Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

sniper18

Keďže nepatrím medzi seriálových divákov a fantasy žáner patrí medzi moje najmenej vyhľadávané, veľký úspech tohto seriálu ma spočiatku nechal úplne chladným a niekoľko rokov ma vôbec nezaujímal, ale pri správnej nálade a momentálnom nedostatku zaujímavých filmov som tomu nakoniec predsa len skúsil dať šancu a toto rozhodnutie určite neľutujem. Prvý diel sa mi páčil a tak som pokračoval a po pár dieloch ma to už úplne dostalo. Samotný fantasy žáner je tu nakoniec zastúpený len minimálne, čo len vítam, pričom nakoniec ani tých pár prvkov neruší, dokonca viaceré sa mi aj páčili, samozrejme hlavne všetko okolo steny a bielych chodcov, čo už ale predsa len patrí do drsnejšieho fantasy, no hlavne je to perfektné a postupne sa to vyvíja do prakticky toho najzaujímavejšieho, čo seriál ponúka. Inak je to hlavne prvotriedny historický seriál, len z alternatívneho prostredia, ktoré sa zbavilo toho nudnejšieho, čo skutočný stredovek ponúka, teda hlavne kresťanstvo a naopak naplno využíva potenciál všetkoho zaujímavého, pričom mi to prišlo priam dokonalo vyvážené. A tak sa tu dá užívať komplexný svet s množstvom rodov v zaujímavých lokáciách, kde ozdobené interiéry striedajú veľkolepé exteriéry, drsný sever exotické oblasti, inteligentné intrigy surové násilie, sympatická romantika drsný sex a hlavný príbeh, v ktorom ide práve o ten priamy boj o trón zase nespočet zaujímavých menších línií, ktoré ale tiež pre hlavný dej majú svoj význam. Síce hlavne spočiatku som mal ešte pocit, že napríklad viaceré erotické scény pôsobia úplne samoúčelne a teda zbytočne a rovnako sa našlo viacero dlhých dialógových sekvencií, ktoré nemali pre dej a ani postavy žiadny význam, ale časom sa to doladilo a hlavne v tretej sérii už seriál dosiahol svoj vrchol, kedy som si prakticky každý diel mimoriadne užíval. Všetky rody majú plno zaujímavých postáv, ktoré nie sú čiernobiele, postupne prechádzajú aj vývinom a každý si medzi nimi nájde mnoho obľúbencov, u mňa sú to hlavne trio Arya Stark, Jon Snow a Tyrion Lannister, ktorých tesne nasledujú Jaime Lannister, Sandor Clegane, Tywin Lannister a Brienne, ale nimi to určite nekončí. A keďže tvorcovia sa nezastavia pred ničím, často nemajú problém zabiť aj dôležitú postavu alebo aj rovno viac, ktoré mohli byť kľudne predtým aj hlavným hýbateľom deja a najlepšie šokujúco a brutálne. Takže o napätie tu nie je núdza a divák sa o svojich obľúbencov obáva prakticky stále. Po akčnej stránke sa tiež o ničom inom, než o nadšení hovoriť nedá. Spočiatku akciu predstavujú hlavne rôzne menšie súboje, ale tie patria medzi to najlepšie, čo sa dá vo svojej kategórii vôbec vidieť, realistické a surové strety bojovníkov s často až prekvapivo brutálnymi zakončeniami, hlavne to vyvrcholenie súboja z konca štvrtej série je jednoducho nezabudnuteľné. Ale časom už dochádza aj k veľkolepejším akciám a tie rovnako nesklamú, hlavne akcie z posledných dielov štvrtej a piatej série. A navyše tu mám skutočne pocit, že tvorcom ide v prvom rade o uspokojenie diváka a tak keď má napríklad dôjsť k dlhoočakávanému boju s divokými, je tomu venovaný celý diel a ako režisér je povolaný rovno jeden z najpovolanejších, Neil Marshall, tvorca filmov ako Súdny deň alebo Centurion, teda niekto, kto už má s masakrami, divochmi, ale aj historickým prostredím bohaté skúsenosti. A výpravné prevedenie s pôsobivou hudbou je už len definitívnym potvrdením vysokých kvalít tohto diela. A tak sa Hra o tróny rovno stali jedným z mojich najobľúbenejších seriálov, kde som zatiaľ všetkých päť sérií pozrel na moje pomery mimoriadne rýchlo a neviem sa dočkať ďalšej série. 1. séria: 90%, 2. séria: 90%, 3. séria: 100%, štvrtá séria: 90%, 5.séria: 85% () (méně) (více)

Tom Hardy

Chápu to propojení - vzít Pána prstenů, mixnout ho stylem Říma a do toho dát ingredience z Živí mrtví, to je recept na stoprocentní úspěch. A na rozdíl od jiných podobných vychytralých slepenců nemá Hra o trůny papírem šustící základ, ale hutnou knižní předlohu. Výsledek ale neohromil. Možná je chybou to, že jsem do rozjetého vlaku naskočil až po odvysílání sedmi sérií a vše dal "na jeden zátah" během dvou měsíců. Chyběl mi tak potřebný časový prostor a díky tomu mi jednotlivé série přišly hodně podobné. Řada postav přešlapuje po celou dobu na místě a má minimální vývoj. Story s matkou draků je akcentovaná od začátku, k jejímu propojení se zbytkem ale dojde až v šesté sérii (a postava rozhodně není tak zajímavá, aby musela mít tolik prostoru). Nejlépe napsaný charakter (Tyrion Lannister) je od svého uvěznění ve čtvrté sérii hrozně pasivní a Peter Dinklage, jakkoli se snaží, najednou nemá co hrát. Styl vyprávění se opakuje - konflikt, hledání řešení, katarze, zrada vedoucí k novému konfliktu. A ani ta úmrtí vlastně nejsou zas tak překvapivá, protože hrdinové jsou brzy poměrně jasní a až do sedmé řady na ně tvůrci nemají odvahu šáhnout. Nemluvě o tom otravném opouštění linií, kdy se k něčemu seriál vrací třeba až o dvě sezóny později. Měl jsem reálný problém si pamatovat, kde vlastně některé postavy právě jsou a to jsem jel v kuse (například jsem dlouho váhal, kdy jsem viděl naposledy jednoho z mladých Starků a jestli už náhodou neumřel). Neumím si představit, jak bych se orientoval, kdybych to měl dávat s ročními mezerami. Současně je ale třeba uznat, že to má fantastické měřítko, evidentně se plánuje dopředu (často možná až moc, neboť jednotlivé série málokdy něco konkrétního vyřeší), některé příběhy jsou skvěle zvládnuté (Arya Stark, Jamie Lanniser), sem tam potěší nápaditý dějový vývoj (Hold the Door!) a rozhodně nechybí prvek překvapení. Celek by ale snesl výrazné prokrácení, protože to, co se stalo během sedmi sezón, mohli autoři stihnout za podstatně kratší dobu. ()

EvilPhoEniX

Dohnal jsem můj úplně největší rest filmové i seriálové kinematografie a byť první dvě série jsem si vůbec nebyl jistý, zda sláva Game of Thrones je oprávněná a na místě, zbylé 3 série mě utvrdili v opak. Je sice pravdou, že jsem čekal mnohem více sexu,krve, akce a postavy víceméně začnou rapidně ubývat až v sérii 4. Najdou se zde i hluché pasáže,ale nakonec jako celek to funguje solidně. Nejlepší je Khaleesi a celý děj kolem ní mě zajímal ze všech nejvíc, solidní je i Tyrion a vcelku sympaťák je John Snow byť jeho story se rozjížděl čtyři série. Z vedlejších postav jsem si oblíbil také i Margaery a Varyse. Nejlepší Série je 4 a 5, poté 3,2,1. ()

Djoker

Židovské duo se trochu přepočítalo. Kvůli nižšímu počtu epizod v posledních dvou sériích dochází ke zkratkovitému vyprávění a mnohá rozhodnutí působí uspěchaně. Ani pro roční pauzu nebyl důvod. Jen se zvýšila očekávání, která se i přes obří rozpočet nemohla naplnit. Rádoby velkolepé bitvy a digitální efekty navíc nejsou tím, co před lety k seriálu přivedlo i ty největší televizní analfabety. S1 - S4: 70% S5 - S7: 60% S8: 50% ()

Pethushka

Po desítkách doporučení jsem se konečně koukla na pilotní díl. Musím říct, že mě to chytlo hned od samého počátku a tak jsem celou sérii zhlédla za pouhé tři dny. Podle mě jde o perfektní scénář plný kvalitních intrik a lehce erotických scén. Některé zápletky i zrady mi berou dech. Fantastická je také hudba, při které mi šel často mráz po zádech. Hodně povedený seriál po všech stránkách. HBO opět válí. U mě je to 99%. ()

Galerie (3 938)

• Legendární zkoušku bojem si autor populární série jen tak nevymyslel. V minulosti se na ni dalo odvolat třeba ve Velké Británii. Panovníci ji ale roku 1819 zrušili. V některých amerických státech je však stále legální, nikdy totiž nebyla oficiálně zakázaná. (Duoscop)
  • Brian Cox odmítl roli v seriálu. Nevyhovovala mu výše honoráře. Své tehdejší chování poté označil za „velmi hloupé“ a v rozhovorech se podělil o to, že seriál miluje, je na něm praktický závislý a tajně doufá, že se mu HBO ozve ještě jednou. (Geralt z Rivie)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci