Symptom Pandorum (2009)

Dopředu říkám, že miluju scifi. Tím k tomu filmu přiskakuje jedna až dvě hvězdičky. Hlavně proto, že opravdu dobrých scifi filmů je velmi málo, a když už se nějaký zadaří, jako tento, zaslouží si ve své kategorii všech pět. Námět tak trochu jako Nonstop od Aldise, má oblíbená kniha (fuj, spoiler, omlouvám se, já sám do toho šel bez jakékoliv přípravy, což je mnohdy nejlepší). Kulisy vynikající, herci velmi příjemní, takže jim člověk fandil, místo aby si přál jejich pomalou, krvavou a hodně nechutnou smrt. Děj svižný, pár né tak očekávaných zvratů, na konci happy end. Někomu vadí, mně se po filmu s happy endem líp spí. Těch unhappy máme v obyčejném životě až až, na to se dívat nepotřebuju. Uznávám, že napoprvé jsem nechytl všechny klíčové nápovědy, takže malilinkaté zmatení, ale to dožene druhé promítání a pak budu úplně v obraze, jak od Leonarda Da Vinciho.

Záměna (2010)

Děj je tak neuvěřitelný, že se to snad může stát jen v Americe. A ani tím si nejsem jistý. Naštěstí u romantické komedie nejde ani tak o děj jako o jiskření mezi hlavní dvojicí a o vtip. A zde máme problém, že hlavní dvojice jsou (dáno scénářem) jen dobří přátelé. Bohužel nic víc. I když ke konci se film snaží tvrdit opak. Víc jiskří mé oblečení, když žena zapomene použít aviváž. A co se týče humoru, nejvtipnější scéna byla, když si hlavní hrdina pohrával s kelímkem víme čeho u vodovodu. Což myslím hovoří za vše. Ještě bychom mohli čekat, že ve filmu bylo něco, co nás bude nutit k zamyšlení. A opravdu, já se už nějakou dobu zamýšlím, jak mnohem lépe se dalo oněch 101 minut strávit. Dvě hvězdy jen za snahu herců, kteří nemohli za to, že jim scénář nenabídl víc.