• Fantasy

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Nutno říct, že jsem fanouškem knížky a minimálně první díl švédské verze se mi také moc líbil. Proto jsem se trošku bál, jak se látky chopí můj oblíbený režisér Fincher. Co naplat, chopil se jí tak, jak on to umí, tedy fantasticky a moje obava se rozplynula už při úvodních titulcích, protože takhle dobré titulky jsem neviděl hodně dlouho. Rooney Mara byla dokonalá, Daniel Craig výborný a i ostatní hereci jsou velice dobře obsazení, například Erika Bergerová, která mě ve švédském filmu neskutečně iritovala (dvojnásob s českým dabingem). V recenzi jednoho nejmenovaného českého kritika jsem se dočetl, že se film příliš zaměřuje na vykreslení asociálnosti Lisbeth Salanderové a nikoliv na samotnou kriminální zápletku. Nevím, asi sem viděl úplně jiný film. Lisbeth tu má bezesporu hodně prostoru, ale rozhodně ne na úkor děje samotného. U některých scén s ní jsem se musel dost smát (byl sem pravda v celém kině jediný), protože přesně takhle to podle mě má být. Mluvím například o chování Lisbeth ve scéně z archívu společnosti Vangerů a pár dalších drobných detailech (Lisbeth kouřící na kuchyňské lince, s jednou nohou ve dřezu mezi špinavým nádobím.-) Šedivé barvy filmu vysloveně sluší a vůbec, Fincher je mistr detailu a prolínání dvou pohledů (z pohledu vraha a oběti) při scéně, kdy jedna z postav visí za krk na šňůře a na hlavě má igelitový pytlík a za zvuků písně Enyi se dusí, wooooow... Dokonalost sama. A takových scén je ve filmu rozhodně víc. 90%

Velké naděje (1998)

Krásný film, který se přesně trefil do středu srdce mého vkusu. Cuarón dokáže vytvořit překrásnou atmosféru filmu barvami, muzikou, promyšleností scén a zanechat (minimálně ve mně) takový zvláštní těžko popsatelný pocit. Něco podobného se mi stalo při Kusturicově Arizona Dreams, který mi v mnohém připadal podobný, nejvíce asi ujetostí hlavních postav, zejména ženských. Jasně, že to všechno nemá moc hlavu a patu, ale koho to, sakra, zajímá.Tenhle film sem určitě neviděl naposled a sem hodně zvědavý, co provede Cuaron s novým "komorním" sci-fi Gravity.

Půlnoc v Paříži (2011)

Nikdo nikdy nemůže označit současnost za "zlatý věk". Za ten se dá považovat jen to, co už prožít nemůžeme. Ale jen do toho věku na chvíli nakouknout a poddat se zábavné jízdě minulostí, aniž by se řešilo co to vlastně všechno znamená, užívat si večírky s největšími umělci počátku 20. století, popíjet s nimi a tancovat, to je prostě skvělé. Navíc atmosféra nočních pařížských ulic a uliček, kterými se občas rád sám potuluju a výborný výkon hlavního představitele.85%

Sociální síť (2010)

Může David Fincher natočit film o Facebooku, aby se líbil někomu, kdo Facebook zas tak moc rád nemá a z představy Justina Timberlaka v jedné z rolí má husí kůži? Ale jo. Může. On toho asi může natočit fakt spoustu a Timberlake, k mému úžasu, hraje výborně stejně jako většina ostatních.Od začátku se děj řítí rychlým tempem, dialogy jsou napsané reálně, takže to vypadá, že se na rozdíl od mnoha jiných filmů, baví "normální" lidi. Charaktery postav jsou vylíčeny perfektně a od prvního dialogu Marka Zuckerberga s přítelkyní v klubu, je tak jasné, co že je hlavní hrdina za týpka. Jesse Eisenberg (nominace na Oscara), jej hraje fantasticky. Nejvtipnější je ve scénách ze soudní síně, kdy svou arogancí a sebestředností stírá, občas milým, občas nesnesitelným způsobem,všechny kolem. Výborně je zde vylíčená a ukázaná atmosféra amerického univerzitního života na Harwardu s bouřlivými večírky, na jejímž pozadí dva nadaní studenti zakládají Facebook. Následuje raketový úspěch, přesun do Kalifornie, tahanice o původní nápad, dohody o mlčenlivosti a vyrovnání. Po skončení filmu sem měl na chvíli pocit, že vlastně o nic nejde a nic zásadního se v něm neděje, ale jde o strašně moc věcí a děje se v něm toho spousta. Jen to v sobě zpracovat.