Hrana (2014)

Včera som mal možnosť vzhliadnuť vynikajúco spracovaný dokument, alebo skôr sondu do života výnimočného skladateľa Mareka Brezovského. Obsahuje 4 časti, a to Hudba, Láska, Rodina a Samota. Každá časť skúma osobnosť M.B. z iného pohľadu, prišlo mi to vcelku nezaujaté a výpovede boli spontánne a od srdca. Pačí sa mi, že režisér Patrik Lančarič sa vrhol do tejto neľahkej, ale o to viac zaujímavejšej oblasti, lebo kultúra je to čo nás spasí... Podal jedinečné svedectvo jednej mladej generácie, ktorá vyrastala na sklonku komunizmu.. čo sa dialo po tom, asi všetci vedia, divoké 90-te roky, všetko bolo odrazu na dosah. to sa týka toho dobrého ale aj zlého čo priniesli otvorené hranice. Do života M.B. prenikli drogy, nanešťastie to boli zrovna tie tvrdé, ktoré ho nakoniec stiahli na dno... v dokumente bol až s istým sentimentom vypovedaný príbeh o rýchlom úpadku a straty chute do života, po nespočetných odmietnutiach zo strany vedia konzervatória, ako aj rozchod s jeho láskou... stačí zopár malých, ale zato určujúcich rán či pádov a zo života veľmi senzitívne žijúceho mladého človeka sa stane osobná tragédia... nestihol rozvinúť svoj talent, ale priznajme si, ono to tak vo väčšine prípadov končí podobne. Takže vrelo odporúčam.5/5