Enderova hra (2013)

Sú sci-fi filmy, kde neváham a s potešením dám 5* alebo aspoň 4*. Tento príbeh, napriek svojej zaujímavosti a kvalitnému vizuálu, neponúka nič naviac, mňa však nepresvedčil a záverečné finále, slúžiace ďalšiemu pokračovaniu, naznačilo, že chladný kalkul produkcie je viac ako zrejmý. Na tento film môžete poslať do kina aj deti do 10 rokov, rozhodne všetko pochopia a nič im nebudete musieť vysvetlovať. Zrejme je to veková hranica, pre ktorú sa tvorcovia rozhodli tento film natočiť.

RoboCop (1987)

V čase vzniku a uvedenia do kín (u nás vtedy len jedným hlasom predabovaná VHS verzia s nízkou kvalitou obrazu i zvuku) bol tento film trhákom a stal sa kultovým sci-fi filmom. Pre Petra Wellera to bol životný film a pre režiséra Paul Verhoevena skok medzi elitu. S odstupom času je zrejmé, že súčasní tvorcovia by dokázali pomocou animovaných trikov tento nízkorozpočtový film ešte vylepšiť, no napriek drobným nedokonalostiam bude mať v mojej filmotéke vždy významné miesto. Samozrejme, už s lepším obrazom a najmä zvukom.

Firma (1993)

Nie je mnoho filmov, ktorých výpoveď je aktuálna aj po 20-tich rokoch. Film Firma k nim rozhodne patrí, aktuálnosť jeho príbehu je aj v súčasnej dobe viac ako zrejmá. V prospech tohto filmu hovoria nielen skvelé výkony hercov a kvalitný scenár, ale najmä fakt, že strach a obavy môžete mať aj zo zdanlivo slušných ľudí, a to nielen v tomto filme. Skutočne mrazivý thriller.

REC 3: Počátek (2012)

Namlsaný prvými dvoma časťami série [REC] som sa tešil na tretie pokračovanie, teda na začiatok zombie problémov bytového domu. Dej sa presunul mimo bytovky, kde bolo viac svetla a trochu menej hororových scén. Napriek tomu sa mi táto časť javila ako vhodný úvod, a keď k tomu pridám sympatickú herečku, ktorá sa postupne z nevesty zmenila na zombie trosku, bola i táto jazda celkom solídnou hororovou lahôdkou. Som však nemilo prekvapený odmietnutím tejto časti divákmi i fanúšikmi hororu a keďže príbeh nebol uzatvorený s vysvetlením samotného počiatku infekcie, vďaka nezáujmu divákov sa asi štvorky nedočkáme a počiatok si asi budeme musieť vymyslieť sami.

Rec 2 (2009)

Bola to skvelá jazda, tento horor nezľavil zo svojich ambícií a vo svojom pokračovaní postupne rozkrýval dôvody infekcie, ktorá sa dostala do bytového domu. Pokračovanie hororu prinieslo mnoho akcie, strachu a hrôzy a v ničom nezaostalo za prvou časťou. A horor skončil tam, kde by mal pokračovať začiatok celej ságy. Skvelé !

REC (2007)

Tento film, mapujúci nešpecifikovanú infekciu v bytovom dome, ktorú nám približujú hasiči, spoločne s redaktorkou miestnej TV, sa spočiatku tvári ako dokumentárny film o práci hasičov. Ďalej je to už len nízkorozpočtová superkvalitná hororová záležitosť, ktorá ma priviedla do vytrženia a ukázala, že aj Španieli dokážu to, čo Sam Raimi. Skvelý scenár, primerané herecké výkony, mrazivé hororové scény, jednoducho skvelé a jedinečné.

Spider-Man (2002)

Filmy natočené podľa komiksov to majú ťažké. Postavy, ktoré sú nakreslené, si človek vie predstaviť a ich pohyby alebo lietanie sú v tomto formáte znesiteľné. Ak sa však na obrazovke zjaví lietajúci teenager, chvíľu trvá, až si na to zvyknete. Spiderman to mal ťažšie, pretože ho predbehol Superman, ktorému sme to uverili, bol predsa z inej planéty. Príbeh Spidermana bol však dostatočne akčný a zábavný, a tak sa z tohto filmu nestal prepadák, naopak, k tomuto filmu sa občas vrátim.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Ak by sa filmy hodnotili podľa toho, v akých kostýmoch boli oblečení herci, ako vierohodne vyzerali animácie, aký bol celkový vizuál, tento film rozhodne patril k tým lepším. Ak by sa však hodnotili emócie, potom už také nadšenie nezdieľam, pretože mnohým scénam sa nedalo uveriť, emócie boli príliš umelé a strojené. Na rozdiel od mnohých hodnotení považujem prvú časť za vydarenejšiu a viac uveriteľnejšiu. Príbeh a celkový dej druhej časti pôsobí len ako predel pred vyvrcholením trilógie. Ako fanúšik sci-fi alebo fantasy však doporučujem všetkým milovníkom tohto žánru.

Frankenstein (1994)

Po druhom vzhliadnutí filmu, po viac ako 15 rokoch, si myslím, že pre označenie tohoto filmu stačí jedno označenie - romantický. Jednotlivé scény sú starostlivo pripravené a všetky dialógy postupne smerujú k vyvrcholeniu deja. Filmu chýbali určite peniaze na honosnejšie stvárnenie mnohých scén, najmä na mori, no napriek tomu sa oplatilo vrátiť k tomuto filmu.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Pokračovania sú zväčša slabším odvarom prvých dielov. Aj tu tvorcovia dokázali, že snahou štúdia je zarobiť za každú cenu, bez ohľadu na filmársky výsledok. Príbeh je ušitý horúcou ihlou a jeho "romantické scény" nie sú zaujímavé, skôr pôsobia neprirodzene. Akcia tu však nechýba a tí, ktorí si obľúbili hrdinov z jednotky, pre nich môže byť aj pokračovanie dobrou zábavou.