Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Jakožto neznalec knížky jsem dost věcí nepobral a až moc často jsem si říkal "tohle bude mít v knize určitě nějaký hlubší význam, ale do filmu se to nevešlo." Na druhou stranu jsem se ale královsky bavil a i sebeujetější scéna mi připadala dokonale vtipná. No a hlavně Alan Rickman jakožto depresivní robot, to prostě nemá chybu!

Tropická bouře (2008)

Má to svoje mouchy a některé vtipy jdou už moc do "full retard" pózy a jsou trochu trapnější, ale jinak je to skvělá zábava. Jack Black je místy spíš na škodu, než aby byl tak vtipný, jak ho známe. Zato Downey, jakožto modrooký blonďák/černoch nemá chybu a Stiller má taky dobré momenty. Dohromady to asi není nejlepší parodie historie, ale rozhodně dokáže zaručeně pobavit.

Sherlock (2010) (seriál)

Hodně jsem se bál zasazení nejznámějšího detektiva do součastnosti, jakoby už filmové Downeyho pojetí nebylo dost bláznivé. NIcméně tenhle seriál překonal veškerá má očekávání. Řešení záhad ve stylu House/CSI mě totálně sebralo a Cumberbatch s Freemanem jsou dokonalí.

Spartakus (2010) (seriál)

Na první pohled se tento počin jeví jako hodně tupá zábava, kde se jen spousta vytrénovaných chlapů řeže, pak je necháme si zasouložit s otrokyněmi a hlavně to vyplníme náklaďákem umělé krve. Já ale vidím Spartaca jako mnohem hlubší zpracování vzpoury proti otrokářskému Římu, plné intrik, které jsou ne vždy originální anebo dávají smysl, nicméně je to skvělá a zajímavá podívaná. Hodně mě mrzela smrt Andyho Whitfielda, protože v mých očích ho jeho nástupce Liam McIntyre na pozici Spartaca nikdy plnohodnotně nenahradil. Navíc ani dějově se mi následující série nelíbili tak, jako ta první, nicméně pořád to stálo za zhlédnutí.

Iron Man 3 (2013)

Přestože filmu nedokážu téměř nic vytknout, akce byla parádní, hlášky padaly jedna za druhou a (jakožto nečtenář komiksů) jsem byl nadšený z Blackova pojmutí Mandarina, tak se takové to epické mravenčení, které bylo u Avengers, nedostavilo. Přesto, nestává se často, že by si třetí díl udržel kvalitu předchozích, a podle mě jde směle říct, že jde o nejlepšího Iron Mana, protože tenhle týpek se prostě jen tak neobnosí a pořád jsem byl nadšený z každého jeho hlášky nebo letu.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Někteří vytýkají, že Hobbit není jako Pán Prstenů; jiní, že si na něj hraje a nedrží se předlohy. Nechápu ani jednu stranu. Ano, Hobbit není druhý LotR a také se místy odchýlí od knihy, nicméně podle mě se Jackson opět vyznamenal a natočil další dokonalé dílo. Možná se nedrží Tolkiena ve všech detailech, ale hlavní je, jak udržuje ducha celé knihy. Když zazněly úvodní tóny Shoreovy božské hudby a Bilbo pronesl "My dear Frodo," chtělo se mi brečet. Navíc se mi moc líbilo úvodní zpracování Ereboru a rozpracování celé trpaslické linie. A i když je škoda, že se nestačíme blížeji seznámit s jednotlivími trpaslíky, věřím, že se to dožene v dalších dílech. PS:Martin Freeman je úžasný a hádankový souboj s Glumem snad ani nešel udělat lépe. A o novozélandských scenériích, které jsou jako z jiného světa, snad ani nemusíme mluvit.

Andělé a démoni (2009)

Předem se musím přiznat, že jsem četl knihu a zamiloval jsem si ji. A ačkoliv jindy se snažím co nejvíc oddělit předlohu od filmu, tady to prostě nezvládnu. Naprosté přeskočení úvodu, vynechání jedné ze stěžejních postav a hlavně úplné vystřižení motivací jednotlivých postav (hlavně Vittorie a camerlenga), to jsou pro mě aspekty, které prostě nedokážu přehlédnout, i kdyby byl jinak film dokonalý. Což tedy podle mě stejně není, některé části jsou zbytečně roztahané, zatímco jiné působí uspěchaně a divák se nestíhá orientovat. Snad jedinou změnu, kterou filmařům schvaluji, je vynechání Langdonova skoku do Tiberu, protože ten je skvrnou na jinak skvělé knize. Snad jedině Zimmer je dokonalý a upravené motivy z Šifry se mi zde líbí ještě víc. Co se herců týče, tak Hanks je prostě sázka na jistotu; když byl na roli camerlenga (bohužel nemůžu říct Carla Ventrescy, protože scénaristé se rozhodly tuto postavu značně přehodnotit včetně jména) oznámen Ewan McGregor, byl jsem nadšen, protože mi na tuto postavu perfektně sedl, bohužel ve filmovém zpracování mi tato postava nepřijde tak zajímavá, jak být mohla. Na závěr: nikdo snad nemůže být spokojen, kdo předlohu četl, musí být zklamán, kdo ne, tak pro něj bude film jen "hon za pokladem" od jedné indície k druhé, bez sebemenší přidané hodnoty.