Grindhouse: Planeta Teror (2007)

zde se pravděpodobně opět objevuje moje nechápavost místní galaxie. Pro mě to bylo celkově úžasný, skoro jako vyšperkovaný od soumraku do usvitu, takže nechápu proč to nenadálé znechucení Grindhousem. Proč neúspěch? Nechápu. Že by se teď měli najednou točit nějaký intoš filmy? Je pravda, že Grinhouse tandemu ubírá Tarantinova půlkam, ale stejně.....aspoň ta myšlenka.

Sherlock Holmes (2009)

Četl jsem snad všechny povídky a romány, které A.C.Doyle napsal o Holmesovi a doslova mi učaroval. Na film jsem se těšil jako malé dítě a skoro odpočítával dny k premieře. A musím říct.....úžasný. Skvěle zpracované, inteligentní, charizmatický Holmes, skvělý Watson, krásná Irena Adler a odporný lord Blackwood. To všechno dokonale zamotané to úžasného příběhu, který nijak nekopíruje jakoukoliv knižní předlohu, což bylo úžasné. Inspirace knihami byla znatelná v charakterech postav a byly vyzdvihnuty Holmesovi nekonvenční a možná nadčasové způsoby. Všechno to bylo kreativně vsazené do děje a utvořilo to nádherný dojem. Snad jen na závěr musím dodat, že jsem fanda detektivek a pánem mezi detektivy pro mě je právě Holmes. Píšu to proto, abyste všichni pochopili, že tento komentář je ultra neobjektivní. A pro ty, kteří nezkousli Holmesovskou aroganci a geniální uvažování můžu snad jen dodat: Ano, napsal to tak.

Střihoruký Edward (1990)

Když tento film vznikl, tak jsem koukal ve školce holkám pod sukně, pak na základní škole v družině pouštěly učitelky dětem film o chlapci, co má místo rukou nůžky. Tím absolutně tenhle film znevážili, jelikož se nejednalo o pohádku, šlo v něm o víc a to jsem pochopil teprve nedávno, jelikož jsem si odmítal tohle dílo pustit. Důvodem byly vzpomínky na dětská léta a fakt, že mě to vůbec nebavilo. Teď musím uznat, že jsem nenašel ani jednu chybu a navíc mě to bavilo. Velmi kreativní a typické pro Burtona. *****

Alenka v říši divů (2010)

Tento film, ačkoliv jsem se na něj nijak zvlášť netěšil, jsem si nenechal ujít, kvůli kombinaci Burton – Depp, která v poslední době zajišťuje, alespoň u mne příjemný dlouhodobý dojem z filmu. Už v prvních chvílích mi bylo jasné, že se nebude jednat o nudnou podívanou a to vlastně z důvodu toho, že už v prvních chvílích se děj rozeběhl nějakým směrem. A po pár minutách rovnou dolů králičí norou. Jako neznalec literární předlohy jsem se od začátku do konce bavil a musím říct, že to byl první film, kde mi nevadilo, že hlavní role je ženská. Kloboučník v podání Deppa byl oslňující, charizmatický, zábavný, bláznivý, trochu ošklivý, romantický snílek, nešťastný s vývojem v království a touhou ho změnit. Hlavní hrdinka byla svéhlavá v reálu rodinou ušlápnutá dívka/žena, která si nakonec během dobrodružství vybojovala vlastní hrdost a šarm a stala se nezávislou a silnou ženou. Burton vsadil na hru barev, kreativně „znetvořil“ hlavní pohádkové postavy a odlišil realitu a říši divů tak viditelně, jak jen je to pro něj typické. 3Déčku nahrávala samozřejmě pohádková krajina, takže jsem měl mnohem intenzivnější zážitek, než například u Avatara. Film bych hodnotil jako povedený, zábavný, pro celou rodinu, vtipný a *****.

Avatar (2009)

Avatar, jakožto kinohit poslední doby, byl pro mne spíše zklamáním, než trhákem posledních let. Z velké části to bylo způsobeno téměř fanatickou návštěvností středoproudého obyvatelstva a jeho nadměrnou chválou, kterou jsem s radostí vyslehnul a zakoupil si rovněž listky do 3D kina. Pravdou je, že šlo o velice dobré zpracování, krásnou krajinu a snové zákoutí, nicméně až moc bylo vsazeno na vizuální dojem, takže první polovina dílu byla spíše procházkou krajinou Avatarů. Ve středové části filmu, kde hlavní hrdina procházel výcvikem, začínal být film poměrně dějově zábavný. Na samém konci došlo k celkovému vygradování děje, které bylo velkolepé, působivé, ale bylo logickým vyústěním předešlých scén. Cameron vsadil na velice dobře propracovaný příběh o Avatarech, kolonizátorech a domorodých obyvatelích. Poměrně zajimavý dějový nápad dotáhl velice dobře do konce, i když se přiznám, že mi mírně vadí to, že hlavním hrdinou je muž, který už vlastně přestal být člověkem. Lépe vyjádřeno: Potřebuji se s hlavním hrdninou alespoň částečně ztotožnit, abych si film prožil a v tomto žánru to prostě asi není možné, jelikož nikdy nebudu modrým lovcem. Co se mi ale líbilo, byla jistá enviromentální linie filmu, která poukazovala na celosvětový problém odlesňování a ničení krajin za účelem ekonomického růstu. Snad alespoň určité procento návštěvníků dostatečně pochopilo do očí bijící podtext. Celkově tedy ****, protože 3 je málo a 3,5 se zaokrouhluje nahoru.

Prokletý ostrov (2010)

Přiznejte se....koho kdy nelákaly filmy z vězení, psychiatrických klinik a dalších podobných institucí? Tajemná zákoutí, konspirační teorie, tajuplné vraždy, pokusy na lidech, podivné náznaky pravdy? Přesně tohle lze najít na Prokletém ostrově. Hlavní hrdina je inteligentí, psycholog-amatér, což patří k jeho práci. Detektiv, zajímavý detektiv. Někdo napsal, že ve třetině poznal o co běží a jaký budec konec. Vážně to poznal? Nebo to byl jen nástřel? Vždyť mohlo být 1000 konců, které by se daly namontovat na první polovinu filmu. Ten film patři do okruhu filmů, kdy nepoznáte, zda-li je to geniální nebo jen dobře vyvedené řízením osudu a schodou náhod. Já nemám výhrady.