérom a hlavnou predstaviteľkou, film rieši aj problematiku sexuality starnúcich žien. Sonia Braga (ktorá ma 66 rokov) sa tešila, že mohla prelomiť tabu.

• 26.10.2016  22:58
    Hedi (2016)

Celkom prijemna atmosfera. Ale vyobrazeny pribeh mi neprisiel dostatocny pre nakrutenie filmu. Niekto to moze brat ako sondu do tuniskej spolocnosti, ale film musú spĺňať aj isté umelecké a dramatické kritéria.

• 27.9.2016  13:52

Aj keď som veľmi chcel, nenašiel som nič, čo by mi na tejto romanťárne vadilo.

• 26.9.2016  20:37

Na môj vkus až priveľmi republikánske. Clinta mám rád, je to jeden z mojich dvoch najobľúbenejších režisérov, ale v tomto prípade to bolo až príliš okaté.

• 8.9.2016  21:53

Stary dobry Clint, aj s jeho pomalym tempom rezie, zaujimavym rozpravanim pribehu a patricnym patriotizmom. Na spojenie s Tomom Hanksom som sa tesil (lebo ho povazujem za najlepsieho hollywoodskeho herca vsetkych cias), ale akosi som sa nevedel stotoznit s tym, ze zrazu hra presediveleho sestdesiatnika. Kazdopadne, od oboch velikanov som videl aj lepsie kusky, ale rozhodne kvalitny pocin. Film chyti za srdce najma Americanov.

• 23.7.2016  11:54
    Učitelka (2016)

Bolo mi ešte pred premiérou z prvých trailerov jasné, že film bude lepšie prijatý na Slovensku, kým v susednej krajine bude kontroverzne prijatý tamojšími Čecháčkami (pozor, to je terminus technicus). O to viac obdivujem Hřebejka s Jarchovským, že do toho išli. Vopred som neveril, že taký jednoduchý príbeh, ktorý sa dá vyrozprávať jednou vetou, môže byť pretavený do plnohodnotného filmu. Ale obaja autori preukázali invenciu a dej je podávaný nesmierne zaujímavý spôsobom, nelineárne (teda nie chronologicky). Na rozdiel od ostatných hodnotiacich sa mi páčili aj herecké výkony - nemohlo to byť úplne autentické, keďže aj hlavná postava je svojim spôsobom karikatúra a Mauréry ju tak aj zahrala. Herci vedľajších postáv to zahrali civilne a najviac sa mi predsa len páčil výkon Martina Havelku.

• 23.6.2016  21:53

Bolo to tak blbučké, až sa mi to páčilo. Dej je naozaj béčkový, ale šikovne ťaží z nostalgie a vám sa dostaví pocit, že sledujete skutočný old school.

• 15.6.2016  23:50
    Vyšší moc (2014)

Prakticky sa stotožňujem s komentárom TeeAge. Vystavať dej na takej banálnej udalosti mi príde absurdné... Taktiež, snáď všetky postavy vo filme sa správali neprirodzene, vrátane autobusára v predzáverečnej scéne. Preto ma škrie, že tie predlhé zábery (ktoré ste tu mnohí nazvali ako "medidatívne") nesmerovali nikam. A celé to malo skoro dve hodiny...

• 2.5.2016  10:05
    Tvoja tvár znie povedome (TV pořad) (2016)

Vzhľadom na množstvo tunajších negatívnych reakcií sa musím zastať tejto show. Podľa mňa sa v našej krajine po dlhých rokoch podarilo niečo, čo tu už dávno nebolo. Úspech tejto show spočíva v tom, že jednotlivé vystúpenia majú virálny potenciál, vďaka čomu sa zdieľali aj na sociálnych sieťach a pritiahla tak k TV ľudí, ktorí ju bežne už nepozerajú(ako napr. ja). Tým sa táto show líši od superstarov či talentov, lebo v týchto dvoch súťažiach sa vyrábajú hviezdy z neznámych ľudí a po už teraz milióntom opakovaní nie je možné z toho vydolovať virálny potenciál (takmer nikto už dnes nebude na Facebooku zdieľať neznámu speváčku xyz, ako geniálne zaspievala tú či onú známu pieseň). Avšak v Tvojej tvári napodobňujú (lokálne) hviezdy iné hviezdy a v tom tkvie ten úspech a virálnosť. V relácii tohto typu nejde ani tak o geniálny umelecký výkon a o to, kto vyhrá, ale o čistú zábavu (čo mimoriadne kvitujem) - tak je nastavená aj porota. Navyše v tejto prvej sérii Tvojej tváre bolo vidieť to nadšenie z toho, že naši tvorcovia robia niečo nové (ako písal istý mediálny analytik na Mediálne.sk, toto na Slovensku chýbalo). Bohužiaľ, aj z toho dôvodu (podobne ako v prípade Superstar či Talentu) sa už úspechu prvej série nepodarí ďalej priblížiť. A na záver fakt, že slovenská verzia bežala v TV paralelne s tou českou nám dáva možnosť si porovnať dve možnosti - ako sa to má robiť a ako sa to robiť nemá.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13