That's What I Am (2011)

Každý by mal robiť to, na čo má a čo ho baví. Tiež o školskej šikane a ľudských predsudkoch... Dramaticky výborne spracované, zahrané a s veľkým morálnym odkazom. Áno, ľudská dôstojnosť a súcit sú hodnoty, na ktorých základoch sa už dá niečo postaviť. 80/100

Jarní úklid s.r.o. (2008)

Na prvý ohľad obyčajný príbeh o problémoch, ktoré bežne so sebou nesie život, no v pozadí rezonovali témy, ktoré zaujímajú asi každého z nás - láska k deťom, k súrodencovi, k rodičovi, nevera, starostlivosť o deti.... A niekedy môže tieto problémy vyriešiť napr. aj taká netradičná práca ako čistenie po mŕtvolách. Obe dievčatá to zahrali výborne. Príjemne strávený čas pri filme. 65/100

Agatha Christie's Poirot - Tajemství levného bytu (1990) (epizoda)

Síce mierne predvídateľné a dedukčne nie až tak brilantné ako som u Poirota zvyknutý, no zato ma tu zabávalo more hlášok a bonmotov. A najzábavnejšia postavička vôbec tu bol ten smiešny agent FBI. 70/100

Spojenci (2016)

Na to, že špionážne filmy moc neobľubujem, som bol prekvapený ako ma to bavilo. Dejová linka nemá žiadne prestoje, pričom jej romantická časť je budovaná veľmi pohodovo, príjemne a už od začiatku. Na konci došlo aj na prehĺbenie dramatickej zložky, pričom sa dostavilo aj niečo málo emócií. Takže ja som spokojný, určite som od filmu dostal viac ako som pôvodne čakal. Inak tým dvom to vážne pristalo. 80/100

Underworld: Krvavé války (2016)

Táto sága o neohrozenej smrťonožke Selene už nemá čo ďalej ponúknuť. Triky a akcia boli síce štandardne slušne zvládnuté a divácky atraktívne, no po obsahovej stránke to bolo slabučké, ako zomierajúci mravec. Navyše väčšina akcie je ponorená až do moc výraznej tmy. Chcelo to trochu lepšiu prácu so svetlom a dejovú linku tiež niekam posunúť, skrátka vytráca sa tu tá epika, patrná hlavne v prvých dieloch. 50/100

Místo na výsluní (1951)

Ako málo stačí, aby sa človek dostal až na samé dno. V tomto prípade zohrala svoje aj láska a časový faktor. Keby len tú druhú stretol George skôr.... No čo povedať. To, čo predviedol George Stevens v tomto snímku, tak to sa vidí iba veľmi zriedka. Ide o unikátne spojenie drámy, romantiky a film-noir a to v každom smere. Z toho dôvodu dokáže v divákovi vyvolať rozmanité pocity, ktoré sa počas sledovania snímku plynule striedajú, podľa toho čo sa práve deje. Každá jedna scéna, hlavne ku koncu, tak ponúka bohatý guláš pocitov. To isté sa dá povedať aj o hlavnej postave chudáčiska Georga. Veľmi slušný, skromný a milý chlapík, no ktorý bol schopný aj toho najhoršieho, len aby si zachoval nečakane nadobudnutý spoločenský status. Avšak aj napriek tomu ho divák neodsúdi, skôr naopak, ku koncu s ním súcití. Teda aspoň čo sa mňa týka. Skrátka ide o geniálne psychologické narábanie s hlavnou postavou, čoho výsledkom je ohromný vplyv na diváka. Tiež je ale pravda, že Montgomery Clift ho zahral brilantne, tak charizmaticky uhrančivo, že sa nešlo od filmu odtrhnúť a ja som sa raz opäť dostal do stavu, kedy mi bolo ľúto každej minúty, pretože som bol tak stále viac a viac bližšie ku koncu. Masterpiece!

Virdžina (1991)

Veľmi silné a emotívne. Tak sa zdá, že asi nikde inde na svete nebolo tak dôležité mať syna ako v 19. st. na Balkáne. Na prvý pohľad nezmyselná tradícia, no v kontexte prostredia celkom pochopiteľná. Pôda kamenistá, práca ťažká a dorábanie obilia vyčerpávajúce. Do tohto prostredia sa naozaj skôr hodí syn. Samozrejme, dnes tak úpenlivo trvať na tradíciách nemá žiaden význam, no kedysi sa to bralo veľmi vážne. Dievčinka to veru nemala ľahké, som rád, že to dopadlo tak ako dopadlo. 85/100

O koních a lidech (2013)

Zaujímavé a bizarné priblíženie životných príbehov ľudí a koní, ktorí si žijú niekde na samote v údolí na Islande. Špecifické pre toto prostredie a ľudí, ktorí tu žijú. To najlepšie a najunikátnejšie na filme je to, že aj keď ide väčšinou o smutné veci a tragédie, nedalo mi, aby som sa pritom neusmial. Skrátka prvotriedna tragikomédia v bizarnejšom prevedení. 80/100

Geomi sup (2004)

Úplne chápem užívazeľov, ktorí sa vo svojich komentároch odvolávajú na maestra D. Lyncha. Písať komentár na tento film, no pritom ho nespomenúť sa ani nedá, pretože ide o presnú kopírku filmových nástrojov a postupov, ktoré používa vo svojich filmoch tento režisérsky velikán - stieranie hranice sna s realitou, flashbacky, časové skákanie v deji, rozprávanie príbehu v príbehu a v príbehu a pod. Po technickej a filmovej stránke ide preto naozaj o majstrovský kúsok. Nič jednoduché a niečo, čo má ambície poriadne nadlho zavariť hlavu divákovi, to treba uznať. Len bohužiaľ čo sa mňa týka, bolo to kórejské, a to už tradične u mňa znamená trápenie sa s postavami (všetci vyzerajú rovnako) a ich menami (to je samý Hwang, Kong, Min... a čo ja viem čo ešte). Kým si spravím poriadok v tom, kto je kto, tak mi zvyčajne ubehne aj tretina filmu. No a u snímkov tohto razenia je to niečo nemysliteľné, tu vážne záleží na každom detaily, na každom zábere a predmete v miestnosti. Stačí aby človek na pár sekúnd otočil hlavou a odvrátil zrak od filmu a už je v deji nenávratne stratený. Jediné čo viem je, že snímku nemožno uprieť akýsi cyklický charakter, frustrujúce a depresívne vyznenie a tiež som identifikoval niekoľko kľúčových scén, zásadných pre pochopenie pointy (napr. bodnutie pavúkom mnohé vysvetlí a pod.). No ale vo finálnej scéne v tom tuneli som sa už nadobro stratil, mal som dojem, že som v tom pavúčom lese zostal aj ja. Takže priznávam, hodnotím alibisticky priemerom. No priemerné to rozhodne nebolo. Minimálne čo sa týka filmových nástrojov. Možno by to preto chcelo aj opakovanú projekciu. 60/100

Přejezd Cassandra (1976)

Napínavé a do poslednej chvíle strhujúce, vo veľkej miere aj vďaka výborným hereckým výkonom. Nedá mi nespomenúť hlavne R. Harrisa, u ktorého určite ide o jeden z jeho najlepších hereckých výkonov vôbec. Páčilo sa mi aj to, ako snímok perfektne reflektuje dobu a zmýšľanie mocných, žiaľ na úkor tých slabších. V tomto smere bol koniec zdrcujúci, vôbec som nečakal niečo také. Záver by som však možno ešte trocha rozviedol, celkom by ma zaujímalo, ako by to bolo ďalej, ale aj bez toho ide o výbornú a nezabudnuteľnú záležitosť. Jeden z najlepších thrillerov 70. rokov. 85/100