Až oči mé se rozevřou (2015) (amatérský film)

SPOILERY!!! Robert je úžasně všestranný co se týče různých žánrů a opět to potvrzuje. Parádní atmosféra! Fungující propojení vizuálu, hudby (ta je zcela boží!), retra, tíživa, chladna a revmatu… Již standardně vynikající uvěřitelné herecké výkony. V podstatě celý film jsem hltal s nadšením, nádherně to jelo, už jsem si říkal, jak je to božsky vystavěné a začínal se těšit na pointu a buch – ta nikde! Pokud pointa přišla, nezbyl čas ji dostatečně strávit a pochopit. Nedoznělo to. Ty skvělé titulky na konci tomu pak vlastně moc nepomohly, protože místo toho, aby si to člověk přebral, dál sledovat skvěle stylizovaný vizuál. Moc moc škoda, protože jde rozhodně o jeden ze dvou vrcholů řady Pionýři hororu 2! Celkově tedy (4,5*).

To není moje sestra! (2015) (amatérský film)

SPOILERY!!! Pro mě řemeslně i vizuálně jeden z nejlepších kusů série Pionýři hororu 2. Vedení dětských herců si nedovedu představit, zahráli to velmi dobře, dobrý ucelený scénář odpovídající stopáži, výborná kamera i stavění příběhu. Nejen mě reálně proběhl několikrát mráz po zádech (soudě podle zašumění v sále na pražské premiéře v některých pasážích), zajímavé propojení krvavých efektů s deštěm, super maska holčičky. Jediné, co mi trochu zkazilo zážitek je podobná věc, jako u filmu Dream – už před vyvrcholením finále mi začalo být díky názvu filmu jasná celková pointa. Každopádně tady to až tak nevadilo, ten stav trval řádově deset vteřin – ale překvapení prostě už nebylo tak dokonalé. Celkově tedy (5*).

Neotvírej! (2015) (amatérský film)

SPOILERY!!! Skvělý a vtipný začátek. Montér dveří byl vynikající, přirozený a ve svém hereckém výkonu strhující. Stejně tak již z minula osvědčená hlavní představitelka. Bohužel, následný pokus o napětí mi u mě nějak nefungoval. Velká část zvuků, které by měly děsit (např. bouchání na dveře) znělo ve filmu tak nějak uměle, nereálně – jakoby byly zvuky stažené z nějaké freeware knihovny. Přestože tak má film dobrou kameru, kompozici a herecký výkon, tak to prostě ve spojení s důrazem na atmosféru s potlačením děje nefunguje, napětí to u mě nevybudilo a ta finální pointa mi pak vyzněla tak nějak úsměvně a nepovedeně. Velká škoda, protože začátek i střed byl dobře rozjetý (přemýšlení o variantě, že montér schválně nechal v nedobytných dveřích „zadní vrátka“ vs. verze, že je choromyslná a jde o halucinace). Celkově tedy (3,5*).

Hex Games (2015) (amatérský film)

SPOILERY!!!! Rozhodně pobavilo. Skutečnost, že nejde o původní Pionýrský film, ale až zpětně dodatečně zařazené dílo vzniklé původně pro 48h se zde projevila v jedné věci - zatímco ostatní autoři byli v podstatě zastrašeni (s výjimkou začátku Neotvírej) palbou smrtící kritiky na jedničku, že humor do hororu nepatří, autoři Hex Games tímto ovlivněni nebyli a jde tak o jediný film řady kompletně postavený na humoru. Bohužel se potvrzuje, že humor jde na úkor napětí. Po skvěle vypointovaném a nahláškovaném úvodu mi druhá půle nepřišla nijak děsivá nebo napínavá, spíš jsem pořád čekal další dobrý joke. Netuším, jestli finále mělo být mrazivé, ale i ten kraťoučký okamžik, kdy dívky se svícemi v závěru diváka lehce zmrazí v sedačce je okamžitě rozbit vtípky typu "objev v sobě fénixe" a následný komentář člověka na Skypu v úplném závěru. Takže u filmu jsem se velmi bavil, jen ten horor se tak nějak vytratil. Celkově tedy (3*) v rámci Pionýrů hororu 2, samostatně mimo striktní žánr bych dal naopak lepší (4*).

Dream (2015) (amatérský film)

SPOILERY!!!! Popravdě mi hned od začátku vadily dvě věci. První je velmi nešťastný název filmu, který mě okamžitě uvádí do děje a člověk pak automaticky vše hned vnímá pouze snově a jako nereálné, čímž okamžitě klesá úroveň napětí a s tím i intenzita prožitku. Nemusel jsem totiž tápat, zda jde nebo nejde jen o představy hlavní postavy, zda to je nebo není reálné - podvědomě jsem totiž již věděl, že je to "pouze" takový ošklivý sen. Druhá věc byla angličtina, která chtě nechtě působila dost strojeně a nepřirozeně. Chápu, že záměrem autorů je cílit na publikum mimo ČR, ale tím pádem to u toho českého logicky takto naráží. Další průběh filmu byl rozhodně fajn, ožehlé postavy s míčky místo očí výborné. Porod byl sice porod, ale velmi dobře natočený. Proto je škoda, že to tak moc sráží ten doslovný konec, který tam vůbec nemusel být a zcela mi zbořil dobrý pocit z toho, že jsem to do té doby sám (a v podstatě zcela správně) pochopil. Na konci filmu jsem tak měl pocit, že si o mě jako o divákovi asi někdo myslí, že jsem zcela nemyslící. Celkově místy velmi dobrá atmosféra, ale hororovost mi holt ubrala skutečnost, že je od začátku podle názvu zřejmé, že je to přece jen takový sen. Celkově tedy (3*) za odvahu a výpravu.

Pionýři hororu 2 (2015) (seriál)

Hodnocení po jediném shlédnutí na pražské premiéře (možná budu ještě upravovat po více shlédnutích na netu), tak, jak šlo po sobě. POZOR, SPOILERY!!! --- 1) DREAM: Popravdě mi hned od začátku vadily dvě věci. První je velmi nešťastný název filmu, který mě okamžitě uvádí do děje a člověk pak automaticky vše hned vnímá pouze snově a jako nereálné, čímž okamžitě klesá úroveň napětí a s tím i intenzita prožitku. Nemusel jsem totiž tápat, zda jde nebo nejde jen o představy hlavní postavy, zda to je nebo není reálné - podvědomě jsem totiž již věděl, že je to "pouze" takový ošklivý sen. Druhá věc byla angličtina, která chtě nechtě působila dost strojeně a nepřirozeně. Chápu, že záměrem autorů je cílit na publikum mimo ČR, ale tím pádem to u toho českého logicky takto naráží. Další průběh filmu byl rozhodně fajn, ožehlé postavy s míčky místo očí výborné. Porod byl sice porod, ale velmi dobře natočený. Proto je škoda, že to tak moc sráží ten doslovný konec, který tam vůbec nemusel být a zcela mi zbořil dobrý pocit z toho, že jsem to do té doby sám (a v podstatě zcela správně) pochopil. Na konci filmu jsem tak měl pocit, že si o mě jako o divákovi asi někdo myslí, že jsem zcela nemyslící. Celkově místy velmi dobrá atmosféra, ale hororovost mi holt ubrala skutečnost, že je od začátku podle názvu zřejmé, že je to přece jen takový sen. Celkově tedy (3*) za odvahu a výpravu. --- 2) HEX GAMES Rozhodně pobavilo. Skutečnost, že nejde o původní Pionýrský film, ale až zpětně dodatečně zařazené dílo vzniklé původně pro 48h se zde projevila v jedné věci - zatímco ostatní autoři byli v podstatě zastrašeni (s výjimkou začátku Neotvírej) palbou smrtící kritiky na jedničku, že humor do hororu nepatří, autoři Hex Games tímto ovlivněni nebyli a jde tak o jediný film řady kompletně postavený na humoru. Bohužel se potvrzuje, že humor jde na úkor napětí. Po skvěle vypointovaném a nahláškovaném úvodu mi druhá půle nepřišla nijak děsivá nebo napínavá, spíš jsem pořád čekal další dobrý joke. Netuším, jestli finále mělo být mrazivé, ale i ten kraťoučký okamžik, kdy dívky se svícemi v závěru diváka lehce zmrazí v sedačce je okamžitě rozbit vtípky typu "objev v sobě fénixe" a následný komentář člověka na Skypu v úplném závěru. Takže u filmu jsem se velmi bavil, jen ten horor se tak nějak vytratil. Celkově tedy (3*) v rámci Pionýrů, samostatně mimo striktní žánr bych dal naopak lepší (4*). NEOTVÍREJ! Skvělý a vtipný začátek. Montér dveří byl vynikající, přirozený a ve svém hereckém výkonu strhující. Stejně tak již z minula osvědčená hlavní představitelka. Bohužel, následný pokus o napětí mi u mě nějak nefungoval. Velká část zvuků, které by měly děsit (např. bouchání na dveře) znělo ve filmu tak nějak uměle, nereálně – jakoby byly zvuky stažené z nějaké freeware knihovny. Přestože tak má film dobrou kameru, kompozici a herecký výkon, tak to prostě ve spojení s důrazem na atmosféru s potlačením děje nefunguje, napětí to u mě nevybudilo a ta finální pointa mi pak vyzněla tak nějak úsměvně a nepovedeně. Velká škoda, protože začátek i střed byl dobře rozjetý (přemýšlení o variantě, že montér schválně nechal v nedobytných dveřích „zadní vrátka“ vs. verze, že je choromyslná a jde o halucinace). Celkově tedy (3,5*). TO NENÍ MOJE SESTRA! Pro mě řemeslně i vizuálně jeden z nejlepších kusů série. Vedení dětských herců si nedovedu představit, zahráli to velmi dobře, dobrý ucelený scénář odpovídající stopáži, výborná kamera i stavění příběhu. Nejen mě reálně proběhl několikrát mráz po zádech (soudě podle zašumění v sále v některých pasážích), zajímavé propojení krvavých efektů s deštěm, super maska holčičky. Jediné, co mi trochu zkazilo zážitek je podobná věc, jako u Dream – už před vyvrcholením finále mi začalo být díky názvu filmu jasná celková pointa. Každopádně tady to až tak nevadilo, ten stav trval řádově deset vteřin – ale překvapení prostě už nebylo tak dokonalé. Celkově tedy (5*). AŽ OČI MÉ SE ROZEVŘOU Robert je úžasně všestranný co se týče různých žánrů a opět to potvrzuje. Parádní atmosféra! Fungující propojení vizuálu, hudby (ta je zcela boží!), retra, tíživa, chladna a revmatu… Již standardně vynikající uvěřitelné herecké výkony. V podstatě celý film jsem hltal s nadšením, nádherně to jelo, už jsem si říkal, jak je to božsky vystavěné a začínal se těšit na pointu a buch – ta nikde! Pokud pointa přišla, nezbyl čas ji dostatečně strávit a pochopit. Nedoznělo to. Ty skvělé titulky na konci tomu pak vlastně moc nepomohly, protože místo toho, aby si to člověk přebral, dál sledovat skvěle stylizovaný vizuál. Moc moc škoda, protože jde rozhodně o jeden ze dvou vrcholů této řady! Celkově tedy (4,5*). Celkově považuji druhou řadu za celistvější, sice méně pestrou, ale rozhodně na vynikající technické úrovni. Jde vidět, že se autoři snažili vstřebat kritiku první řady, poučit se a posunout se dál. A to se skutečně stalo. Věřím, že o většině filmů ještě uslyšíme na řadě amatérských festivalů. Těším se na třetí řadu, snad zase zpátky jako Pionýr!

Zvonilka a tvor Netvor (2014)

Spoilery***Po zatím asi nejslabším díle Zvonilka a piráti se příběh vrací zpět k základům, do Hvězdné roklinky. Hlavní postavou je tentokrát Fauna, přesto se zde objevují i nové víly-skautky. Zde nastává první problém - z mírumilovných křehkých víl se najednou stávají emancipované a sebevědomé lovkyně všeho masožravého, co by víly mohlo ohrozit. Přestože tým pěti skautek tvoří samé víly, je zde klučičí element jasný a hmatatelný. Hlavním "záporákem" je pak vlastně celou dobu víla-skautka s neustále zachmuřeným výrazem alal Michelle Rodriguez, která jen dělá svoji práci a řídí se rozumem, ne srdcem. Příběh Rafa je pak předvídatelný - tvor netvor vypadá jako monstrum, ale nakonec se ukáže, že takový není. Potenciál, který to mělo, se využil jen z části, možná až zbytečně se dává důraz na efekt, megalomanskou katastrofickou apokalypsu. Zbytečně. A ty dojáky na závěr, ano - fungovalo to, ale proč končit pohádku až takto bez happyendu? Loučení s Rafem mohlo být mnohem veselejší, převládl však melancholický tón, jakoby se dětem chtělo vysvětlit, co je to smrt - jen to ale tvůrci nechali na rodiče po představení... ***Konec spoileru Celkově hodnotím kladně, o fous lepší jak Zvonilka a piráti, projekci jsme prožili extrémně silně, protože to bylo zároveň první kino naší dcery v životě, tak jsme se drželi za ruce a pulzovalo to námi všemi. I proto hodnotím ve finále slabšími čtyřmi hvězdami... Ale to vyznění do prázdna, doprovázené písní o tom, jak je každý sám... Bylo to nutné?

Interstellar (2014)

Ten film rozhodně není pro každého a každý ho vidí jinak. Podle sebe. Je to přesně ten druh filmu, do kterého každý může uničit projekci vlastního já. Já nejsilněji vnímal vztah s dcerou a všechny otázky a pravdy, které v této linii ve filmu padly. A není to zrovna nejlehčí téma.. Pro silnější prožití příběhu a pochopení, o čem to doopravdy je, si doporučuji pořídit dceru, ideálně ve věku mezi 3-8 lety.. Pak pochopíte, o čem to vlastně mluvili a proč byla každá hodina na planetě bolestivá jako tisíc žiletek pod nehty. To, že rádoby pointu jsem odhadnul okamžitě a nebyl tak nijak překvapen - leda pojetím vizuálu - naprosto promíjím..

Cesta (2009)

Komorní, celistvý, silný a poutavý film, který mi velmi sedí a rád se do jeho ponuré atmosféry nořím.

LEGO® příběh (2014)

Ano, dá se to vnímat jako jedna velká reklama na stavebnici ("Ale jak mám odolat nutkání si s tím hrát?!"), ale i přesto je to něco jiného, nečekaně zábavné, nadupané odkazy, hláškami, vtipem, akcí a myšlenkou na konci. Nejlépe to prostě vystihuje refrén titulní písně: "Všechno je tu boží!"