Symptom Pandorum (2009)

Ročne sa dostane do kín a na DVD veľmi veľa sci-fi titulov, čo je niekedy na škodu, pretože lepšie je vidieť menej fimov, zato kvalitných. Pandorum však ako sci-fi film nesklamal, pretože to miestami bol horor (kvalitu hororu Horizontu udalostí to však nepredčilo), no najmä to bol sci-fi film o "záchrane ľudstva" letom na inú planétu podobnej Zemi. Odohráva sa síce len v stiesnených priestoroch vesmírnej lode, ale pre vývoj deja je to dostatočne veľký priestor. Film postupne graduje a z pohľadu fanúšika sci-fi viem pochopiť scenáristu a jeho predstavu o "friendly" závere filmu a jeho rozuzlenia. Ak sa dokážete zmieriť s roztrasenou kamerou a drobnými prešľapmi v logike deja, potom si tento film vychutnajte.

Horizont události (1997)

I napriek tomu, že sa tento film odohráva iba na kozmickej lodi, predstavuje vrchol filmového hororového umenia v sci-fi prevedení. Mrazivá atmosféra, neočakávané zvraty a nemožnosť úniku hrdinov príbehu z kozmickej lode sú kvalitne prepracované nielen v scenári, ale i vo stvárnení filmových scén. Paul W.S.Anderson je skvelý režisér, navzdory odmietavej kritike.

Žoldák: Legie zkázy (1998)

Po prečítaní mnohých hodnotení, nielen na tejto web stránke, by si mohol divák pomyslieť, čo za hovadinu ten Anderson natočil. Našťastie tomu nie je tak. Kurt Russel vo svojej životnej hereckej forme stvárnil bezduchého vojaka tak verne, že mu to musel každý uveriť. Jednoduchý príbeh, ktorý tu rozohrali scenáristi, zvládol vtedy mladý režisér Anderson k mojej spokojnosti a po neviemkoľkom vzhliadnutí filmu si myslím, že tento film môže byť vzorom iným sci-fi filmom, nielen po režijnej stránke. "Žoldnier skazy" má v mojej zbierke BD a DVD čestné miesto a určite sa k nemu opakovane vrátim.

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000)

Sci-fi filmy sú pre mňa skupinou filmov, ktoré beriem do rúk ako prvé. Pre ich uletenosť, odklon od všednej reality, pre mnohé vízie, ktoré nevidíme, no vďaka iným ich spoznávame. Tento film, i napriek totálnemu prepadu u kritiky, nie je až tak zlý, samotná myšlienka poroby ľudstva inými kultúrami nie je až tak nereálna. Problematickým je však zobrazenie tejto reality vo filme. Štúdio sľubovalo megaprojekt, no v kinách sa objavil lacnejší brat. Úspory postihli všetko, čo išlo okolo filmu a čo bolo vo filme. A tak namiesto ságy o dobyvateľoch Zeme sme videli postapokalypsu ľudstva. Film sa podľa mňa stal kultový, tak ako si to prial John Travolta. Aspoň pre mňa, pretože mám rád sci-fi.

Podfukáři (2013)

Kto je to kúzelník ? Scenár tohto filmu odpovedá na túto otázku, kto je vlastne kúzelník. Je to ten, kto vytiahne zajaca z klobúka ? Nie. Ten, kto dokáže niekoho obrať o peniaze neuveriteľným spôsobom - to je správna odpoveď. Napriek tomu, že príbeh je takmer v rovine fantasy, je podaný realisticky tak, že mu môžete uveriť. Remeselne dobre natočený film so zaujímavým a akčným dejom.

U Konce světa (2013)

Tento film, ktorý využíva prvky sci-fi na rozohranie vtipných situácií, je uvádzaný ako sci-fi akčná komédia. Rozhodne však nečakajte super akciu a už nie humor, ktorý vás zrazí zo sedačky. Kto však pozná anglický britký, alebo teda suchý humor, vie, že predstava o zábave je u Angličanov iná, ako u amerických tvorcov. Ak sa teda radi bavíte pri tomto type humoru a radi popíjate pri filme dobre vychladené pivo, potom je tento film správnou voľbou na zimný večer. Nesklame, ale ani príliš nenadchne.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Predstava, že sa človek môže opakovane vracať do minulosti, je pre každého sci-fi fanúšika "samozrejmou záležitosťou", filmovým prvkom, ktorý už nikoho nemôže prekvapiť. Filmoví mágovia nás však opäť prekvapili a názorne nám ukázali, že absurdnosť a nelogičnosť návratu v čase je zrejmá. Veď ako by sme vlastne mohli žiť, ak by sme sa museli strachovať o život, ktorý si môžeme v konečnom dôsledku zobrať aj sami sebe. Predstava, že je možné vraždiť pri ceste do minulosti, je hlavným mottom filmu, a táto predstava umožnila tvorcom vytvoriť vo filme slušnú akciu, v ktorej sa skvele zorientoval Joseph Gordon-Levitt, ktorý si svoju úlohu vo filme aj užil. Ostatne, ako aj v iných filmoch, kde tento herec hral. Rozhodne z neho vyrastá jedinečný charakterový herec. Film pre všetkých sci-fi verných na opakované použitie.

Vyměřený čas (2011)

Film o myšlienke, tak je možno nazvať tento kvalitný filmový snímok, ktorého úlohou je nielen zabaviť, ale podsunúť úplne jednoduchú myšlienku všetkým vnímavým ľuďom. Kríza morálky je vďaka snahe ľudí získať čo najviac bohatstva v obrovskom rozmachu. A tento film, napriek tomu, že má jednoduchý dej, je len obrazom našej súčasnej a reálnej spoločnosti. Tento filmový snímok poskytuje okrem jednoduchého deja slušnú akciu a dobré, miestami nadpriemerné herecké výkony. Je podobne, ako kedysi film Equilibrium, zaujímavou sondou do vnútra našej spoločnosti. Doporučujem nielen fanúšikom sci-fi.

Síť (1995)

V čase vzniku bol tento film určite zaujímavý a možnosť zneužitia software na záškodnícku činnosť, ovládnutie politiky a politikov, vydieranie alebo likvidáciu nepohodlných osôb, ohromil vari každého vnímavého diváka. S odstupom času však môže pôsobiť tento film mierne povedané komicky, no jeho výpoveď a odkaz, napriek americkému spôsobu filmového podania a happyendu, je trvalý a nemenný.

Lesní duch (2013)

Pojem The Evil Dead sa stal kultovou záležitosťou, pretože do filmu vložil režisér Sam Raimi svoj talent a srdce, a hlavného hrdinu, menom Ash, stvárnil neprekonateľný hororový herec Bruce Campbell. Nový pokus o remake tohto neprekonateľného filmu sa pokúsili ďalší tvorcovia a nedá sa povedať, že je tento film prepadákom. Je však celkom iný, akým bol pôvodný Evil Dead. Atmosféra a vizuál filmu sú nadpriemerné, no pre veľké množstvo nechutností a násilných scén je tento film vhodný predovšetkým pre fanúšikov hororu. Rozhodne je treba uznať, že vývoj a možnosti filmu sa posúvajú smerom, kedy sa rozdiel medzi kresleným a skutočným začínajú strácať a vierohodnosť scén je takmer 100%-tná.