Příběh Pixaru (2007)

Čo napísať o dokumentárnom filme, ktorý mapuje historiu štúdia Pixar. Poviem len toľko, že je to skvelé. Človek sa do dozvie hromadu zaujímavých informácii a k slovu sa dostane niekoľko známych a významných ľudí. Pixarovky sú proste skvelé, tak ako aj ich tvorcovia, no tento dokument ma len jednu chybu. Natočil sa moc skoro a je krátky. 90% -5*

Vyproštění 2 (2023)

Jednotka bola super, no dvojka je ešte premakanejšia. Príbeh tu nehrá veľkú rolu, znova ide o záchranu, no Sam Hargrave si dal kur*vksy záležať na tom, aby ta akcia bola fantasticky bombastická a presne taká aj je. Vynikajúce prestrelky a štýlové osobne súboje by asi nemali konkurenciu, ak by tento rok neprišiel do kín aj John Wick 4. Viac ani neviem, čo by som napísal, to treba skratka vidieť! 90% - 5*

Bylo nebylo jedno studio (2023)

Prijemná jednohúbka a pekne obhliadnutie za všetkými animákmi. Pri tomto kraťase platí, že kto ma viac napozerá, ten viac postrehne a tým pádom si to viac užije. 90% - 5*

Sly (2023)

Tak po Arniem došiel na radu aj Sly. Stallone je frajer, mám ho rád ako herca a aj preto som sa tešil na tento dokument. Bavilo ma to síce od začiatku až do konca, no čakal som viac informácii. 90 minút o takejto o sebe je veľmi malo, už pri Arnoldovi mi prišli málo tie tri diely a tu sme dostali ešte menej. Škoda. Každopádne pre fanúšikov, ktorý vyrastali na tejto ikone povinnosť vidieť. 90% - 5*

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Obvykle píšem dlhšie recenzie, no tu ani nebude treba, pretože je to proste skvelé, brilantné. Príbeh nie je úplne strhujúci, ale to čo predvedú v akčných scénach Cruise, režisér McQuarrie alebo kameraman je oku lahodiaca záležitosť. Hayley Atwell ako nováčik skvelo zapadla, no na každom rohu je cítiť, že si to všetci zúčastnení a veľmi užívali (obzvlášť Cruise, ktorý si zabehol ďalší maratón). Teším sa na pokračovanie. Záverečné mega finále je proste bombastické, jeden s najlepších dielov. 95% - 5*

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Prekvapivo som dostal som viac ako som čakal. Po slabých recenziách som mal nulové očakávanie, ale svet div sa, vôbec to nie je také zlé ako miestni mudrci tvrdia. Mám rád tuto sériu a mám rád tých hercov, čo v nej hrajú. Je pravda, že Expendables 4 má najslabší casting a to čo to zdobilo túto sériu, tu chýba. Áno, bohužiaľ záhadne žiadne herecké posily a ani camea neprídu. Dobre máme tu indonézsku a thajskú mlátičku Iko Uwaisa a Tonyho Jaa, ale pre okolo idúcich, ktorý neplávu v akčných vodách, sú to neznáme mená a už vôbec nie tak slávne, ako Arnie, Bruce, Van Damme, Chuck, Ford, Banders, Gibson alebo Wesley Snipes. Andy Garcia nikdy akčný herec nebol a o zbytku Expendables teamu (Jacob Scipio, Levy Tran, Megan Fox alebo 50 halier) to platí taktiež. Chápem, že možno neboli na niektorých prachy, ale prečo miesto 50haliera, tam nedali radšej Michael Jai Whitea, ktorý aspoň vie efektné kopy ? No nič. Takže s pôvodného teamu nám ostáva len Statham, Lundgren, Couture a Sly, ktorý tu je iba prvú polku filmu, no páčilo sa mi ako ho zakomponovali do príbehu. Keď sa na to pozriem ako to vyzerá na papieri, tak som s toho sklamaný, no našťastie to scenáristi lišiacky vymysleli a pracovali s tým čo mali. Zhruba od polky filmu prevezme žezlo po Barneym Lee Christmas, ostatný sa predvedú v akcii len sem tam (aj keď mám pocit, že Lundgren a Couture dostali trošku viac priestoru ako v predošlých dieloch) a tak moc ani nemrzí, že tu nie je také silne obsadenie, keďže Statham ide sólo a stará sa o trištvrte akcie vo filme. Jeho postava bola perfektná aj v predošlých dieloch, no tu je ešte lepší, akčnejší, chladnokrvnejší a brutálnejší. Čo sa týka zápornej strany, tak je to celkom bieda. Iko Uwais je síce solídna mlátička, no chýba mu charizma akú mal napríklad Van Damme, Gibson alebo Roberts. Na druhu stranu, možno to aj dáva zmysel, keďže nie je hlava organizácie, každopádne ako protivník Stathama je to podľa mňa skvela volba. Akcia ma hlavne slovo v celom filme, je výborne natočená, plna nápadov, dobrých prestreliek, či osobných súbojov a pri krátkej minutáži to celkom rýchlo odsýpa a priznám sa, že som sa ani nestihol nudiť. Prostredie obrovskej lode a stiesnených priestorov, mi tiež sadlo a beriem to ako príjemnú zmenu. Efekty boli síce slabšie, ale kritizovať to kvôli pár sekundovým výbuchom je trošku mimo podľa mňa. Trošku mi tam chýbala aj pôvodná Expendables hudba od Briana Tylera, no ani tento soundtrack nebol najhorší a vo vypätých scénach dokazal navodiť napínavú atmosféru. Treba povedať aj to, že Expendables 4 je úplne iný ako predošlé diely. Zatiaľ čo predošlé diely boli predovšetkým teamovkou, tu sa to od polky zmení a príde Stathamová sólovka. Zhrnuté a podčiarknuté, znova som sa dobre bavil s touto bandou veteránov, vidieť Slya a Jasona ako sa podpichujú mi vždy vyčarí úsmev na tvári a podarilo sa to aj na štvrtý krát. Objektívne to nie je na plný počet, ale keď vidím hodnotenie ostatných, tak si tam kludne vrazím aj tu piatu, navyše tie nové xsichty sa dali prežiť a už dlhšie som sa pri akčnom filme, tak dobre nebavil. 90% - 5*

Ahsoka (2023) (seriál)

Ahsoka nie je ďalší seriál zo sveta Star Wars, ale piata séria Filoniho seriálu Star Wars: Rebels! Ak by som nebol fanúšikom Star Wars a ak by som nevidel všetky filmy, seriály a aj animované seriály, asi by ma to toľko nebavilo. Dave Filoni ponúkne fanúšikom hromadu fan servisu a priznám sa, že som žral každú omrvinku a každé prepojenie medzi jeho seriálmi (Anakin!) a to si užijú skutočne len nadšenci jeho seriálov. Prejdime k príbehu, ktorý pekne pokračuje tam, kde skončila štvrtá séria Star Wars: Rebels a ta skončila hľadaním strateného kamaráta Ezru Bringera. Dave Filoni nám už pár animovaných postav v hranom prevedení ponúkol už v Mandalorianovi (Ahsoka, Bo-Katan), no tu dostaneme takmer celú posádku rebelov (Hera, Sabine, Ezra) či záporakov (Thrawn, Nightsisters). Keď už som pri tých postavách, bavil ma snáď každý herec vo svojej roli, no obzvlášť výborný a záhadný bol Ray Stevenson ako Baylan Skoll. Potešujúce plus je aj kombinácia praktický a digitálnych efektov, ktoré vyzerajú naozaj dobre. Tak isto musím pochváliť aj akčnú stránku, ktorá po dlhšom čase ponúkne niekoľko šermovačiek so svetelnými mečmi, ktoré snáď každý fanúšik ocení. No a hudba Kevina Kinnera, ktorý skladal už pre seriály Clone Wars a Rebels je tiež brilatná. Asi najlepší soundtrack od čias Lucasovej trilógie. Silná stránka seriálu je, že sa dokáže zavďačiť fanúšikom, ale zároveň ísť aj ďalej a ponúknuť niečo čo sme ešte nevideli. Netvrdím, že je to dokonalé, minimálne finále mohlo byť o chlp lepšie, viac uzavretejšie a menej cliffhangerové, no bavil som sa kráľovský a to sa mi pri Star Wars od Disneyho moc nestáva. 90% - 5*

Titanic po 25 letech s Jamesem Cameronem (2023) (TV film)

James Cameron natočil o Titanicu niekoľko dokumentov - Ghosts of the Abyss (2003), Last Mysteries of the Titanic (2005), Titanic: Final Word with James Cameron (2012) a Titanic: 20 Years Later with James Cameron (2017) a tento najnovší Titanic: 25 Years Later with James Cameron (2023), by sa dal brať ako jeho ďalšie pokračovanie. Tento 40 minútový dokument môžme rozdeliť na tri časti. V tej prvej riešime zlomenie trupu, v druhej koľko trvá spustenie člnov na vodu a v tej tretej, či by mohol Jack prežiť. Zlomenie trupu sa už riešilo v dokumente - Titanic: Final Word with James Cameron (2012). Koľko trvá spustenie člnov na vodu sa rozoberalo v dokumente - Titanic: 20 Years Later with James Cameron (2017). Čiže prvé dva sú len rekapitulácia predošlých dokumentov a nový (najzaujímavejší) odhalený mýtus je iba v tretej časti - Jackovo prežitie v ľadovej vode. Trošku som sklamaný, že som polku dokumentu vlastne už videl, no na druhú stranu tento dokument všetky odhadné mýty a fakty pekne spája na jedno miesto, takže áno, bavilo ma to. Fanúšikom Titanicu a aj filmového Titanicu rozhodne odporúčam. 90% - 5*

Flash (2023)

Nečkal som, že ma to bude až tak baviť. Mám veľmi rád Snyderovú trilógiu (MoS, BvS, ZSJL), prvú Wonder Woman, Ayerov Suicide Squad a aj Aquamana, no zvyšne filmy zo série za opakované pozretie moc nestoja. Obzvlášť tie posledné a tak som čakal od Flasha podobne zlý výsledok. No prekvapivo som si niekedy pred koncom uvedomil, že sa vlastne ani na chvíľku nenudím. The Flash sa vlastne ani nerozbieha, ale začína už rozbehnutý a behá až do konca. Hneď na úvod dostaneme lahôdkovú dvojitú porciu akcie v Gothame. Potom sa už rozbehne príbeh, ktorý nás posunie do alternatívnej reality, kde Batman nie je Batman, Superman nie je Superman a kde Flash nie je Flash. Príbeh je vynikajúci a veľmi ma bavila každá kapitola (dve porcie Barryho, hľadanie cesty von, pomoc od Batmana, záchrana matky) a aj to ako to skončilo. No najväčším plusom je réžia Andyho Muschiettiho, ktorý ma na hranie obrovsky arzenál a vôbec sa ho nebál využiť (úvodná akcia s Batfleckom, absolútne štýlový návrat Keatonovho Batmana, drsná Supergirl, štýlová akcia, ktorej nechýbajú dobre nápady a aj ten humor je výborne načasovaní a nie trápny). Tak isto potešilo zapojenie do širšieho sveta DC a tak odkazy na predošlé filmy, či cameo roličky nechýbajú. S predošlých filmov nebolo úplne jasné ako Flash získal svoje schopnosti (jasné fanúšikovia to vedia), no aj nedotknutý divák komiksovou predlohou na tuto otázku tento krát dostane odpoveď. Veľké plus sú aj zvukové efekty a hudba Benjamina Wallfischa, ktorý do vlastnej hudby ešte aj kombinuje prvky s predošlých dielov. Spomenul som, že film funguje bezchybne v akcii, v príbehu a aj v tých vtipných scénach, no Muschietti (okrem vlastnej cameo roličky) zvládne aj emócie (Ezra Miller podáva asi najlepší výkon v jeho kariére!) a celý film funguje hlavne vďaka príbehu, ktorý je postavený na záchrane rodičov. Najväčšie mínus je nevýrazný vzťah Iris a Barryho a hlavne vizuálne efekty, ktoré miestami nevyzerali najlepšie, ale to je pre mňa len drobný škrabanček na filmovom kotúči. Veľká spokojnosť, chcem dvojku od Andyho! P.S.: za titulkami vás čaká jedna vydarená scéna. 90% - 5*