• Western

Police Story (1985)

Klobúk dole pred úžasnou kaskadérskou prácou. Žiadne lacné triky. Žiaľ ešte aj tento film je poznačený určitými prvkami čínskej kultúry, ktorú my európania nechápeme. Neskoršia Jackieho tvorba je už od týchto prvkou očistená a tým aj pre nás viac pozerateľná.

Obojek (1991)

Toto je jeden z filmov, ktorý som si v období jeho premiéry zapamätal. Jedinečná atmosféra a vynikajúce herecké výkony. Pozrel som si ho po rokoch znova a nesklamal.

Diamantoví psi (2007) odpad!

SPI vydalo tento film vo filmovom klube, takže by mal mať určitú kvalitu, ktorú ohodnotil aj niekto iný ako tvorcovia, či distribútor filmu. Niekde som čítal, že komentáre k filmom by mali hlavne motivovať ľudí k ich pozretiu. Žiaľ tento film ma nemotivoval takto pozitívne, ale naopak, chcel by som napísať varovanie pred zúfalým amaterizmom v podaní Shimona Dotana a Dolph Lundgrena. Som životný optimista a donedávna som Lungrena považoval za takého posledného akčného hrdinu, ktorý sa v čase recesie svojho žánru, drží zubami nechtami od nekvality a amaterizmu. Hlavná dejová osnova v tomto type filmov nie je vždy tak dôležitá. Poväčšine, keď sa aj nejedná o silný, pútavý príbeh, kvalitný výkon obsadených hercov a kaskadérov, doplní medzeru a dostane film tam, kde ho chcú vidieť všetci zúčastnení. V tomto prípade sa nekonalo ani jedno zo spomenutého. Dejová osnova, primitívna na zaplakanie, bez akejkoľvek dynamiky, že človek už fakt čakal na akciu. Žiaľ ani tej sa nedočkal. Vo väčšine scén sa jednalo o bezkontaktné náznaky kopov, hmatov a iný druh pohybových aktivít, ktorým nechýbala len presvedčivosť, ale tvorcom chýbala aj základná znalosť fyziky. Keď už ten základný materiál je v takomto zúfalom stave, niekedy ešte poslednú záchranu môže urobiť kamera a strih. Kamera vo väčšine akčných scén trepotala vzduchom a na potvoru okrem mizerného umiestnenia, zachytávala pomocný štáb a odhaľovala fakt, že niekoľko scén sa natáčalo na tom istom mieste. Strih, ktorý mohol zachrániť strnulosť s akou sa začínalo niekoľko prelínačiek a zachrániť pokazené zábery kamery, jednoducho neprišiel do práce. Úplne mimovoľne človek zaspomína na socialistické nízkorozpočtové inscenácie.