Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Hmmmm...... Nevyzpytatelné pohnutky mistra Lucase jsou. Zda mysl jeho senility vlivem dětskou se stává, či úmyslně dětské publikum na Hvězdné Války lákat chce, nejasné jest. Série tvůrci neslavný pilot překonali však, atmosféru druhou řadou k třetí epizodě přiblížili. Provázej je síla.

Avatar (2009)

Zklamání ve velkém stylu. Proč? James Cameron je režisér-vizionář. Všechno, co kdy stvořil, bylo obrovským přínosem pro kinematografii. To mu nikdo upřít nemůže. Když se svět dozvěděl o jeho dalším projektu, který měl být téměř kompletně renderován ve 3D, všichni byli plni očekávání, jak jeho další tažení do kin dopadne. Excelentní marketingová práce producentů z Foxu je chvályhodná, jelikož takový hype jsem dlouho nezažil. Bohužel to bylo jedním z důvodů, proč mne Avatar tak zklamal. Hnidopišsky rovnou začnu u scénáře. Bez obalu dodám, že pro mě musí mít kvalitní film zároveň silný příběh. Cameronovi se podařilo stvořit pravděpodobně nejekologičtější film všech dob. Z takové míry recyklace (námětů z jiných filmů) by si mohlo vzít příklad celé lidstvo. Srovnání s Tancem s vlky, Pocahontas, Matrixem atp. nutně nemusí být nemístné, ovšem scénáristická jednoduchost, přímočarost vyprávění a nevýrazné herecké výkony ani v nejmenším neevokují tak silné emoce, jako ony výše zmíněné Filmy, takže by to nebylo „fair play“. Co mne však mírně vyvedlo z míry, byly takové hlouposti, jako například uhlíkové nanotrubičky v kostech Pandořanů. (Modrá matka by musela mít dělohu, ve které panuje extrémní tlak a teplota. Chudák děcko….) To do seriózní science fiction opravdu nepatří. (Popravdě mě to spíše rozesmálo…Ale pšt.) O řemeslném zpracování obrazu toho moc psát nemusím – tržby a nově ohlášené 3D filmy ukazují trend vývoje blockbusterů. Nevím proč, ale hudební doprovod filmu mne v kině nějak minul. Což je však velká škoda, jelikož sám o sobě je soundtrack se svými chóry a tamtamy celkem zajímavý. Co ovšem distribuci v ČR nedokážu odpustit, je dabing. Argumenty o technologické obtížnosti a rušivosti titulků jsou opravdu hloupé. Pandořané si mluvili svou legrační hatmatilkou s titulky a všechno bylo v pořádku. Velké mínus. Ovšem! Jediný okamžik, jímž jsem si posléze ospravedlnil investici do tohoto filmu, byla procházka noční přírodou Pandory. Opravdu okouzlující, nezapomenutelný zážitek. To ale bohužel nestačí. Takže...40% se smutkem v srdci.

Plán 9 (1959)

*Utekla před upírem. Na hřbitov....!* Má hlava praskla. A byl to velice příjemný pocit. Zahřálo mne to u mého prvotřídními filmy zmlsaného srdce natolik, že jsem nemohl od té příšernosti odtrhnout oči. P.S.: Závěrečná řeč změnila můj život.

Insomnie (2002)

S rostoucím počtem hodin beze spánku losangeleského detektiva Dormera houstla i stísněná atmosféra v ponurém aljašském městečku, psychologická hra se stávala čím dál tím více intenzivní a samotná dějová linka nás ze zdánlivě obyčejné vraždy posílala až za hranice obyčejné detektivky. Bohužel úvodní část filmu a několik hluchých míst výsledný dojem lehce pokazily. Al Pacino byl - jak jinak - výborný, překvapil mě ovšem Robin Williams. Příjemně.

Čtvrtý druh (2009)

První polovina je ubíjející nuda. Druhá polovina už nepůsobila ani trošku jako "skutečnost". Jestli je dokumetnování "skutečné" události směr moderního hororu, obávám se o něj jako o žánr.

Zakletý v čase (2009)

Láska věky přesahující...Ač lehce pokulhávající. Z pohledu Clare by příběh nejspíše vyzněl zajímavěji...

Až na krev (2007)

Óda na vrcholný egocentrismus, vizuální orgie, misantropická exhibice jedné postavy, jíž všechny ostatní nahrávají.

Rain Man (1988)

Charlie Babbitt. Main man. Yeah.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Western jako žánr mne nikdy moc nelákal. Ale pan Mangold mne tímto remakem dokázal do Divokého Západu vtáhnout jako špagetu. Všechny postavy byly vykresleny perfektně, z žádné jsem neměl špatný pocit. Crowe, který byl pro roli jako ušitý (spíše naopak, ale...), samozřejmě exceloval, Bale mu výtečně sekundoval. A scénář? Špička. Tečka.