Poslední dny Mussoliniho (1974)

Takový prašivý konec bych teda nepřál nikomu. Mussolini se měl zastřelit stejně, jako to udělal Hitler.

A Warning to the Curious (1972) (TV film)

Po vynikajícím THE SIGNALMANovi se mi dostala do rukou další duchařská adaptace od BBC. Opět to režíroval Lawrence Gordon Clark a opět mě celou atmosférou filmu dokonole uzemnil. Clarka jako režiséra moc neznám, ale z toho mála co jsem zatím zjistil vím, že natočil ještě nějaké adaptace duchařských povídek, což znamená, že vynaložím všechny své síly, aby se mi dostaly do rukou. Po tom co jsem dosud víděl mám totiž od Clarka jenom ty nejvyšší možná očekávání.

The Norliss Tapes (1973) (TV film)

Kvalitní Curtisův horror, který žádného fanouška žánru určitě neodradí. Škoda že se Curtisovi nepodařilo lépe vyvážit film jako takový, protože co se například atmosféry týče, tak poslední třetina filmu je o třídu horší než třetina první. Jinak jde v rámci Curtisovy filmografie a zdařilý kousek.

The Picture of Dorian Gray (1973) (TV film)

"Obraz Doriana Graye" je příběhem mladíka, který je za dar věčného mládí ochotný zaprodat svou duši. Tíhu stárnutí tudíž převezme jeho obraz. Ale.... Kvalitní, minimalisticky pojaté (ono to vzhledem k předloze asi ani jinak nešlo) drama s horrorovou polevou, která ke konci překvapivě hodně zhoustne. Nevím proč, ale horrory, kde je jako hlavní nástroj strachu použit obraz si u mě vedou vždy hodně dobře.

Probuzení (1980)

Skutečně TV NOVA kdysi dávno tento horror vysílala v 9:30 dopoledne (jak už zmiňuje Allan). Vím to, protože jsem se tehdy na něho díval a musím říct, že mě (jakožto malého kluka) naprosto dostal. Dnes už to nebyla taková sláva, hluchých míst je tam víc než dost, ale atmosféra funguje spolehlivě a celé vyvrcholení ve stylu OMENu výsledný dojem táhne hodně nahoru. Pokud vím, tak prostředí starověkého Egypta nějak v hojné míře v horrorovém žánru využíváno nebylo a je to určitě velká škoda, protože snímek THE AWAKENING bezesporu dokazuje, že potenciál je tu obrovský.

Nyarlathotep (2001) odpad!

Ještě že to má jenom třináct minut.

Out of Mind: The Stories of H.P. Lovecraft (1998) (TV film)

Cest jak zdařile adaptovat Lovecraftovy povídky, pokud jsou příliš krátké, je určitě víc - např. : přidat k nim nějakou vlastní dějovou linku, spojit jich víc dohromady nebo to pojmout tak jako v OUT OF MIND. Výborný nápad se zapracováním postavy samotného spisovatele, kterého famózně zahrál Christopher Heyerdahl, se tvůrcum povedl na výbornou. Ostatní herecké výkony sice už nejsou tak zdařilé, ale to mi dojem vpodstatě ani trochu nekazí. Děj je krásně Lovecraftovský a i atmosféře to jenom prospívá. OUT OF MIND je rozhodně jednou z nejzdařilejších Lovecraftovin, jaké jsem kdy viděl.

Hudba Ericha Zanna (1980)

Lovecraftova povídka je sama o sobě velice průměrná, takže filmová adaptace nemohla dopadnout o moc lépe. Přesto to má atmosféru, ale než se člověku stihne dostat pod kůži, tak už je konec. Sedmnáct minut je pro mě holt málo.

Ďábel (1972)

Nedávno jsem na Horroflix četl komentář jednoho polského horrorového fandy, který tvrdil, že nejlepším polským horrorem všech dob není vysoce nadprůměrná WILCZYCA ale právě Zulawskeho DIABEL. Blbost! Za prvé : DIABEL není horror, ale drama (horrorové prvky tu nejsou takřka žádné). Za druhé : atmosféru snímek má, ale určitě ne tu kterou bych si představoval (i když úvod ve stylu Russellových THE DEVILS vypadal více než slibně). A za třetí : celý děj šel absolutně mimo mě, i když musím přiznat, že jsem ho nechápal a ztratil jsem se v něm hned na začátku. Mám rád jak horrory, tak i historická dramata, ale DIABEL nefunguje dobře ani jako jedno z výše uvedeného.

Night Gallery - The Cemetery / Eyes / Escape Route (1969) (epizoda)

Úvodní film k americkému povídkovému seriálu NIGHT GALLERY se určitě řadí k tomu lepšímu, co v rámci horrorových povídkových (nejenom) trilogií vzniklo. Nejlepší povídkou je jednoznačně ta úvodní od Borise Sagala. Přišla mi krásně děsivá. Od Druhé od mistra Spielberga by se dalo čekat, že se bude kvalitou té první aspoň přibližovat, ale nic takového se nekoná. Jedná se bezesporu o největší obrazovou slabinu "Noční Galerie". Chuť tak musí divákovi vyspravit Barry Shear se svým příběhěm nacistického zločince skrývajícím se v Jižní Americe - i přes místy až nudné tempo je to kvalita. Časem se určitě podívám na zoubek i zbytku NIGHT GALLERY.