Sunshine (2007)

Hvězda o hmotnosti slunce na konci svého života náhle vyhasíná, místo aby začala konzumovat helium? Ve vakuu člověk zmrzne téměř okamžitě, nikoliv vlivem radiace až za několik hodin? Superpočítač, který potřebuje autorizaci dvou členů posádky, aby bylo možné odvolat bezpečnostní protokol pro zajištění úspěchu mise může jednoduše "vypnout" i neoprávněná osoba? Škoda tolika nelogičností, které u většiny filmů přehlížím -- v tomto žánru očekávám více. Jako největší pozitivum vidím skvělou atmosféru a hudbu.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Jednoho dne jsem si znovu pustil skvělý válečný film Zachraňte vojína Ryana, hned poté jsem dostal chuť na film/seriál s podobnou tématikou. A tak jsem našel tento seriál. Pro mě ještě lepší "filmový" zážitek. Osobně se mi nejvíce líbily díly 07. Bod zlomu a 09. Proč bojujeme.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Premiérový díl tohoto seriálu mě zaujal natolik, že jsem si hned pořídil první čtyři díly knižní předlohy (Píseň ledu a ohně) o které jsem v té době slyšel překvapivě poprvé. První série je víceméně věrná kopie knihy a nemůžu ji hodnotit jinak než 5*. Seriál je samozřejmě odlehčená verze, přesto však stejně šokující. Druhá série se s knihou v mnohém rozchází -- nejméně stravitelné jsou změny, které se týkají charakteru hlavních postav. Dále chybí mnoho méně významných rodů, postav a zmínky z historie Západozemí. Druhou sérii hodnotím na 4*. V třetí a čtvrté sérii seriálu je spoustu scén, které na rozdíl od Bouře mečů působí nelogicky nebo přinejmenším vypadají hloupě. Následuje spoiler z 3. série seriálu a Bouře mečů. Například Robb Stark přišel v seriálu na svatbu svého strýce představit svou těhotnou ženu, se kterou porušil dohodu a odmítl domluvený sňatek s jednou z dcer Waldera Freye. Obě série hodnotím na 3*. Pátá série má s knižní předlohou společnou pouze kostru. A je to znát. Scénář je totiž více založen na fantazii producentů a scénáristů, než na fantazii autora George R.R. Martina. GRRM vytvořil svět, který se snaží zachovat si realističnost, kde jsou postavy černobílé a jejich rozhodnutí, ať už jsou správná nebo špatná, dávají SMYSL. Seriálový svět je proložen událostmi, jejichž účelem je pouze šokovat. Tyto události přitom žádným způsobem neposouvají děj ani vývoj postav. Následují spoilery na 5. sérii seriálu, Tanec s draky a Hostinu pro vrány. Například Stannis Baratheon je v knize vybarven jako výborný stratég a schopný vůdce se smyslem pro povinnost a spravedlnost. Je to člověk, který byl schopen udržet jeden rok obléhaný Bouřlivý konec s velmi omezenými zásobami jídla ("ke konci si on a jeho muži připadali jako krysy"). Dále není ani v nejmenším posedlý vírou. Tyto jeho vlastnosti jsou do určité míry viditelné i v seriálu. Přesto se rozhodne upálit svou vlastní dceru. Snahou producentů bylo vybudovat pro Stannise zoufalou situaci. Jeho situace nicméně vůbec tak zoufale nepůsobí -- alespoň ve srovnání s obléháním Bouřlivého konce. Navíc si nedokážu představit, že by knižní Stannis někdy upálil svou dceru, ať je situace zoufalá jakkoliv a to z jednoduchého důvodu -- je to zdravý člověk a tohoto prostě není schopen. Abych nekritizoval jen dějovou linii se Stannisem, tak celá linka v Dorne působí jako béčkový film. Ellaria Sand je napsaná naprosto nelogicky, její motiv pro pomstu dává minimální až nulový smysl. Filmové studio Pixar tvrdí, že pokud se postavy dostanou do nebezpečné situace kvůli náhodě, je to v pořádku. Pokud se však dostanou z nebezpečné situace náhodou, je to podvod. Když se v Meereenu konají zápasy, během kterých zaútočí synové Harpyje, je nebezpečná situace vyřešena příletem Drogona. V knize naopak nebezpečnou situaci přivodí Drogon, kterého přiláká hluk a krev a po příletu začne útočit na obyvatelé Meereenu. K podobným náhodám však dochází v seriálu v celé řade dalších situací, například v již zmíněném Dorne. Vypadá to, jakoby producenti neměli dostatečnou fantazii na to, aby ty scény napsali realisticky. Pátá série = 2*. Aritmetický průměr z hodnocení všech sezón = 3,4, směrodatná odchylka = 1,02. Slušný.