jakeer

ICQ: 338945712

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 21.3.2017  18:21
    Pátá loď (2017)

Artovka, ktorá na mňa prvú polovicu pôsobila otravne. Tlačilo sa na pílu, "herci" pôsobili dosť amatérsky. Poznajúc festivalovú tvorbu z iných štátov Piata loď zaostávala na tomto nízkorozpočtovom fóre. Avšak hlavná predstaviteľka a to dokonca v jej veku od začiatku vyčnievala a druhá polovica je už najmä o nej (a jej kamarátovi) a teda najmä jej zásluhou je záver filmu vydarený. Koniec dobrý, všetko dobré. Pozn.: Rozmýšľam či bolo nutné príbeh situovať do Bratislavy. Hodil by sa skôr do menšieho slovenského mesta.

• 18.3.2017  02:13
    Vyšehrad (TV seriál) (2016)

Horšie ako amatérsky počin.

• 14.3.2017  22:10

Je to typická nenáročná mainstreamovka pre masy. Je tam trochu z King Konga, trochu z Jurského parku, trochu z Avataru, trochu zo Stroskotanca. Scenár veľmi jednoduchý, ale čo je naozaj veľmi zlé, sú dialógy. Veľmi, veľmi zlé, triviálne, neauntentické a s veľkým pátosom. Korunu tomu nasadzuje postava Samuela L. Jacksona, hotový des. Technické spracovanie však na jednotku, na finálny súboj dvoch nezničiteľných tvorov sa dalo pozerať.

• 10.3.2017  00:45
    Jackie (2016)

Ja som si prišiel na svoje. Natalie Portman opäť dokázala, akou skvelou herečkou je. Popri Kate Winslet a Meryl Streep patrí medzi najautentickejšie hollywoodske herečky. Najmä pri filmoch, ktoré sú nakrútené podľa skutočných udalostí a o skutočných osobnostiach s veľmi špecifickým prejavom (ktorý Jackie Kennedy bezpochyby mala) je dôležité, aby sa herec nesnažil danú osobnosť imitovať. A Natalie Portman naozaj Jackie neimitovala, ona ju plnohodnotne zahrala (dala jej ľudskú tvár). Režisér dávkoval príbeh príjemne a citlivo. Veľmi kvitujem, že vo filme neboli kombinované skutočné a hrané zábery. Stavilo sa na hrané zábery, ktoré však vyzerali skutočne dobovo. Ak naozaj poznáte príbeh Kennedyho smrti a videli ste notoricky známe video z atentátu, tak vás bude film viesť práve k tomuto momentu. A pritom režisér vás dovedie k poznaniu, že to vôbec nie je najdôležitejšie. Kľúčovým bol ľudský príbeh pozostalej manželky, podaný surovým spôsobom. Všetci sa za svoj život musíme vyrovnať so stratou svojich najbližších, ale málokto z nás má za manžela prezidenta USA. V takom prípade vaše trúchlenie po smrti, ktorá bola vayše tragická, sledujú desiatky miliónov ľudí po celom svete. P.S. V tomto prípade rád nesúhlasím s hodnotením ostatných divákov na ČSFD. Ja som mal plnohodnotný zážitok, takmer plné kino celých 100 minút ani nemuklo, nikto sa neodvážil chrúmať popcorn.

• 2.3.2017  11:34
    Únos (2017)

Pri filme, ktorý popisuje asi najstrašnejšiu krvavú škvrnu na štátnosti novodobej Slovenskej republiky je ťažké udržať sa v intenciách hodnotenia ČSFD. Ale faktom je, že film okrem sakramentsky dôležitej výpovednej hodnoty je vydarený aj po remeselnej stránke. Poznajúc predošlú tvorbu režisérky Solčanskej to je obrovské prekvapenie. Svižné tempo, surovosť scén a dialógov vytvára autentickú atmosféru 90. rokov na Slovensku. Najprv som neakceptoval to termínovanie v inotajoch - Mečiar je proste iba "predseda", HZDS je "strana", Kováč je "prezident", atď. Keď však dej plynul, tak som pochopil, že to maskovanie je potrebné hlavne z právneho hľadiska a Solčanská ho šikovne poňala ako karikatúru. Niektorým chronickým detským chorobám slovenskej kinematografie sa film nevyhol (niektoré dialógy a nevhodné skratky), čo mi nedovoľuje dať plné hodnotenie. Avšak včera som z predpremiéry odchádzal milo prekvapený, ba až nadšený. Tento film je dôležitý a čo je hlavné, remeselne veľmi dobre zvládnutý.

• 28.2.2017  06:57
    Moonlight (2016)

Nech sa na mňa nikto nikto nehnevá, ale počuli ste tie dialógy? Pri takých amatérskych dialógoch ťažko hovoriť o skvelej dráme, to bola ťažká úroveň markizáckych seriálov. Neautentické nie sú však iba dialógy, ale aj viaceré životné momenty vyobrazené na plátne. To, že ste drogový díler je zrejme fakt, ktorý vešáte na nos každému koho stretnete, ako keby sa za to nešlo sedieť na 10 + rokov. Iný drogový díler je dokonca bodrý strýco zo susedstva. K výberu Akadémie sa ťažko vyjadrovať, tvorcovia filmu zaň nemôžu. Ale Oscary sú na najlepšej ceste stať sa politickou fraškou ako Eurovízia.

• 21.2.2017  22:33
    Mlčení (2016)

Scorsese lieta z extrému do extrému. Po svižnom Vlkovi z Wall Street je táto, ehm... nuda. Ja rozumiem, že autor chcel odovzdať divákovi nejaké posolstvo, avšak ešte som nezažil, aby ľudia tak húfne odchádzali z kina. Navyše mi tá téma neprišla natoľko zaujímavá a dôležitá, aby jej bola venovaná taká šialene dlhá stopáž s príšerne dlhým tempom. Scorsese takto vytrestal aj svojich verných fanúšikov. Navyše, Liam Neeson na plagáte je prvotriedny odrb na divákovi, keďže sa tam dokopy objaví ani nie 10 min. Uznávam akurát hlboké posolstvo filmu, inak nuda.

• 20.2.2017  23:00

Aj som chcel dať 5 hviezdičiek, lebo 69% je smiešne málo. Ale predsa len tomuto filmu na plné hodnotenie niečo chýba. Ale spracovanie bolo príjemným old shoolom. Také filmy sa robili na prelome 80. a 90. rokov...

• 20.2.2017  17:54
    Rozpolcený (2016)

Nečakal som, že sa mi to môže páčiť. Ale páčilo. Po tých všetkých alternatívnych počinoch v kinách pre náročného diváka dobre padne poctivý mainstreamák...

• 20.2.2017  17:42

Veľmi zaujímavý počin. Budem sa tváriť, že strednú poviedku som nevidel (keďže nemé animáky veľmi nemusím). Prvá poviedka veľmi dobrá, tretia iba dobrá. Som rád, že aj v našich končinách vznikajú experimentálne kúsky.

• 9.2.2017  19:55
    Realita (2014)

Áno, riadny mindfuck.

• 8.2.2017  01:47
    Paterson (2016)

Nemám rád, ak sa nuda nazýva "pomalým tempom".

• 1.2.2017  23:30
    Spojenci (2016)

Bol som veľmi milo prekvapený, lebo naozaj som nemal veľké očakávania. Avšak celé to nejako zanfungovalo. Kde malo byť napätie, bolo. Romanca bola uveriteľná, hlavní predstavitelia taktiež. Herecký výkon Marion Cotillard bol taký žiarivý, že aj stál za to rozbité manželstvo Brangeliny. Po dlhooooom čase u mńa Zemeckis bodoval a to naplno.

• 21.1.2017  22:17
    Zakladatel (2016)

Príjemne dobové a čo kvitujem, vhodne zvolené rýchle tempo. V takom prípade aj tie dve hodiny ubehnú ako voda. Takéto retro životopisné snímky sa už v hollywoode naučili robiť. Hoci nerozumiem komentárom, že to je jeden z ďalších životopisných filmov - bolo už snáď niečo nakrútené o zakladateľoch McDonaldu? Ne je to jeden z dôvodov nakrútenia životopisných filmov - dovedieť sa niečo nové? Jedine o Hitlerovi sa môže nakrúcať do aleluja... P.S. Keaton bol skvelou voľbou a svoju rolu si zjavne užíval. P.P.S. Ešte raz sa musím vyjadriť k ostatným komentárom. Keď už hodnotím životopisný film, tak na filmovom portáli hodnotím hlavne umeleckú stránku veci a nie samotnú hlavnú postavu. Písať si ľavicové kokotiny o zlej demokracii, kapitalizme a Amerike si môžete aj na facebooku...

• 11.1.2017  23:23
    La La Land (2016)

Príjemne artové a old shoolové. Avšak keď si odmyslím pozlátko, zostáva mi tuctový a priemerný príbeh, navyše pekne rozťahaný. Obsah jednoducho nezodpovedá rozsahu. Emma Stone výborná, Ryan Gosling priemerný.

• 11.1.2017  11:31
    Lion (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Na záver festivalu suverénne najlepšia snímka a asi najlepší film za ostatné roky, aký som videl. Skutočný príbeh päťročného malého Sarua z Indie, ktorý sa stratí vo vlaku. Keď sa detskému domovu nepodarí vypátrať jeho mamu a staršieho brata, je prevezený do Austrálie, kde si ho adoptuje nová rodina. Až po dvadsiatich rokoch, pri náhodnom vysokoškolskom posedení, kde sa stretne s indickou minoritou, sa u neho prebudí túžba po skutočnom domove. Je nutné priznať, že Lion je celkom určite najvýpravnejším a najnákladnejším filmom festivalu a preto ani nebol súčasťou súťaže (ale iba zlatým klincom). V hlavnej úlohe je najznámejší indický herec súčasnosti Dev Patel (Milionár z Chatrče), jeho adoptívnu matku hrá Nicole Kidman a priateľku zas Rooney Mara. Porovnaniu s Milionárom z chatrče sa asi Lion nevyhne, a podľa všetkého, až príde u nás vo februári budúceho roku do kín, si ani takú priazeň nezíska. Milionár z chatrče bol presladený, išiel na istotu po citoch. Lion je oveľa realistickejší a surovejší a preto pre mňa neporovnateľne kvalitnejší. Zostáva mi len počkať do februára, či nakoniec nebudem príjemne prekvapený.

• 21.12.2016  22:20

Výborné. Veľmi chytro vymyslené a Ben Affleck s jeho minimalistickým herectvom je pre rolu autistu ako stvorený.

• 18.12.2016  22:52

Veľké sklamanie. Ešte nikdy som nepočul z úst Kate Winslet tak nekvalitný text (a keďže je to moja najobľúbenejšia herečka, bolo mi z toho doslova zle). Úvodné dialógy boli na úrovni slovenských markizáckych seriálov. Aj samotná zápletka bola veľmi triviálna. Film zachraňuje dobrý výkon WIlla Smitha, ten pôsobil snáď ako jediný autenticky. Dojímavý záver som tiež tvorcom nespapal, pritom vzhľadom na danú tematiku sa ma to zrejme mala osobne dotknúť. Je mi však ľúto tej nekvalitnej role pre Kate Winslet, o Keire Knightley ani nehovorím. Ak by v tomto filme nehrala prvá liga, tak si poviem: "Fajn, kvalitné béčko". Ale ten herecký ansámbel iba podčiarkuje, o akú premrhanú šancu išlo... 50 %

• 13.12.2016  00:34

Zlátanina. Kúzlo zo série Harryho Pottera sa vytratilo. Ak si odmyslíme celé to "fantasy" pozlátko, nadprirodzené zvery a špeciálne efekty, neostane nič. Nič, čo by ma chytilo za srdce.

• 1.12.2016  11:14

Veľmi silný ženský prvok - až ma prekvapilo, že to režíroval muž. Nerozumiem celkom, prečo film prirovnávajú ku Gone Girl (Stratené dievča). Lebo okrem toho, že sú to oba trilery a pohrešuje sa tam nejaká žena, tak nemajú veľa spoločného. A naozaj, Dievčati vo vlaku chýba z Gone Girl celá ta Fincherova genialita, jeho pridaná hodnota a energia, ktorú vkladá do rozprávania príbehu (Dievča vo vlaku má skôr ponurú atmosféru). Avšak, po žánrovej stránke to je zvládnuté bez chýb (a to trilery obľubujem). Emily Blunt zahrala na výbornú (a zároveň sa prejavil neduh Hollywoodu - všetky herečky sú tam v podstate pekné. Môžu hrať aj zanedbanú alkoholičku s rozpitými šminkami, avšak vy tak nejako tušíte, že keď sa hlavná hrdinka dá dokopy a namaľuje, tak to bude dobre).

• 30.11.2016  02:28

Je až neuveriteľné sledovať v kine s odstupom dvoch dní druhý blockbuster s tou istou herečkou v hlavnej úlohe. Opäť bola skvelá a ja som ju pritom do tohto roka ani nepoznal. Mám novú favoritku. Bavím sa tunajšími komentármi. Viacvrstevné filmy (podobne ako Atlas mrakov) tu asi nikdy nebudú mať veľa fanúšikov, lebo pri sledovaní je potrebné pohnúť mozgom. Ale nech si Nočné zvieratá hoc ja rozoberiem na drobné, nemám čo vytknúť. Obaja hereckí predstavitelia skvelí.

• 30.11.2016  02:01
    Příchozí (2016)

Sci-fi filmy nie sú mojou šálkou kávy, lebo zväčša sú "sci" a aj "fi", ale chýba ľudský príbeh. Arrival ho naštastie má. Boli sme v kine traja a po záverečných titulkách sme sa ešte pár minúť rozprávali o tom, ako to vlastne celé bolo. To znamená, že film núti aj diváka k zamysleniu. A životná dilema hlavnej hrdinky dodáva filmu hĺbku. Avšak pre mňa to je stále " len" sci-fi. Ak sa totiž odráta nadrpirodzeno, technické serepetičky a tajomno, tak zmysel pobytu mimozemšťanov na Zemi bol vlastne triviálny. Veľmi dobrý film, ale na plné hodnotenie to nie je.

• 30.11.2016  01:55
    Toni Erdmann (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Hodnotenie tohto filmu je bonusom z toho dôvodu, lebo som ho nevidel na MFF, ale až pár dni po ňom, avšak snímka súčasťou festivalu bola. Tonimu Erdmannovi sa podarilo prekonať moju averziu voči nemeckej kinematografii. Napriek 166 min. dlhej stopáži a občas pomalému tempu som sa ani na chvíľu nenudil. Dá sa povedať, že taký film som dosiaľ ešte nevidel a festivalový odkaz tým je naplnený. Komplikovaný vzťah 70 ročného otca a takmer 40 ročnej dcéry poskytuje množstvo trpkých ale aj komických situácii. Režisérke Maren Ade sa však podarilo vyobraziť život realisticky, hmatateľne a nie ako rozprávku. Ťažko popisovať nepopísateľné.

• 30.11.2016  01:53

Z môjho blogu k MFF 2016: Dej sa odohráva na konci vládnutia tuniského diktátorskeho prezidenta Bena Aliho (1987 - 2011). Hlavnou predstaviteľkou je 19 ročná mladá žena, ktoré je speváčkou v disidentskej kapele. Jej politická angažovanosť jej prináša problémy, s ktorými sa musí vyrovnať. Napriek skvelému hereckému výkonu hlavnej predstaviteľky ruší dobrý dojem priemerný scenár.

• 30.11.2016  01:52
    Listen Up Philip (2014)

Z môjho blogu k MFF 2016: Komentár na ČSFD hovorí: „Naozaj neviem, komu by som tento film odporučil a koho by bavil“. Jediné, na čo som prišiel bolo, že pre mňa to rozhodne nebolo určené. Americké reálie vyčnievali z ostatného zamerania festivalu, hoci režisér Alex Ross Perry nie je hollywoodskym, ale nezávislým tvorcom. Avšak aj jeho ďalšie dva filmy (ktoré na festivale boli premietané) sú všeobecne považované za uletené a experimentálne. Podľa mňa cieľom tohto experimentu bolo naštvať diváka. Otravný film o otravnom začínajúcom spisovateľovi.

• 30.11.2016  01:51

Z môjho blogu k MFF 2016: Veľmi ťažko stráviteľný film, ktorý však má na festivale jedno svoje „naj“. V oficiálnom texte distribútora MFF je táto maximálne sofistikovaná veta: „Hyperrealizmus tejto filmovej snímky je oslavou škaredosti životov „bielej spodiny", okorenenou špecifickým čiernym humorom a silnými hereckými výkonmi“. Naozaj, rodina, v ktorej žije 24-ročná Marijana, je jednoducho strašná. Ona jediná je normálnym členom rodiny a po mŕtvici panovačného otca živí celú rodinu. Je prakticky uväznená medzi svojimi rodinnými členmi – chodí iba do práce v nemocničnom laboratóriu a potom hneď domov. Avšak nová životná situácia jej poskytuje možnosť oslobodiť sa. Predstaviteľka Marijany, Mia Petričevič bola vo svojom filmovom debute suverénne najlepšou herečkou festivalu. Ostáva len veriť, že táto študentka architektúry pri herectve zostane.

• 30.11.2016  01:50

Z môjho blogu k MFF 2016: Film o dievčati z jehovistickej rodiny, vzornej študentky a aktívnej agitátorky v prospech sekty. Hoci najskôr je zanietená do šírenia svojej viery, ale neskôr spoznáva aj obmedzenia, ktoré jej z toho plynú a všetko sa zlomí, keď sa zamiluje do „svetského“ (nejehovistického) chlapca. Vo svojich 19 rokoch teda chtiac-nechtiac opúšťa sektu a začína nový život so svojou láskou. Film je nielen zaujímavou pohľadom do života Jehovistov, ale prezentuje aj spojenie dvoch veľmi odlišných osobností. Taliansko je krajinou s najväčšou jehovistickou komunitou, cca 500 tis. aktívnych členov.

• 30.11.2016  01:50
    Týden a den (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Dráma s prvkami komédie. Šiva je v židovskej terminológii týždeň, keď pozostalí smútia a vyrovnávajú sa s odchodom zosnulého. V tomto prípade ide o manželský pár, ktorého jediný syn zomrel vo veľmi mladom veku (cca 26 rokov) na nevyliečiteľnú chorobu. Veľmi ťažko a zvláštne sa so stratou vyrovnáva otec, ktorý však počas šivy nachádza bizarné priateľstvo so susedových synom, niekdajším kamarátom zosnulého. Fajčia spolu marihuanu, počúvajú hudbu, spriatelia sa s dievčatkom v hospici. Vyústenie celého deja je však hlboké a zasiahne najmä tých, ktorí si prešli podobnou stratou (obzvlášť, ak ich blízky umieral postupne).

• 30.11.2016  01:48
    Ústava (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016 v Bratislave: Ako nám na úvod festivalu povedal jeden z organizátorov MFF, súčasní chorvátski režiséri sa radi zameriavajú na trpké komédie. Žiarivým príkladom toho je aj Bobo. Dej rozpráva o 60-ročnom vysokoškolskom učiteľovi Vjekovi, ktorý je homosexuál a tranzvestita. Pre jeho záľubu v ženských šatách a make-upe ho na ulici prepadne partia neonacistov. Po útoku sa o neho stará jeho suseda Maja, ktoré je povolaním zdravotná sestra. Onedlho sa spriatelia, avšak Vjeko si dlhšie hľadá cestu k Majinemu natvrdlejšiemu (ale dobrosrdečnému) manželovi, policajtovi. Vadí mu, že je Srb. Film je tak zaujímavou sondou do ľudskej duše a hovorí o tom, že aj ten, kto sa celý život potýka s netoleranciou k svojej osobe môže byť sám netolerantným.

• 30.11.2016  01:47
    Vlaštovka (2016)

Z môjho blogu k MFF 2016: Až do posledného dňa som si myslel, že pôjde o najlepší film festivalu. V porovnaní s alternatívou, experimentálnou tvorbou či nízkorozpočtovkami ide už o plnohodnotný film. Švajčiarka Mira sa jedného dňa rozhodne pátrať po svojom kurdskom pôvode, resp. po svojom otcovi, ktorý žije v Kurdistane a od svojho narodenia o ňom počula samú chválu (bojoval proti Saddamovi Husseinovi). Po svojom príchode do Kurdistanu ihneď pochopí, že tamojší obyvatelia sa stále nevyrovnali s krutou minulosťou. Film takmer dokonalý po hereckej, technickej a hudobnej stránke. Zaujímavosťou je, že režisér Mano Khalil, Kurd narodený v Sýrii, žijúci vo Švajčiarsku, študoval kedysi v Bratislave a na MFF sa nám predviedol stále perfektnou slovenčinou.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13