Zelená míle (1999)

Neuvěřitelně lidský film z prostředí kde by to jeden nečekal. Film o zvrácenosti lidského odpadu, který nutně nemusí být jen na vnitřní straně mříží. Film o bourání předsudků. Film o nezištnosti dobra v podobě v jaké byste ho jen těžko hledali. Film o bezradnosti a beznaději toto dobro ochránit. Film odehrávající se velkou část 188' stopáže na tak malém prostoru, že máte pocit, že jste rovněž zavření v cele. Film, který mne dokázal připoutat k židli a místy i zapomenout zavřít pusu. Otevřená ústa a vlhké oči jsem měl ještě chvíli po závěrečných titulcích. Prostě je to film, který mne dostal a můžu jej vidět znovu a znovu. A jistě nemalou měrou k tomu přispěl i scénárista, kterým v tomto případě není nikdo jiný, než sám režisér Frank Darabont, který jej napsal na motivy románu mistra oboru Stephena Kinga.

Casino (1995)

2'50'' není obvyklá stopáž filmu, který by mne po celou tu dobu dokázal připoutat a vtáhnout do děje. Tento film je v tomto ohledu čestná výjimka. Scorsese si evidentně libuje v realistickém zobrazení. Místy téměř jako dokument, hlavně brutální scény. Drtit hlavu svěrákem, nebo na závěr baseballkama rozmlátit chlapa na pytel rosolu??? To je prostě síla, v každém jiném filmu by to působilo lacině, ale tady je to ve skvělém souznění s celým příběhem a myšlenkou a právě ty brutální scény zvýrazňují zvrácenost mafiánského způsobu chápání cti a tradic. Niro, Stone, Pesci - geniální herci, myslím všichni skvěle vystihli své postavy. Dabing super.

Moje rodina (2000) (seriál)

Tento styl humoru je mi blízký a je to vždy příjemně strávená půl hodinka. Humor tohoto seriálu je tak nějak blíž realitě a postavy nejsou vyhnány až někam k hranicím absurdna na rozdíl např. od amerického Ženatý se závazky. Obě hlavy rodiny navíc v tomto seriálu ztvárnili velice sympatičtí herci, kteří se skvěle doplňují a dialogy jsou, jak je to u sitcomu možné, napsány celkem dobře. Není to Jistě pane ministře a premiére, ale vždy se těším na další díl.

Tajemství (2006)

Pozitivní myšlení přitahuje pozitivní události... Dle mého naprostá pravda hlásána "podivíny" a bohužel nevyslyšena už celá tisíciletí... Není to, a ani nemůže být, hlavní myšlenkový proud jakékoli společnosti, neboť lidi se lépe ovládají, když mají strach. Proto jsou lidi drženi v neustálé obavě a strachu. Kdo chce, vezme si z filmu to dobré. Kdo chce, vidí kolem sebe i příklady. Kdo nechce, budiž, jeho volba. Bohužel je film natočen dost naivním způsobem pro Evropana, žijícího pod tvrdou slupkou svého ega nazývané líbivě konzervatismus, těžko stravitelným. Knížka je o dost lepší. I přes tu naivní formu nemohu k vůli hlavní myšlenky hlasovat jinak.

Svět podle Prota (2001)

Tento film je pro někoho psychologické drama a pro někoho psychologické sci-fi drama. V každém případě je to film mistrně zvládnutý, plný skvělých dialogů, a se spoustou pro mne skvělých důvodů k zamyšlení, hlavně nad vztahy mezi lidmi a také nad vztahem a přístupem člověka k životu. Kevin Spacey a Jeff Bridges v tomto filmu herecky excelují a jejich postavy jsou hlavně kvůli nim uvěřitelné. Dějově se mi film taky líbil, a nemůžu souhlasit s tvrzením, že "závěr je vyústěním námětu, který v podstatě nikdy nezačal" (POMO promiň). Já tu námětovou linku viděl od začátku až do konce, a dost možná i proto, že jsem prostě uvěřit chtěl. Takže já mám za celý film poskládaných dost důkazů pro své vysvětlení :). Ale snad o to i tvůrcům šlo, naznačit možnosti, a ať v tom každý spatří co jeho srdci bližší jest. Ale jak píšu, já v tom mám naprosto jasno :).

Avatar (2009)

Film jsem viděl na DVD na menší obrazovce, to jen na vysvětlenou, že jsem nebyl ovlivněn 3D, HD a jiným xyD efekty. Film se mi líbil jako takový sestavením i fungováním příběhu, myšlenkou, rozvinutím charakterů hlavních postav, kamerou, střihem i hudebním doprovodem. Pro mne jedno z nejlepších Cameronových děl. Filmový příběh je sice předvídatelný, ale co už. Ono natočit předvídatelný příběh tak, aby člověka bavil od začátku do konce je taky velké umění. A já se ve výsledku skvěle bavil.