Planina v ohni (2008)

Tak v duelu Arriaga vs Inarritu z toho vychází nakonec lépe Arriaga. Jeho scénáristický um se nepopře a jeden z mých nejoblíbenějších scénáristů si svůj příběh dokázal ohlídat i na režisérské židli. Doufám, že další počiny bude Inarritu točit opět se scénářem od Arriagy, protože se v Biutiful jasně potvrdilo, že ačkoliv je výborný vypravěč, stavby příběhu není jeho silná stránka. Spálené životy jsou krásný film se silným obsazením, uvěřitelnými výkony a atmosférou, která se line všemi příběhy od již zminovaného scénáristy a debutujícího režiséra. Jedinou výtku bych měl asi k hudbě. Nemyslím si, že je tohle druh filmů ,do kterých by se měl dnes již megalomanský Hans Zimmer cpát :) Santaolla je podle mě lepší volba.

Maraton (2005)

Korejským patosem k průměrnosti. Seung-u Jo ovšem výborný...

Do Říma s láskou (2012)

Do Říma s láskou symbolizuje v programu našich kin určitou „sázku na jistotu“, protože Allen je zkrátka Allen. Film se navíc opírá o jistý herecký soubor, který se skládá z mezinárodních i italských filmových hvězd. Film vřele doporučuji divákům, kteří se chystají italskou metropoli v nejbližší době navštívit, protože líbivější prohlídku Říma najdete těžce. Ovšem jinak Do Říma s láskou symbolizuje průměrnou vatu vyplnující Allenovu filmografii.

Andělský podíl (2012)

Sympatická podívaná. Lehká sociálně kritická pohádka, která se prvních třicet minut tváří jako vážně drama, ale zklouzne k vtipné komedii prošpikované láskou k whisky. K mému velkému údivu je spousta hlášek a gagů silně prvoplánovaných a nikoliv silně "britsky" důvtipných, ale to nic nemění na tom, že se během filmu budete náramně bavit :)

Až vyjde měsíc (2012)

Pravděpodobně nejlepší film, který jsem od Andersona zatím viděl. Silně vymazlený retro look podpořený špičkovým hereckým souborem, kamerou a ryze originálním režisérským rukopisem vytváří jeden z indie filmů roku. Pro fanoušky režisérovy tvorby povinná návštěva kina. Nezasvěcení můžou zkusit dát Andersonovi šanci, bud si ho zamilujete nebo od něj nebudete nikdy chtít vidět nic víc. P.S.: Ani po druhé projekci film nepřestává bavit :)

REC 3: Počátek (2012)

Fail. Balagueró u trojky citelně chybí. Jednička byla zjevením, dvojka příjemným ujištěním, že se nejednalo o čirý a nenapodobitelný zázrak a trojka průserem. Plaza s Balaguérem stvořili úžasnou sérii, kterou ted svojí impotencí a neschopností Plaza pohřbívá. Kouzlo série z třetího dílu naprosto vyprchalo(klaustrofobická atmosféra, pomalé stupnování strachu a paniky jednotlivých lehce načrtnutých postav apod.), nastoupil Plazův oplzlý černý humor a relativně dobré gore momenty, které ale horor neutáhnou. Aspon né horor kvalit předchozích dílů REC. Jednu hvězdu za Leticii Doleru a výbornou scénu s Atůnem (jeho palec nahoru mě rozesmál na několik desítek minut) druhou za těch pár obstojných gore scén. Velké zklamání. Pevně doufám, že Balagueró sérii opět vrátí do červených čísel!

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Po traileru jsem to čekal mnohem horší. Nakonec je z toho jen sterilní, koukatelná popcornovka. History geekové spadnou z židle a děti se budou krčit před lacinýma 3d lekačkama. Ostatní se budou solidně bavit tuctovými postavami a Abem, který svojí sekerou rozseká hned několik tuctů nemrtvých. Popravdě jsem si všiml účasti WETA digitals až v titulkách. Souboj s Jackem Bartisem během stáda koní je ovšem perfektní. P.S.: Nevýrazný Benjamin Walker na mě působí jako budoucí Liam Neeson:)

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Nejlepší film, který jsem letos na filmovém festivalu v Karlových Varech viděl. Je to sice silně subjektivní, ale od debutu mladého režiséra Bena Zeitlina jsem dostal přesně to, v co jsem doufajíc vyčkával frontu na jedinou projekci. Stálo to za to a vím, že film minimálně ještě jednou spíš dvakrát uvidím. Quvenzhané Wallis bude jednoho dne velká paní herečka a já musím konstatovat, že mě film ve vydírajícím závěru emocionálně sejmul. Zeitlin skvěle zobrazuje hranici mezi dětskou fantazií opředenou naivitou a dospěláckou realitou, která je zasazená do divokých koutů Louisiany. Během 91 minut rozehraje mladý režisér silnou paletu emocí, mikro příběhů, bizarních ale uvěřitelných postav a především nám ukáže krásný příběh mladé Hushpuppy v jejím obtížném období dospívání a uvědomování si sebe sama. Nádherný soundtrack skvěle dokresluje podbízivou a v závěru trochu agresivní emociolnální stránku. Přesto se pro mě jedná o velmi silný, intenzivní a nádherný film. Těším se na další Zeitlinovy projekty! Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí. [MFF KV 2012]

Amazing Spider-Man (2012)

Zbytečných 137 minut. Zbytečný film, který vznikl jen z jednoho důvodu. Podojit Spidermana ve 3d formátu dokud je to ještě pořád trochu v kurzu. A to nemluvím o tom, že ty dva nebo tři záběry first-person kamerou vypadají daleko lépe v traileru než v reálu...Webb má točit romantické filmy. Romantická linka mezi Garfieldem a Stone je perfektní (ikdyž scénář má také znatelné díry), ale akce je podprůměrná, film postrádá jakékoliv "epické" momenty a hlavní záporák je slabý. Snad další díl nebude režirovat Webb, má na lepší projekty. Popravdě by mě zajímalo v čem se utopil monstrózní rozpočet, že by ve scéně s odvážnými jeřábníky? Reklama na pravé chlapy rozhodně zabrala! Hned jsem s nimi chtěl jít na jedno!