Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Není to Burton v nejlepším kabátě, ale pořád je to víc Burton, než Alenka, či Temné stíny. Zde se objevuje jeho nezaměnitelný rukopis, takže tomu nechybí pořádná dávka šílenství a horrorových prvků. Jen mě dost mrzí, že nám do té tmy Tim nepřidal pár barviček, protože to je přesně to, co tomuto filmu chybí. Barva - duše, Timova duše. Ta, která dala barvu i brilantně temné Ospalé díře. Ale já v Timův potenciál věřím dál a vím, že ačkoliv si teď dával možná trochu oddech, jeho bezedná fantazie nám ještě ukáže, co všechno skrývá!

Do Říma s láskou (2012)

Asi nejhorší Woodyho film, co jsem od něj viděl. Postrádající děj, gradaci, jakoukoliv hlubší myšlenku. Postrádá to Woodyho typický humor, typickou jiskru. Takovou jiskru, jakou měla Barcelona, kouzlo Paříže, cokoliv tak typicky Allenovské. Woody si asi chtěl odpočinout a natočit srajdu, zatímco si bude užívat Římského slunce, uliček a atmosféry. Ale to všechno si užil opravdu jen sám, protože na mě se nepřeneslo nic z toho. A Penélope by neměla hrát Italky, protože má pořád ten svůj cool španělskej přízvuk, kterej se hodí do Barcelony, ale do Říma moc ne.

Skins (2007) (seriál)

Skins... Příznačný název, zarývá se totiž neuvěřitelně hluboko pod kůži. Na začátku jsem to nazval malými příběhy velkých životních ztroskotanců, ale to byl opravdu omyl. Tohle jsou totiž velké příběhy velkých životních ztroskotanců. Příběhy, které jsou nasáklé chlastem, smrdí po trávě a jsou okořeněné sexem. Takhle by se mohlo zdát, že je to jen vulgární seriál o zhýralé mládeži dnešní doby, ale to opravdu ani z daleka. Skins překračuje tyto hranice a dostává se dál. Dostává se tam, kde si zamilujete postavy, budete je litovat, budete s nimi cítit, budete se s nimi smát, mít je rádi nebo je nenávidět. Po každých dvouch sériích se mění obsazení v rámci "omlazení" generace, což mě osobně přijde jako skvělá myšlenka. První je samozřejmě nejlepší a nejrealističtější, ale její kouzlo spočívá hlavně v tom slově "první". Ne, že bych jí tedy chtěl nějak shazovat, to vůbec, opravdu byla nejlepší, protože přinesla něco nového, proto se může zdát, že ty další generace už jen čerpají z prvních dvou sérií. Ale přiznejme si, je těžké vymýšlet stále něco nového a o to tady ani vlastně nejde. Skins je seriál o mládeži a v reálu má spousta lidí příběh podobný někomu jinému, stejně jako je tomu v seriálu. Jako těžký propad vnímám pátou sérii, která pro mně zůstává scénaristicky nepochopená, ovšem v šesté jsem opět našel to, co se mi tak líbilo na těch předchozích. A přiznám se, při závěrečném dílu šesté série nezůstalo ani jedno oko suché. Celé bych to rád ukončil zmíňkou o finální sedmé sérii, kdy naši hrdinové vyrostli a zažili krutou, melancholicky chladnou realitu dospělosti a osamělosti. Bylo to sice jiné, než přechozí série Skins, ale pořád to byly ty milované postavy, se kterými jsme toho tolik prožili. A já přiznávám, že mi budou neuvěřitelně moc chybět, protože Skins se mi dostalo pod kůži a ještě hloubějc! Skins, to je absolutní TOPka, nejen teen seriálů. Britové, miluju Vás, v seriálové tvorbě Vám absolutně nikdo nesahá ani po kotníky! ♥

Probudím se včera (2012)

No musím říct, že to bylo opravdu příjemné překvapení... Dlouho jsem se tomu filmu vyhýbal a vlastně ani nevím proč, protože to byla po dlouhé době zas jedna z příjemných a inteligentních komedií. Námět celkem fajn, trochu mi to připomínalo film 17 again s Efronem, ale tohle české pojetí mi sedlo asi o trochu víc! Musim říct, že ačkoliv Mádla nemusim, tak tady mi docela sednul a opravdu mě jeho pojetí "čtyřicetiletého chlapa v těle osmnáctiletého kluka" bavilo!

Bourneův odkaz (2012)

Škoda původní trilogie. Tenhle film není úplně špatný, ale s těmi původními má pramálo společného, přinejmenším akčnost, překvapivost a gradaci. Tady jsem se mírně nudil a téměř to nerozsekla ani závěrečná honička. Renner mi nevadil ani trochu, ale přiznejme si, že trilogie o Bourneovi stála především na skvělém Damonovi, bez kterého to ztrácí potřebný šmrnc. No a o otevřeném závěru nemluvím, protože už mě občas dost rozčilujou komerční záměry tvůrců o další natahování skvělých filmových děl. Ano, tenhle film byl poněkud zbytečný. Dozvěděli jsme se sice, co se stalo po posledním filmu, ale tato odpověď mě ani zdaleka neuspokojila a nepřišla mi ve výsledku ani dostatečná. Já upřímně doufám, že pokud se rozhodnou natočit další díl, zapojí do toho i Damona a celé to už jednou provždy uzavřou, než se z toho stane totální břečka!

Amazing Spider-Man (2012)

Půjdu proti proudu, ale mě osobně se tenhle díl líbil víc, než všechny tři předešlý! :D Jelikož Tobeyho Magora moc v lásce nemám, tak jsem si Garfieldova "pavoučka" zamiloval téměř hned. Vizuálně se mi to líbilo a ač nebyl příběh z nejoriginálnějších, uteklo mi to dost rychle.

Až vyjde měsíc (2012)

Druhý film, který jsem od Andersona viděl a v mnoha ohledech mi připomínal Fantastic Mr. Fox. Barvy, filtry, kamera, hudba, jakoby se Lišák převedl na plátno s živýma hercema a upravil se příběh. Film je sympatický a zábavný, ale už to neni taková pecka jako Lišák. Ten nastavil laťku hodně vysoko, i tak ale Moonrise Kingdom splnil očekávání. Mělo to přesně takovou formu i obsah, jaký jsem si představoval!

Saxána a Lexikon kouzel (2011)

Ne, nedám odpad. Vlastně ani nevím proč, protože tímhle "výtvorem" totálně zesrali původní film a mě totátně znechutili. Navíc takové digitální efekty v 21. století, to byl fakt mimoooo. Scénář na dvě věci, ale nejvíc mě zarážely totálně nepřirozené výkony herců. Tenhle film by zasloužil tu nejzlatější malinu, která kdy byla dána. Možná, kdyby to neodkazovalo k Dívce na koštěti, tak by se to dalo brát jako špatný vtip, ale tohle je totální devastace skvělé a originální předlohy. Přesto nedám odpad, protože s katastrofou jsem počítal a tak jsem asi po dvaceti minutách rezignoval a řekl, že si budu připadat jako na tripu úplně zadarmo a bezbolestně... A ten trip jsem si ve výsledku na jednu hvězdičku vcelku užil... Ale už nikdy víc prosím! Jinak bych se z toho už taky nemusel probrat! :D

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Váhal jsem, jestli dát Hobitovi hvězdičky tři nebo čtyři. Ale rozhodl jsem se dát čtyři, protože ty tři by byly čistě z nějaké předpojatosti. Nejsem a asi nikdy nebudu fandou Pána prstenů, ale pravdou je, že Hobit se mi líbil asi víc, a to hlavně z důvodu, že se tady v 90% neobjevoval na plátně ten obludnej Elijah Wood. Ale i tak je Hobit jen Pán prstenů s jiným, vyblýskanějším obalem. Jede podle úplně stejné struktury, tudíž ničím zvláštním nepřekvapí. Překypuje nádhernými vizuálními a digitálními efekty, takže budete uchváceni z přeletů nad Roklinkou a dalšími scenériemi. Ale dle mého postrádá Hobit duši, jelikož jsem po skončení půlnoční premiéry odcházel s pocitem necelistvosti. Chyběla mi asi nějaká výraznější pointa, celkově jsem postrádal nějaké větší sdělení, něco... Ale bohužel Hobit hraje především na vizuál a efekty, ale krásné obrázky nezachrání předvídatelnou strukturu. Je to škoda, protože tenhle film má určitě velký potenciál a daleko větší možnosti, než měl Pán prstenů. Přesto se tu v mnoha případech utápí v nesmyslně dlouhých, neakčních dialozích, a přesto Vás nakonec postavy, které neznáte z LOTRa naprosto minou. Je to přesně tak, jak jsem říkal. Takovou šlupku jako byl Dark Knight Rises nepřekonal ani Hobit, takže Batman zůstává dle mého nejlepším filmem roku!

Skyfall (2012)

I James Bond stárne a je fajn, že to konečně někdo zohlednil. Je fajn, že i věčný idol se najednou nemůže strefit do terče a není už tak všemohoucí. O to napínavější je potom jeho povstání z popela a celý vývoj. Navíc jsem měl po dlouhé době konečně pocit, že se koukám na britský film, protože se bondovce konečně dostalo suchého anglického humoru. Skyfall sice trochu narušuje Bonda jako modlu, vždyť vše, co pro něj bylo typické vymizelo - s Bond girl si nestihne ani pořádně užít, Martini protřepat - nemíchat si dá jednou a ani nám tuto otřepanou repliku neřekne do kamery. Ale o to víc se mi Skyfall líbil, protože se ze sebe shodil zbytečná kliché, která každý z nás znal a dal nám asi jeden z nejlepších filmů roku a dle mého možná i nejlepší Bondovku! Poprvé mi nebylo jedno, jak to dopadne, protože poprvé se nedalo ani moc předvídat, jak to vlastně dopadne. Kdyby další Bond pokračoval podobným stylem, myslím, že by mu to prospělo a mohl by tak povstat z popela ještě na další půlku století!