Sirius (2013)

Rozumiem niektorým pohoršeným reakciám na tento dokument, nakoľko nie každý dostal to čo čakal. Týmto vzdávam hold všetkým znaleckým posudkom dobrého dukumentu. Niekto by očakával veľkolepý hmatateľný a absolútny dôkaz, no takto to nefunguje. Dr. Greer nám napriek tomu naservíroval fakty v podobe podrobnej analýzy malej bytosti a čo sa stalo? Vedci zhodnotili, že v tejto bytosti sa nachádza ľudská DNA z matkinej strany a tak sa ľudia toho patrične chytili a spoznali v nej, že sa jedná o ľudského tvora. Možno ovplyvneného genetickou mutáciou, ktorú doposiaľ nikto nepozná, možno chorobou, ktorú do dnešnej doby nikto nepozná. Vidíme v tom racio, pretože, tak je nastavená naša deformovaná myseľ. Nechceme sa pozrieť na to B, ktoré z vedeckého hľadiska nemohlo zaznieť a to, že sa z otcovej strany DNA mohlo jednať o mimozemskú bytosť. To bola nevypovedaná pointa celého výsledku analýzy. Dr. Greer nám to naservíroval a je len na nás, ako to naša myseľ pochopí. Možno by sa chcelo zdať, že samotný dokument pôsobí roztekane a zaberá príliš veľa tém, ktoré zdanlivo nepôsobia kompaktne no všetko čo zaznelo je v jednom veľkom súvise a dr. Greer si to patrične uvedomuje. Jeho celoživotná práca vychádza zo srdca a mala by byť prijímaná ako dar, bohužiaľ, ani takto naša myseľ nefunguje. Problém je v samotnom ODHALENÍ. Sú tu stovky svedkov z kruhov politiky, letectva a vojska, nahromadené materiáli a všetko naservírované pred naše zraky, no my naďalej lipneme na starých predstavách a to čo sa nám títo jednotlivci, ktorý prenikli hlbšie snažia povedať už nepočúvame. Je to pre nás príliš vzdialená predstava. A práve takto to u nás funguje! Práve preto je to tak ťažké s ODHALENÍM. Ak sa narodíte do sveta, kde vám budú od narodenia hovoriť, že zem je na pancieri veľkej korytnačky, tak tomu budete jednoducho veriť. Takto to funguje. Narodili sme sa do sveta, kde mimozemské bytosti predsa nenavštevujú našu planétu a bodka. Ak tomu neveríte, tak ste nekriticky mysliaca bytosť a ak ste nekriticky mysliaca bytosť, tak ste blázon a ak ste blázon, tak potom s vami nechcem nič mať. Rozumiete? Je to vzorec chovania. Ľudia sa chovajú ako ovce. Sú stádovitý. Kritické myslenie je dokonca nový trend. Všetko kriticky analyzujeme ale s čím? S našimi pokrivenými nástrojmi, ktoré v rámci nášho obmedzeného myslenia nám ponúka len naša deformovaná spoločnosť. Takto je to aj s vedou a jej egom nasiaknutou predstavou o tom, ako si myslíme, že vieme, ako to predsa funguje. Každým ďalším okamihom to však znova musíme prehodnocovať a posúvať ďalej a znova sebe stredne tvrdíme, že vieme ako to predsa funguje. My predsa musíme byť ten pomyselný pupok, však? Práve preto je to s ODHALENÍM tak ťažké. Len si predstavte ako sa snažíte vysvetliť toto poznanie starej babke žijúcej na dedine, ktorej vesmír sa výlučne vzťahuje na pokrivenú verziu kresťanstva, ktorej hodnotový rebríček sa výhradne viaže na nedeľnú bohoslužbu, či oplátku ako božie telo na jazyk, ktorej hlbší zmysel unikol a celý formát náboženstva sa iba zmechanizoval. Takýto človek ma obmedzené videnie a všetko ostatné je hriech. Takýto človek o ODHALENIE nestojí. Je to vzorec na ktorom mocný ľudia vystavali celú spoločnosť. Sme tak obmedzený, že si nevidíme na špičku nosa a oni to vedia a patrične využívajú. Pravda je v ich ponímaní len pre hŕstku ľudí. Celá mašinéria spoločenského fungovania je založená na tom, aby ste sa zaoberali hmotou a starali sa o vaše holé zadky, pretože, tak sa nemusíte zaoberať tým, čo je okolo vás. Máte predsa kopec svojich problémov, tak prečo v tejto bubline riešiť mimozemské bytosti? Je to tak vzdialené, že vám to predsa musí pripomínať fantáziu. Práve preto je to tak ťažké s ODHALENÍM. Pre mocných je podstatná naša pseudohrabivosť z pocitu hmotného nedostatku a tak i večné plahočenie sa za hmotným dostatkom. Je to len a len vzorec využitý proti nám. Nastavené tak, aby kolobeh peňazí udržal vaše vedomie v hmote a vy ste sa nemohli odpojiť z pomyselného matrixu. Dr. Greer robí obrovskú prácu pre ľudstvo a napriek tomu bude zjavne spoločnosťou prehliadaný. Takto to už býva. Dôležité je, že sú tu ľudia, ktorý sú ochotný načúvať a ktorý v jeho práci budú pokračovať. Nech už tento zlom v ľudskom chápaní nastane kedykoľvek je dôležité si uvedomiť, že žijeme na chrbte korytnačky za ohradou v stáde oviec.

Drahokam (2019)

Nervózne spracovaná homba za dolárikmi, ktorá u mnohých, tak ako u hlavnej postavy nikdy nekončí. S metaforou, že tá homba nikdy nekončí. A s ponaučením, že tá homba nemusí skončiť happy andom. Sandler ukázal vrchol svojho hereckého umenia, vloženého do tak nesympatickej postavy, ktorú dnes žije priveľa ľudí bažiacich po dolárikoch. Od začiatku do konca mu vidieť mamona v očiach, ktorý chce za každú cenu zaslepene odtrhnúť svoj kúsok z finančného koláča a zároveň tak prehliadá skutočné hodnoty života. Skvelé zvolená hudba to iba podtrhuje.

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Za mňa ten film obsiahol všetko, čo do odkazu pre naše duše obsiahnuť mohol. Jedno krásne, citlivo a prirodzene zahrané Posolstvo. A pre každého kto tu chce hrať frajera pred svojimi citmi a zastierať to tým, že v komente spomenie, ako sa tvorcovia snažia hrať na city, mám odkaz a to ten, že bez citov by sa tento film nikdy neukázal ako Posolstvo. Skvelé a dojemné rodinné drama pre všetkých, ktorý sa čo i len snažia otvoriť svoje srdcia, zabudnúť na naše fyzické schránky a pozerať sa ľuďom priamo do duše.

Mizerové navždy (2020)

Na predošlé dva dieli si už naozaj nespomínam, ale tento po rokoch vyprodukovaný snímok sa vydaril. Charizmatická dvojica Smith a Lawrence fičí v prúde akcie až do konca. Takto má vyzerať čistokrvný akčný film.

Maják (2019)

Vyzerá to sľubne. Tajomné prostredie. Nádherná kamera, skvelé herecké prejavy, po chvíľke dokonca zaujímavo rozohratá psychológia dvoch ústredných postav. Divák sa začne tešiť a... No a nič. Tu to celé končí. Film sa celú dobu hraje na niečo mysteriózne ale divák sa nikdy nedozvie Čo. Ďalší rádoby artový snímok, ktorý sa bohužiaľ len pokrytecky tvári, že si je istý tým, o čo mu ide. Dva hviezdy za Pattisonové hlášky o prdoch a rozfláknutú čajku, ktorá si o to ozaj koledovala.

Zabiják proti své vůli (2019)

Nudný bullshit, plný vycucnutej pseudo zábavy ukotvenej v akčných sekvenciách a priblblých prestrelkách, ktoré na mňa pôsobili slabo. Hlášky sa stali trendom a tak už nefungujú ako kedysi. Je to len snaha o vytvorenie akčného zábavného filmu (skrytého v podvedomí ľudskej zvrátenosti v sadistických vyvražďovačkách). Téma interaktívnej hry o život nieje predsa nič nové pod slnkom a možno by to odsýpalo, ak by to bolo spracované inak (lepšie). Áno, takto to bolo myslené. Zabaviť diváka. U mňa to však nefunguje. Takejto akcie tu už bolo viac ako dosť a pokiaľ nedokáže priniesť niečo nové, tak je u mňa vcelku zbytočná. Verím, že sa ten priblblý scénar Radcliffovi musel pozdávať a určite si predstavoval ako vo filme vynikne. Hotová akčná hviezda. Snaha bola. Nestalo sa. Za mňa PLOCHÉ.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Novej sérii star wars ide vytknúť toľko, že je o tom zbytočné hovoriť. Všetko úsilie povzniesť ságu do povedomia mladšej generácie bolo síce myslené ušľachtilo, no v divákovi staršej generácie zanecháva len pachuť sentimentu z dôb dávno minulých. V tejto poslednej Skywallkerskej časti išlo o veľké sústo, ktoré podľa mňa režisér nezvládol. Stavial na nezmyselných zvratoch, hlúpich a dookola sa opakujúcich dialógoch o Sile a finále ťažko predvídatelné dva hodiny pred záverom filmu (zároveň zdĺhavé a nudné.) Nikto sa nič nové nedozvie, len sa celý film pozeráte na bandu pozostávajúcu z Rey, ktorá niekoľko filmov pobehuje v akýchsi handrách, bez akéhokoľvek výrazu v tvári, Žvejkala, ktorý to hraje asi najlepšie z celého osadenstva (dal by som mu nomináciu na oscara pri scéne, keď sa dozvedel, že princezná Leia zomrela) a toho černocha, čo tam nezmyselne pobehoval po pľaci a celý film kričal:"Rey počkaj! Kam zase utekáš." A do toho indický herec, aby to bolo čo najviac etnograficky stotožniteľné pre každý kontinent planéty Zem (len škoda, že bola rovnako plochá). Každá hlavná postava z bandy musela mať svoj sexuálny protiklad s ktorým sa v náčtkoch priťahuje. Nezmyselný prevrad Kilo Rena na ktorý sa čakalo tri filmy sa odohral za 5 minút (rovnako plocho a bez emócií). Škoda, že svetelné meče svyšťali zasa pre zmenu neprimerane dlho a zbytočne. Rovnako zle sa režisér popasoval aj s prvkom zla. Narážam na nezmyselne vycucnutú postavu Palpatina, ktorý už svoj veľky R.I.P zažil a bola neúcta ho znova vyťahovať pred diváka, hlavne ak ku nemu režisér nemá čo povedať. Akoby sám nevedel, čo tým chcel povedať a len sa hlbšie zamotal do nezvádnutej latky. Camea ako brigádnický bočák pre hercov na dôchodku bolo s filmu možno to najpríjemnejšie a najnepredvídatelnejšie, čo ma postihlo. Dva hviezdy za hudbu a harrisona forda.

Nákaza (2011)

Nákaza je momentálne vcelku aktuálny snímok pre rok 2020. (Corona je takmer všade a ľudia sú skrytý pred týmto vírusom vo svojich obydliach.) Práve to bol dôvod, prečo Nákaza pritiahla moju pozornosť. Ukázala všetko s čím sa momentálne potýka spoločnosť (+pár vecí, ktoré ešte nenastali ku dňu, keď píšem tento koment, ale môžu nastať.) Soderbergh ako prorok ukázal pár rokov pred Coronou scénar, ktorý sa deje aktuálne časy. Veľmi vhodne zvolil herecké obsadenie a ich role, potíkajúce sa zo záhadným vírusom. Tri hviezdy, pretože film na mňa pôsobil trochu plocho a chýbala mu nadhodnota. Odporúčam ho však každému, kto chce vidieť mikrosvet vírusu v makrosvete ľudských duší.

Zlato z džungle (2012) (pořad)

...Jeden z najlepších reality seriálov aké som kedy na Discovery Channel videl...

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Zaujímavo spracovaný úvod ( umelecký pohľad na hory a mená hercov). Trval cca 4-5 minút a potom to už nešlo sledovať. Všetci sa o seba opierali a tvárili sa ako šťastná rodinka. Bolo to tak trápne, že si po dvoch dňoch nedokážem spomenúť na žiadnu konkrétnu scénu. Teda, aby som neklamal, záverečný súboj klanov a jeho retrospektývny vývoj skrz myšlienku potenciálnej budúcnosti bol jediná príjemná záležitosť. Nevyužila sa ani Bellina premena na novú bytosť a venovali jej len pár povrchných scén, ktoré nám mali naznačiť, že dokáže všetko čo Callen (behať ako pojašená a tvráriť sa cool). Najviac ma pobavila, keď chytila jecka za krk a vyšupla ho zo svojho domečku. To už som pochopil, že mi predložili najvzrušujúcejšie napätie medzi postavami. Jej digi dieťa to všetko zabilo. Nakoľko som celú ságu hodnotil rôznorodo a niektoré časti ma celkom zaujali, toto bol lacný špás z nepodareným koncom. Proste ksichtenie a opieranie sa hlavných predstavitelou, pár otrhnutých skeletonových hláv, domček na stračej nohe uprosterd lesa, nezmyselná scéna s naznačeným sexom dvoch večne nadržaných upírov, amazonky uproster snehovej kalamity a zistíte, že tam nieje nikto kto by vás dokázal zaujať. Viac by ma zaujímal príbeh o invalidnom indiánovy na vozičku, ktorému Bellin otec prebral Ribanu.