• Krátkometrážní

Spalovač mrtvol (1968)

Je téměř neuvěřitelné, s jakou plynulou lehkostí si film zachoval tolik z knižní předlohy. Určitá komornost, typizovanost, až grotesknost z knihy je přesně zachována a převedena na plátno s mistrovskou přesností. Komičnost se střídá se zatajeným dechem, kamera je zajímavá a nikdy nenudí. Kdyby měl film mezery či chyby, vyplnil by je Hrušínský svým geniálním, mrazivým pojetím role. Spalovač mrtvol je jedním z mála, a snad i jediným filmem, který mě po přečtení knihy nezklamal a naopak nadchnul.

Sexmise (1983)

V tomhle filmu se na totalismus nahlíží tak vtipně a satiricky, až je mi z toho téměř smutno. Nevěřila bych, že se v polské kinematografii skrývá takový skvost, kdybych film už jako malá neměla tu čest vidět. Tenkrát jsem mu docela nerozuměla a jen jsem se bavila, s postupem času ale na děj i skrytý - či spíš absolutně vystavený - podtext nazírám s větším pochopením a tím víc se Sexmisi obdivuji. Tehdy to byla odvaha, dnes je to hořkoúsměvný pohled do zprasené minulosti. Sci-fi téma vše příjemně změkčuje.