Conan (2010) (pořad)

Podle mého jedna z nejlepších talk-show na světě. Conan ví jak zabavit a pobavit publikum, zve si skvělé hosty a pokládá jim trefné otázky, a nesmím zapomenout na jeho speciály, zvláště na Bezradného Pařana. Sice jeho humor nesedne každému, ale do mého vkusu se strefuje pokaždé přesně.

Top Gear 2010 (2002) (pořad)

Televizní pořad s hlavičkou Top Gear se sice objevil na televizních obrazovkách už v roce 1978, nicméně do dnešní podoby tak jak ji známe a milujeme ji Richard Hammond, Jeremy Clarkson a James May převedli až v roce 2002. Skvělé až někdy matoucí recenze aut, bláznivé crash testy a dech beroucí speciály, při nichž si moderátoři koupí ojetá auta a vyrazí na road trip napříč některou zemí a to vše v podání skvělého tria moderátorů, bez nichž si většina fanoušků a ani já už dnešní Top Gear neumí ani představit. Pro mě osobně je Top Gear nejlepší motoristický televizní pořad na světě.

Trainspotting (1996)

Skvěle napsané postavy, jímavé životní osudy hlavních hrdinů, přičemž je vše proložené skvěle vybraným soundtrackem - to všechno dělá z tohoto snímku kultovní a časem prověřenou záležitost. „Choose life!“

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Mistrovské dílo mistrovského režiséra. Víc netřeba dodávat. „Well, there's this passage I've got memorized that sort of fits this occasion. Ezekiel 25:17. The path of the righteous man is beset on all sides by the iniquities of the selfish and the tyranny of the evil men. Blessed is he who, in the name of charity and goodwill, shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper, and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee!“

Počátek (2010)

Nápad na tento film zrál v hlavě režiséra Christophera Nolana něco málo přes 10 let, když se jej rozhodl zrealizovat a převést na filmové plátno. Abych byl upřímný, po první projekci jsem z kina odcházel poněkud zmaten s pocitem, že tento film nechápu zdaleka tak dobře jako ostatní. Nicméně většina fanoušků Christophera Nolana dokáže ocenit a pochopit jeho genialitu až s odstupem několika projekcí. Ani já jsem nebyl výjimkou. Inception je jedním z těch filmů, na které se mohu kouknout dvacetkrát a i po dvacáté projekci naleznu něco, čeho jsem si při předchozích projekcích nevšiml a nezaznamenal. Inception je vskutku přelomovým a geniálním dílem, jež mě utvrdilo v názoru, že film není jen pouhý konzum dnešní společnosti, že je to i médium přes které se nám režisér snaží vštípit nějaké hodnoty a vůli přemýšlet nad dějem, ne jen pasivně sledovat a poté odejít ze sálu. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „You remind me of someone... a man I met in a half-remembered dream.“

Temný rytíř povstal (2012)

Oproti TDK dost děr ve scénáři, a celkově tak nějak slabší než vynikající The Dark Knight. Nicméně i přes tento nedostatek je TDKR strhující filmovou podívanou, jenž jsem hltal po celou stopáž dychtivě očima. Tom Hardy je jako Bane skvělý ale tak nějak vyčpělejší a ne tak moc hrůzu pouštějící jako Joker. Tentokrát jsem měl pocit, že Nolan má v hlavě tolik nápadů které by rád použil ale nějak se v té změti ztratil. Ale i přesto je The Dark Knight Rises více než důstojným zakončením trilogie o netopýřím muži, jenž posunula hranice komiksu převedeného na filmové plátno o něco dále. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Peace has cost you your strength! Victory has defeated you!“

Temný rytíř (2008)

Když Christopher Nolan oznámil, že masku šíleného klauna s věčným úsměvem si v pokračování úžasného Batman Begins navlékne Heath Ledger, ťukal jsem si na čelo a říkal si, zdali se nezbláznil. Ale po zhlédnutí snímku musím říci, že to byla vynikající volba. Heath se rolí Jokera jistě zapsal do učebnic filmové historie a The Dark Knight se stal absolutním vrcholem režisérovy tvorby. A teď něco málo k filmu samotnému. 50% strach, 20% napětí a 30% strhující výkon Heatha Ledgera v roli Jokera. Tak nějak by se dal v pár slovech popsat film o pár správných chlapech, kteří se snažili změnit svět k lepšímu, a svět jim na oplátku zlomil vaz. The Dark Knight je nicméně geniální přehlídkou úžasných hereckých výkonů (Why so Serious?!), strhující akce a našlapaných dialogů. Po první projekci (a ne poslední) jsem byl filmem naprosto unešen a jen tak tak jsem odolával pokušení si ho pustit znovu. Christopher Nolan nám tímto snímkem dokázal, že letní blockbustery lze natočit i jinak, chytřeji, temněji a dospěleji. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „You either die a hero or you live long enough to see yourself become the villain.“

Batman začíná (2005)

Úžasný reboot Batmana Christopherem Nolanem. Když jsem poprvé viděl sérii filmů o Batmanovi od Tima Burtona myslel jsem si, že žádný jiný režisér by to nedokázal natočit lépe. Nyní však musím svůj názor přehodnotit. Celá netopýří série v rukou Nolana jen vzkvétá a je lepší než kdy dříve. V roli Batmana se představil tehdy pro většinu diváků (i pro mě) neznámý Christian Bale a ukázal nám, že rozervanou duši Batmana lze na filmové plátno převést procítěněji a s větší pompou. Bale se bezprostředně po zhlédnutí tohoto filmu a mnoha dalších stal mým neoblíbenějším hercem. „ Bats frighten me. It's time my enemies shared my dread.“

Memento (2000)

Jedna z nejoriginálenějších a nejlepších kriminálek jaké znám. Christopher Nolan tímto filmem potvrdil, že patří mezi velikány režisérského nebe. Tento film mě přivedl na myšlenku, že film může být i originálním dílem jenž dokáže změnit náš pohled na film samotný. A originalitu celého filmu podtrhuje i fakt, že je celý vyprávěn od konce.

Oculus (2013)

Na poli hororových filmů je tento film s pomalu budující atmosférou velmi neobvyklým a svěžím zjevením. Nejsem příznivcem šablonovitých a nudných vyvražďovaček, mám rád tento typ hororových filmů. Pomalu budovaná atmosféra, chytrý děj, skvělé postavy a až na kost mrazící duchařina. A jako bonus je celý film vyprávěn se dvěma situačními rovinami. Prostě skvělý, duchařskou tematikou sršící horor, který by jste si neměli nechat ujít.