Tajný život mazlíčků (2016)

Vizuálně hezké, ale slabý příběh, který mi víc než co jiného připomínal "kameňákoidní" lepení humorných situací dohromady. Některé vtípky se opravdu povedly, ale slabá kostra příběhu to prostě neudržela a až na pár zajímavých míst jde o obyčejný průměr. Český dabing přidává půl hvězdy. Nejvíc mě štvala agresivita kladných i záporných postav, kdy mi vyznívalo, že násilí je nejsnadnější řešení. Zbytečné a pro děti docela dost nevhodný vzorec do života.

Hardcore Henry (2015)

Dvěma slovy - kaskadérský orgasmus. Bohužel ne úplně dramaturgicky dotažený, akce někdy naopak až kontraproduktivně přetažená, místy film pak až utahaný. Celkově ale mazec a rozhodně experiment, který stojí za to vidět. 3D tady by mě mimochodem zabilo - už z 2D nám bylo všem docela špatně od žaludku.

Trhlina (2015) (amatérský film)

Viděno na CinemaOpen. Film drží zejména skvělá Eva Burešová, ze které člověk neodtrhne oči, a efekty na úrovni. Zbylí dva hlavní hrdinové působili spíše tak nějak staticky (bohužel i v honičkách). Kamera v akčních scénách byla naopak tak divoká, že se místy nedalo děj sledovat (možná byla ale chyba sedět v páté řadě před 12,5 m širokým plátnem). Celkově je film konzistentní, směřuje celou dobu k předvídatelnému konci, i když ano, úplně předvídatelnému ne :-) Rozhodně dobrá práce a jednoznačně nejlepší film III. bloku festivalu.

Nenasytná Tiffany (2015)

Dlouho jsem váhal ale ano, dávám pět hvězdiček! Primárně jsem se neskutečně bavil od začátku do konce :-) Postavičky jsou tam přesné, výborně zahrané, film si drží celou dobu výbornou úroveň. Sociální kritika není nijak násilně tlačená, ale jen se zlehka otírá (prodavač v zastavárně, hoši z ulice i pomalá proměna hlavního hrdiny v pánovačného parchanta využívajícího ostatní). Dobrá práce a díky za minci! Viděno na CinemaOpen.

Aj van tů bí jůťubr (2015) (studentský film)

Viděno na CinemaOpen. Sedlo to! Byť v sále tou dobou zůstalo ze 100 lidí jen neúplná desítka, byla to parádní tečka za celým programem. Možná nám to sedlo díky tomu, že před filmem běžela tři existencionální (a ne úplně zdařilá) dramata, ale sedlo to :) Výborná blbinka bez ambicí, ze které prostě sálá radost z natáčení a na nic si nehraje. Dobrá kamera a skvělí herci. Prostě fajn :-)

Reverze (2014)

Viděno na CinemaOpen. !!!!SPOILERY!!!! Z filmu je cítit atmosféra - a to mnohde není. Ano, po akčním úvodu nastává útlum, ale mě to sedělo. Popravdě mi po dlouhé době nevadilo, že hlavní hrdinové "chodí po lese". Tady to sedělo dobře. Dobrá práce! Pointu jsem tušil zhruba od poloviny a bohužel mě to pak nepřekvapilo. Hlavní chyba filmu, která jej výrazně sráží, je zvuk. Nejdřív jsem tomu nevěřil a myslel jsem, že je to záměr, ale pak jsem opravdu uvěřil tomu, že slyším ruce zvukaře, resp. mírné otřesy v tyči nebo přímo mikrofonu. Uff! Místy to bylo na postsynchron. Velká škoda! Celkově ale pořád 4 hvězdy. !!!!KONEC SPOILERŮ!!!!

Nebeský strážce (2015) (amatérský film)

Hodnotit tento film je velmi obtížné – na jedné straně je zde něco, co natočil patnáctiletý kluk a co se kvůli tomu prostě musí ocenit a dát klobouk dolů. Vím dobře, kolik práce to dá a kolik nadšení, domluvy, komunikace, zařizování a času ve střižně za tím je. Z tohoto důvodu bych filmu dal z fleku 4 hvězdy. Druhá strana je pak samotný film z pohledu normálního diváka – a diváci jsou krutí. Zatímco diváci na CinemaOpen byli, co jsem pochopil, primárně z řad rodiny a přátel, ostatní už nebudou mít tu doprovodnou znalost o „ostatních skutečnostech a okolnostech“ a budou hodnotit nezaujatě – a doopravdy. Hodnocení z pohledu nezaujatého diváka je proto drasticky odlišné. Film se neskutečně táhne, stopáž je dvoj až trojnásobná, než je v této úrovni koukatelné. Scénář je sice roztomile naivní, ale z filmu mi vyznělo, že autoři to mysleli opravdu vážně – a to pak vůbec nefunguje. Tvrdí chlápci ze sekty Bose jsou místy vtipní, místy směšní, hlavní představitelé bohužel většinu času spíš to druhé. Bylo tam spousta míst, co nejsou uvěřitelná a nemají logiku – například když zbývá poslední hodina a hrdinové se jen tak prochází. Celkově ale autorům moc fandím, mají vše před sebou a talent a vášeň pro film tam evidentně je. Jen tak dál a nenechte se znechutit! Možná jít menšími kroky pomocí kraťasů by vás posunulo dál výrazně rychleji, každopádně z marketingového hlediska (plakát, reklama na film, propagace přímo na festivalu) to máte zmáknuté už teď ;-)

Dračák (2015) (amatérský film)

Film s tolika sponzory (nebo aspoň logy partnerů) a takovou podporou? Tetelil jsem se očekáváním, protože dračák jsem hrával jako kluk a byl jsem do něj zcela zažraný. Fantasy je podle mě asi nejobtížnější žánr vůbec. Pokud není dostatečně bohatá výprava, film ztroskotá. Pokud není dobrý příběh, film ztroskotá. Pokud nejsou výjimeční herci, film ztroskotá. Přesně na tom bohužel film ztroskotal i zde (vyjma zdařilých kostýmů – za ty první hvězdička!). !!!!SPOILERY!!!! Dialogy zní, jakoby je protagonisté četli z papíru. Obecně zde v klidnějších pasážích chybí herecká akce a spolu se střihovým nešvarem, kdy kamera vždy míří do obličeje toho, kdo mluví (žádné proložení záběrů) to pak působí prostě příliš sterilně a staticky. Nejvíc se to projevuje ve scénách s mistrem kouzelníkem, který v naaranžované místnosti stojí, odříká svůj text a zase stojí. Herecký projev tak působí toporně, i když věřím, že kdyby se herec věnoval vedlejší činnosti – studiu knihy nebo míchání lektvarů (ok, není to alchymista) – vše by dopadlo výrazně uvěřitelněji a celkově lépe. Za mě to tedy není chyba herců, ale jejich vedení. Obecně celý scénář jde značně po povrchu a plně nevyužívá všech možností, jak propojit svět postav a svět hráčů. Několik vtipů se povedlo, většina se ale nedotáhla. Bohužel :-( Doteď si taky nejsem jistý, jestli byl svět postav myšlen tak, že v něm jsou hráči (na to to ale nebylo zřejmé a postavy by se pak měly chovat asi ještě víc civilněji, zde hraje pro skutečnost, že barbar prostě nebyl barbar) nebo to mělo být opravdu fantasy a byli to avataři hráčů (a na to zas byli civilní až moc, ale třeba hraničářka se chovala a vypadala jako skutečná postava). Silný okamžik nastal s první scénou s hlavním záporákem – ten byl luxusní (další hvězda za něj!), Jabba Hutt se může jít zahrabat! Bohužel neprospělo se k němu opět vracet, následný dialog je opět příliš statický a umělý. Finální pointa a překvapivý zvrat pak působí dost úsměvně a rozpačitě. Celkový dojem jsem tak měl takový, že jde o zachycení nějakého dobrodružství z LARPu (se vší tou divadelností) s trochu lepší kamerou. A popravdě nevím, jestli to takhle tvůrcům stačí… Čekal jsem prostě trochu víc. !!!!KONEC SPOILERŮ!!!! Celkově tedy dvě hvězdičky za dobrý pokus s řadou začátečnických chyb, každopádně budu držet palce do dalších projektů, protože tu potenciál je - a značný. Jen to chce vychytat. (viděno na CinemaOpen)

Lesapán (2015) (studentský film)

Nevím, čím přesně to bylo, ale tajná projekce předpremiéry Lesapána mě prostě tak nějak nenadchla - a dost mě to mrzelo. Možná to byla ta okolní nóbl atmosféra zlatem zdobeného kinosálu Lucerny, obří štáb nastoupený před diváky a posh atmosféra kavárny Lucerna před samotnou projekcí, co ještě tisíckrát umocnilo už tak velká očekávání vzniklá z hithiťácké kampaně - a na plátně mě to pak prostě tak nějak nepřeválcovalo... Cítil jsem jakousi odtažitost od postav i děje a hejkal na mě úplně na 100% nezabral. Bylo to jako dívat se s odstupem přes sklo na něco na druhé straně. Nicméně - o to víc mě překvapilo, když jsem si film pustil v on-line premiéře doma. Po druhém shlédnutí v klidu to najednou vše šlapalo velmi dobře! Postava hajného se mi výrazně přiblížila, barvy ve filmu byly pastelovější a přidaly na atmosféře (což mi v dokonalé Lucerně trochu chybělo), pravda, napodruhé jsem chytil i víc detailů a provázání z příběhu. Jen postava holčičky mi přišla pořád taková trochu divákovi vzdálenější. SPOILERY!!! *** Ve scénáři byla dvě místa, která mi už napoprvé moc neseděla - úplně jsem nepochopil logiku jednání hajného, proč z ničeho nic tahá svoji dceru po lese po krvavých stopách, když do té doby (a i po tom) chodil vždy sám. Nedává mi to smysl ani v případě, že věděl, že se pytlákům něco stalo, ani v případě, že to nevěděl a tudíž hrozilo, že se mu stále toulají po lese. Ale možná jsem jen nechytl věc, co to vysvětlovala.. Druhá věc byla, proč vlastně vystřelil na konci (samozřejmě to chápu z hlediska nutnosti pro následující pointu). Tam jsem měl problém asi v tom, že mě osobně holčička přesvědčila v daný okamžik vrchovatě, že střílet není třeba, a proto jsem pak jako divák nechápal, že hajného vlastní dcera nepřesvědčila.. Celkově to ale funguje docela dobře, věřím, že někteří lidé nebudou spokojení na 100% s maskou hejkala (ostré jelení paroží - jak figuruje v původním výtvarném návrhu - by mu rozhodně slušelo víc) - pořád je ale maska fantastická a o level jinde oproti jiným (i profesionálním) produkcím - a lidi, co se těšili na horor (ano, přesně tak to vyznělo v hithit kampani, přestože pak tvůrci upřesnili žánr na temnou erbenovskou pohádku), budou možná trochu zklamaní, protože hejkal není v jádru zlá postava, ale spíš neutrální až hodná (podle mého názoru každý, kdo má rád bábovku, je v jádru dobrák). Ve filmu tak chybí reálný záporák - jestli to měli být pytláci, tak pak to nevyšlo, byli tam tak krátce, že jsem ani neměl čas začít je nemít rád. Jestli měl divák považovat hejkala nejdřív za hrozbu, pak mi to taky úplně nefungovalo - bral jsem ho od začátku za strážce lesa, tedy za hodnou, pozitivní postavu, jen s hodně drsnějšími způsoby. Střetly se tu tak vlastně dvě velká dobra a tématem tak byla spíš špatná komunikace mezi nimi - a takové schéma v hororu prostě nefunguje (v temné pohádce ano). Proto myslím, že kdo od toho horor čekal, může být zklamán. Věřím ale, že takových bude minimum a film se bude lidem líbit. *** KONEC SPOILERŮ Celkově tedy film hodnotím v kategorii studentských filmů jasnými 5*, v kategorii profi filmu bych šel do velmi nadprůměrných 4,5*. Jen tak dál a rozhodně nijak nelituji, že jsem se rozhodl přispět ke vzniku tohoto filmu, který určitě čeká zajímavá festivalová budoucnost. A ve světle všech těch produkčních potíží a zádrhelů je to přímo zázrak, že se to dotáhlo do konce až takhle zdárně. Good job!