Inuyasha - Kagami no naka no mugenjō (2002)

Naraku je mŕtvy, nech žije Naraku ! V úvodnej sekvencii InuYasha and Co. zabijú hanyou Naraku, ich najväčšieho nepriateľa. Čoskoro na to sa však objaví Kaguya, youkai, ktorá túži zastaviť čas a vládnuť večnej noci.Pomáhajú jej Kanna a Kagura, svojím typicky rozhodujúcim good-evil spôsobom zamieša karty miko Kikyo a bitka o hrad za vodným zrkadlom môže začať. Rumiko Takahashi je nevyčerpateľnou fontánou nápadov. To čo som vyčítal prvému InuYashovmu celovečeráku je tu bezpredmetné. O postavách sa zase dozvieme čosi viac a .... nebojte sa On sa vráti. 9/10

Kroužek sebevrahů (2001)

Rozhodne to nemožno vnímať ako bohapustú vyvražďovačku. Tento film je veľmi sugestívny najmä svojim spracovaním, i za 17" monitorom som mal pocit, že SOM na tej stanici a že SOM na tej streche. Tieto scény sú natočené takým polodokumentárnym štýlom a v tom je sila ich sugestívnosti. Každopádne ide o vynikajúci neobvyklý širokospektrálny (thriller, horror, filozofická a sociálna výpoveď) thriller (podľa mňa i na Japoncov), či už námetom alebo spracovaním, ktorý je potrebné vidieť. Podľa mňa tento film možno úplne chápe len režisér a scenárista....a ja asi prestanem počúvať J-Pop. :-) 9/10

Old Boy (2003)

Oldboy je prostredným dielom Park Chan-wookovej voľnej trilógie o pomste. Podáva príbeh O Dae-su, priemerného muža v stredných rokov, ktorý je nedobrovoľne väznený pätnásť rokov v malej miestnosti. Čas si kráti tréningom boxu a a snovaním plánu pomsty. Keď sa dostane na slobodu za okolností rovnako záhadných, ako keď slobodu stratil snaží sa dopátrať odpovede na to, prečo bol väznený a pomstiť sa svojim väzniteľom. Bude však mať prečo žiť aj po vykonaní svojej pomsty ? A je vlastne O Dae su ten vykonávateľ alebo ten, na ktorom sa pomsta vykonáva ? Oldboy je jedna nádherná inovatívna hračka. Ako už napísal POMO je to jednoduchý príbeh sfilmovaný zložitým spôsobom, i keď na rozdiel od neho si nemyslím že tá zložitosť je zbytočná. Práve ona je dôvodom, že Oldboy pôsobí ako mnohovrstevnejšie dielo, než v skutočnosti je. Formálna stránka filmu je vypiplaná podobne ako u jeho súrodencov, avšak bez toho, aby po prvom opakovala a druhý predznamenávala. Miestami až videoklipový strih je kontrastne preložený dlhou sekvenciou bez strihu, spomienky sú sfilmované tak, že hlavná postava v staršej verzii chvíľu akoby s odstupom sledovala niečo čo sa už dávno stalo, chvíľu vidí seba v mladšej verzii a chvíľu sa mladšia verzia podieľa priamo na deji spomienok. Tradične výborný je aj výber hudby, či pôvodnej alebo prevzatej.. Pán režisér má asi dosť rád Vivaldiho a používa ho ešte radšej na obzvlášť brutálne scény, čo nádherne kontrastuje s optimistickou živelnosťou klasika. Oldboy je skrátka film, aký sa často nevidí. Je to film z kategórie „kladivom do hlavy“ a nikto by si ho nemal nechať ujsť. A i keď mám oboch jeho súrodencov o niečo radšej, nemôžem ho hodnotiť inak ako 10/10 Na záver ešte dve ponaučenia. Po prvé, ak Váš zubár počúva Vivaldiho, rýchlo ho vymeňte a po druhé, kto mi povie že Star wars sú najlepšia trilógia, toho ubijem obuvníckym kladivkom.

Inuyasha - Toki o koeru omoi (2001)

Na prvý z filmov o InuYashovi som sa po zhliadnutí seriálu dosť tešil. Film nesklamal, avšak malú chybičku krásy má. Keby bol tento film rozstrihaný na tri epizódy seriálu, nikto si to ani nevšimne. Preto nevidím okrem marketingových iný dôvod na to, aby bol príbeh prezentovaný ako samostatný film. Zápletka je klasická. InuYasha, Kagome and Co. pátrajú po ďalšom úlomku Shikon no Tama. Tentokrát sa im však do cesty postaví dosť hustý protivník – potomok veľkého démona z Číny, Hyougu – Menomaru. Bol to totiž práve InuYashov tatko, kto Hyougu odpratal zo sveta, pretože škodil jeho milovaným ľuďom. To je dostatočný dôvod aby sa Menomaru chcel pomstiť InuYashovi a Sesshoumaruovi. Každopádne vývoj postáv to neposúva ani o kúsok, takže za 4. 8/10.

Ples příšer (2001)

Obrovské sklamanie. Ak má byť toto oscarová pecka, tak ja som čínska princezná. Film nevie čo chce riešiť. Či to, že také veci sa stávajú (ale to si radšej pozriem Magnoliu) alebo otázky rasizmu (a to zas dám radšej Horiace Mississippi). Za čo dostala Halle toho oscara naozaj neviem, i keď pri tej súloži je určite príťažlivá. Scenár je slabučký, nedynamický a jediným kladom tohto filmu je Billy Bob Thornton. 5/10

Království nebeské (2005)

Ridley Scott naozaj nenatočil druhého Gladiátora ale asi o pol hviezdičky lepší film. Téma bola isto zaujímavá a vizuálne spracovanie ako vždy u Scotta výrazne "maliarsky" svojské. Výprava sa mi páčila dokonca viac než v Gladiátorovi. Čo filmu podráža nohy, je ako to už u Scotta v poslednej dobe býva scenár. Dej je naozaj nalinkovaný veľmi striktne lineárne, nudne a jednoducho : kováč - utečenec - - rytier - milenec - hrdina vojvodca - záchranca. K tomu sa pripletú zväčša veľmi plocho napísané vedľajšie postavy, s ktorými si herci (až na Nortona a predstaviteľa Saladina) nevedia rady, preto i esá ako Jeremy Irons alebo Liam Neeson sú v tomto filme dosť nevýrazné. Ďalej musím podotknúť, že avizovaná historická "vernosť" je tiež diskutabilná, napr. v scéne keď Orlando ubije troch templárov, títo majú na štítoch i na hrudiach čierne kríže - templári mali červený osemramenný, templársky rád nepodliehal kráľovi etc etc. Napriek tomu tento film boduje úžasnou záverečnou bitkou o Jeruzalem, podľa mňa lepšie natočenou než v RoTK. A kde ste preboha videli kritiku bushizmu ? Podľa mňa je tam možno kritika cirkvi, avšak súčasné US dobrodružstvá nemôžu byť predobrazom pre tento film. Whatever, každý nájde to čo chce. Alexander bol lepší, Gladiátor horší, je to tak na úrovni Tróje. Hodnotenie je úplne presne 7/10. P.S. Po DC zdvíham o jednu hviezdu hore; ten idiot čo robil kinozostrih by si zaslúžil medailu za "ako urobiť zo súdržného príbehu nesúvislý paškvil". 9/10

Kung-fu mela (2004)

Poznáte ten pocit, keď sa Vám svokra rúti do priepasti vo Vašom novom Ferrari ? Taký zmiešaný .... no tak taký mám z tohto filmu. Niektoré gagy tejto westernovo gangsterskej paródie v easternovom háve sú geniálne a niektoré totálne trápne. Zdá sa, že Číňania nevedia kedy prestať s počítačovými trikmi, ktoré sú na temer televíznej úrovni, ale pozerať sa na to dá. Filmu ale najmä škodí (ne)scenár. Intelektuálne menej náročné publikum nech si pripočíta aspoň jednu hviezdičku. 6/10

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Jeden čínsky filozof kedysi povedal, že slová sú len nehodné barličky o ktoré sa opierame, keď chceme márne opísať svet. Iný čínsky filozof zas povedal, že slová nie sú myšlienkou ale majú byť tým, čo nám umožní myšlienku zažiť. Kim Ki Dukov film mi tieto slová múdrych pripomenul preto, že tu hrá všetko s minimom dialógov. Dialógy sú nepotrebné. Film je totiž natočený prakticky bez slov a preto ony nehodné barličky z úvodu vôbec nepotrebuje aby ukázal to, čo chce ukázať. A čo chce ukázať .... to ja neviem sprostredkovať mojimi barličkami tak, aby ste to pochopili. Pretože to každý musí pochopiť sám. Lyrický, hlboký, filozofický a najmä krásny . Adrian ak je toto kórejská komercia, ako si mi raz spomínal, tak potom chcem vidieť kórejský art. 10/10