Requiem za sen (2000)

Veľmi ťažký film na pozeranie, v ktorom doslova cítite to, čo cítia ústredné postavy pri svojich drogových tripoch. Pri niektorých scénach vám je nepríjemne, no zároveň si hovoríte, že toto bol iste zámer pána režiséra aby nás tak trochu vtiahol do filmu a ukázal nám život drogovo závislých ľudí. Čo sa týka mňa tak sa mu to podarilo, ale pre mňa je to žial iba film na jedno pozretie, o ktorý už viackrát nejavím záujem (azda len na nejakej chate s kamarátmi :)), pretože ma dejovo akosi nechytá. Ale na druhej strane uznávam, že je to dielo veľmi originálne a hlavne s režijnym rukopisom.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Bol som iba 13 ročný chlapec, keď som videl záverečnú časť tejto monumentálnej fantasy trilógie. Už vtedy to bol pre môj najlepší zážitok v kine a nezmenilo sa to ani teraz keď už hľadám vo filmoch aj čosi viac. Pred zhliadnutím Spoločenstva som nemal ani páru kto to je Tolkien a aké knihy písal (pochopiteľne mal som iba jedenásť). Ale potom ako som sa k nim dostal ma nepustili a doteraz pre mňa znamenajú veľmi veľa. Tento film popisuje záver boja zo zlom ktorý sa zdá stratený. Elijah Wood so Seanom Austinom ale aj ostatní v ňom podávajú perfektné herecké výkony a zakončenie trilógie je tak emotívne, že nezostáva jedno oko suché. Vizuálne efekty na tú dobu neskutočné, hlavne Golum, ktorý vyzerá veľmi živo a je aj tak zahraný. Potvrdzuje sa tu, že on je jedna z najkľúčovejších postáv v Tolkienovom svete. Aj keď je tu mnoho aspektov, ktoré by mohli tomu odporovať, tento film nie je typický hollywoodsky blockbuster (nie len preto že jeho tvorcovia sú novozélanďania), pretože je to práve on, ktorý mnoho filmárov napodobňuje, častokrát aj vykráda. Soundtrack hádam ani netreba komentovať. Je len málo filmov, kde znie veľkolepá, monštrózna hudba a pritom je adekvátna tomu, čo sa deje na plátne. Výčitky by som smeroval akurát na nešťastne zvolené niektoré vystrihnuté scény, ktoré boli podľa mňa dôležitejšie ako niektoré, čo boli v kino zostrihu a film zbytočne naťahovali. Rovnako aj záver mohol by oveľa kratší, na ktorom mi vadili spomalené scény, ktoré pôsobili miestami divne. Tieto zápory ale neovplyvnili hodnotenie, pretože ich prebilo všetko ostatné. Výprava, zvuk, scenár, dokonalosť. Teraz už len dúfať, že filmový Hobit bude dôstojným prequelom. :)

Obchodník se smrtí (2005)

Film o úpadku ľudského ducha na samé dno pod vidinou zisku, na dno z ktorého potom už niet úniku ani po uvedomení si, že to čo človek koná je zlé. Zvláštnym spôsobom nadhľadu podaný príbeh o hrôzostrašných veciach, ktoré SÚ reálne a smutné. Perfektne zahrané postavy hlavne Yuriho, Vitaliho a svojou realistickou chladnosťou aj diktátora Babtistu. Na filme mi vadilo azda len to, že sa odohrával v rozpätí okolo 20 rokov ale akosi tam nikto nestarne ani len nezmení účes :). Ale to je úplne nepodstatné. Podstatný je obsah. Režisér a scenárista Adrew Niccol si týmto získal moju pozornosť. ,, They say evil prevails, when good man fail to act. What they ought to say is evil prevails". Jeden s mojich Top 5 filmov.