• Krátkometrážní

Den, kdy se zastavila Země (1951)

Tento film ukazuje mimozemšťanov ako znalých a pokročilých v mnohých veciach, no nie ako všeznalých a všetkého schopných a tým pádom rozvíja veľmi zaujímavý príbeh, kde mimozemšťan chodí po svete a zoznamuje sa s nezmyslami tohto sveta a ešte je aj prístupom akoby slušným vzorom pre ostatných. Ten záver je taký, aký je, možno aj kvôli tomu, že mal pochopiť podstatu ľudí, no myslím, že keby aj niekto taký sa tu objavil, že by ani tí najhorší diktátori neodmietli stretnutie s ním. Aj keď v danej dobe, kedy sa točil a kedy by aj v tých časoch pristál, by tomu mnohí možno neverili, pokiaľ by sa im nedali silné dôkazy alebo by sa im ozaj niekto niečím nevyhrážal a ono to aj bola silná kritika spoločnosti v danej dobe. Veľmi rozumný vedecko fantastický film a zároveň aj niečo ako katastrofický, aj keď hrôza z toho až tak nejde, skôr náznak s poučením a stále je to kvalitné.

Čechy - nový Klondike? (2015) (TV film)

Rozmýšľal som či tu nechýbali nejaké názory prípadných ťažiarov, no myslím, že geológovia a konkrétny popis prípadnej ťažby ich skvelo nahradil alebo možno lepšie povedané, neboli veľmi potrebné a hlavne záverečné slová starého pána to tak skvelo vystihli, že ja ani nemôžem inak pri tomto krátkom dokumente a dávam plný počet a Čechom držím palce v boji s kapitalistickými predátormi.

Chart Show (2014) (pořad)

Dosť mi to pripomína relácie, ktoré chodili na verejnoprávnej televízii, akurát tu to moderuje pre mňa veľmi sympatická Adela Banášová, hity sú tiež veľmi dobre vyberané a tak si to v celku užívam, je to taký normálny program, len prerušovanie reklamami mi vadí. O odbornosti a nejakej pridanej hodnote, ale radšej nechcem hovoriť, to by som skôr kritizoval a to sa mi nechce, lebo latku si to nedalo zjavne vysoko, lebo aj komentovanie hitov je už akoby overené a niektorí tí, čo komentujú, mi prídu, že sú tam len kvôli televízii, na ktorej to ide.

Hluboký spánek (1946)

Možno je to moja vina, ale ja som mal z tohto film chaos a nebavil ma. Konverzácie vedia občas pobaviť, zaujať, no tu tento prípad pre mňa nenastal a bol som rád, keď tento celkom dlhý film skončil.

Whiplash (2014)

Učiteľ ako vojenský veliteľ, taký ten vulgárny, agresívny, buzerujúci, akoby z Žižekových teórií o kapitalizme a USA. Študent zas niečo na spôsob novej liberálnej mládeže a do toho určitá šablóna, ktorú akoby som miestami spoznával, no miestami ju úplne obmenili nečakanými zvratmi, vďaka čomu je teraz dobrý film. Síce mi príbeh príde protivný, také tie zbytočné americké extrémy, ktoré často nedbajú na mnohé dôležité veci, ale ako film to má celkom znesiteľný dej a rozhodne to upúta.

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea (1920)

Neviem, či som nevidel nejakú dlhšiu verziu než je uvádzaná, ale každopádne si myslím, že je to lepšie dielo než Kabinet doktora Caligariho. Myslím, že jednotlivé časti sú približne rovnaké a rok kedy bol natočený vplýva trocha na natiahnutie tohto klasického hororu. Dejovo a príbehovo zaujímavé, ten orgán tam veľmi nevadí, len ozaj by sa to dalo skrátiť aj na polovicu už dnes a atmosféra by myslím nevyprchala, no na tú dobu to muselo byť strašidelné, nuž ukazuje to tú odvrátenú stránku experimentovania.

Umění odpadu (2010)

Príbeh o týpkovi, umelcovi, ktorý zmenil život pár ľuďom, upozornil na určité problémy, no nezmenil ich v podstate, akurát to celé funguje vrámci určitého systému ako také Modré z neba, čo bol jeden charitatívny slovenský program pre tých, čo nevedia. Ako celok pre mňa ale nuda pozerať na taký dokument takú dobu.

2 Stupid Dogs (1993) (seriál)

Uletená rozprávka pre deti ako takmer všetko na Cartoon Network postavená na protikladoch, no musím sa priznať, že v detstve som mal radšej iné rozprávky a toto bola pre mňa skôr len výplň medzi nimi, nuda to myslím nebola, ale neviem už teraz o nejakých pamätných momentoch z toho, kvôli ktorým by bola pre mňa nezabudnuteľnou a vhodnou na pripomínanie.

Captain Caveman and the Teen Angels (1977) (seriál)

To bolo tak dávno, že už si z toho takmer nič nepamätám, no viem, že animácia bola skvelá na mňa a samo o sebe to bola šialenosť. Neviem, či to náhodou nedával Cartoon Network. V detstve som mal však radšej iné rozprávky.

Perverzní průvodce ideologií (2012)

Ďakujem Shadwellovi za skvelý rozbor Žižekových teórií a vlastne aj podstaty tohto dokumentu. Žižek je skrátka exot a originál, ktorý podľa mňa vypĺňa mnohé medzery napriek tomu, že jeho závery môžu byť nepravdivé. Viem, že svojho času mal nejakú kontroverziu s Chomskym, ale tak Žižek podľa mňa nič neponúka, iba kritizuje a aj tie jeho teórie sú len teóriami, ktoré sa nijak zvlášť nesnaží podložiť a tie príklady na príbehoch z filmov boli podľa mňa nedostatočné. Ja ho nemusím, je mi nesympatický, ale rešpektujem ho a snažím sa nájsť u neho nejaký zmysluplný obsah, ktorý by ma posunul, posunul spoločnosť, aj keď aj on sám mi pripadá niečím ako egoista, lebo skrátka keby nemal byť sám sebou a tým pádom sa prispôsobiť publiku vo svojom výklade a prednese, tak by možno nevedel zo seba prirodzene dať to, čo dáva, aj keď ktovie, či to nie je zas len moja teória. Tu dáva dôvod k zamysleniu, ale podľa mňa je dokument celkom nezáživný a neviem v mnohom, či s ním súhlasiť alebo nie, no za vzhliadnutie to myslím stojí.