Na hraně zítřka (2014)

Tak to máme Groundhog Day, Starship troopers, Saving Private Ryan, Aliens a k tomu ešte šmrcnuté manga predlohou. Japonsko z toho trčí v každom druhom políčku a Liman si je toho veľmi dobre vedomý. Riródo ! Celkom rozumiem, že z toho boli všetci čo nemajú napozerané anime takí odvarení. Limanovi treba uznať, že tento cocktail chutil aj mne napriek tomu že je vlastne jednoduchý a na prijatie záveru potrebujete naozaj veľa interpretačnej ústretovosti. Mne osobne pomáha skutočnosť, že nevieme aké vlastnosti má krv omegy, inak by ten záver poprel všetky pravidlá fikčného sveta EoT. Každopádne ako relatívne myšlienkovo nenáročná jazda s extrémne sexi Full metal (alchemist) Bitch a vecami, ktoré sú k videniu leda v anime výborný popcorn. 10/10 P.S. celkom by som chcel vidieť čo by za tie prachy z toho spravil taký Ryuhei Kitamura...

M83: Wait (2012) (hudební videoklip)

Akira meets Elfen Lied meets Mononoke Hime meets M83. What a (Re)Union!

Blade Runner 2049 (2017)

Atmosféra jaxviňa. Menej náznakové než Scottov film, avšak stále výborné v ne- ľudskej existencialistickej rovine, ktorá trčí spod povrchu, skvelo pracujúceho s úmyselne navodenými očakávaniami diváka, prechytračeného vlastnou chytrosťou. Chcelo by to ešte dotiahnuť Letovu linku a vysvetliť prečo práve K. získal práve tieto spomienky. Ale to sú len detaily. Wanna be in Luv with Joi. 10/10

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Jediná otázka hodnotenia, ktorú mám pri tomto diele nevyriešenú je tá či sa mi viac páči Audrey Horne, Donna Heyward alebo Shelly Johnson. 10/10

Městečko Twin Peaks - Návrat (2017) (série)

At night I'm driving in your car, pretending that we'll leave this town, we're watching all the street lights fade, and now you're just a stranger's dream, I took your picture from the frame and now you're nothing like you seem, your shadow fell like last night's rain. David Lynch at his best. A brutálny sucker punch seriálovej estetike súčasnosti. 10/10

Nevědomí (2013)

Audiovizuálny námrd aký sa v hollywoodskej produkcii objaví raz za pár rokov. Mimoriadne nedocenený film, ktorý nie je vôbec tak hlúpy ako sa tu zase raz snaží naznačiť naša elita. Samozrejme, že sme všetky zložky už niekde videli a v jednotlivostiach môžme vymenovať kde, ide tu ale o to ako chutí výsledný koktail, no a mne teda Kosinskeho výtvarné a dizajnové cítenie a bez preháňania geniálny OST dua Gonzalez (M83) + Trapanese a v princípe tragický (!) horkosladký záver sadli ako málo čo za poslednú dobu. 10/10 Fuck you, Sally, best electronic music is french.

Oklamaný (2017)

Pozerám, že môj názor na film sa začína čoraz viac vzdaľovať od našej tzv. CSFD elity, ktorá rieši v súvislosti s Coppolovej filmami úplne nepodstatné veci (eufemizmus pre kokotiny) ako dej a tak podobne. Sofia Coppola predsa bola vždy o atmosfére, herectve, pocitoch, problémoch v komunikácii postáv a perfektných obrázkoch a ak od nej po toľkých filmoch čakáte nejakú hutnú epiku, ste naivní. Tento film urobil Philippe Le Sourd a jeho osvetľovač, lebo takto krásne mäkko nasvietné interiéry som asi ešte nevidel a naozaj to pripomínalo rozpohybovanú galériu (Tommy987™) a herečky, z ktorých to svetlo robí priam renesančných anjelov až kým nevystrčia rožky. Z hercov by som vypichol asi výkon Kirsten Dunst lebo tá tu predviedla zas inú polohu ako v ostatných Coppolovej filmoch a myslím že prehrala aj Kidmanku, ktorá je tu tak trochu stále Kidmanka. Elle Fanning si tú naivnú nádržku fakt užívala a bolo to poriadne vidno; ak to dievča bude pokračovať vo výbere takýchto filmov, do desiatich rokov bude herecká extratrieda. Takže za atmosféru, obrázky, nasvietenie, Kirsten a Elle u mňa 9/10.

Svět podle Putina (2017) (seriál)

Naprosto bezprecedentné. Ak redukujeme krajiny na národné záujmy a čítame ich konanie cez ne, je jasné, že dnešné putinovské Rusko a Pchingova Čína robia veľmi dobrú robotu. Celkom sa bavím, koľko vymastených euroatlantických univerzalistov tu na ČSFD máme. 9/10

Jekatěrina - Vzljot (2017) (série)

Seríál mi odpálil dekel, takže je to za plný kotol a momentálne asi najlepší historický seriál sezóny. Vyvážený mix zahraničnej politiky, reforiem, vnútropolitického intrigovania, vzťahov so synom, romantiky a vojny (bude aj trochu Suvorova a bitka pri Cesme). Skvelí herci, najmä Koltakov ako "chodiaca encyklopédia" Nikita Panin je famózny a Alexandrova to tu hrá úplne inak než v prvej sérii, jej postava je omnoho temnejšia. Oproti prvej sérii to muselo stáť strašné prachy lebo výprava (s výnimkou počtu komparzistov) znesie porovnanie s regulérnymi hollywoodskymi blockbustermi. Anglická Viktória z toho istého roku pri tom vyzerá ako chudobný príbuzný. Celé voľne dostupné tu P.S. Tá trúba Pavol I. si tú svoju druhú ženu vôbec nezaslúžil.