Isekai maó to šókan šódžo no dorei madžucu - Season 1 (2018) (série)

Uplne šablonovitý scenár, videný niekoľkokrát, potešili ma hl. hrdina a to, že som mal možnosť počuť ako premýšľa aj vo svojej hlave a ako sa dokázal s jednotlivými situáciami vysporiadať. Miestami to bolo dokonca aj vtipné a dvojica hlavných protagonistiek nijako neurazila. Takže taký slabší priemer ale 3* to budú.

Boku no Hero Academia - Season 3 (2018) (série)

Boku no Hero Academia je pre mňa každou ďalšou sériou lepšie a lepšie. Aj keď sa dej točí stále okolo školy, tak reálna hrozba ligy záporákov naberá na intenzite a niektoré tie súboje boli perfektné. Mladého Midoriyu po úvodnej skepse na začiatku celého seriálu, stále viac a viac žeriem, tým, že okrem pokroku v jeho sile vie používať aj hlavu. Čo je pre mna takisto aj prednosť celého seriálu, že sa nechová primitívne, síce niektoré tie citové výlevy postáv by sa mohli obmedziť, ale v zásade nemám nič čo vytknúť. TAK MIDORIYA teraz je to na tebe :) Zatiaľ jasných 5*.

Tokyo Ghoul:re - Season 1 (2018) (série)

TG re ako som si už zvykol opäť ponúka množstvo akcie, súboje na nás chrlia v podstate od prvého dielu, často sa mi bohužiaľ stalo, že som jednotlivé postavy prvý krát videl, objavili sa tam na pár okamihov a potom zomreli, alebo boli neskôr vypustení zo seriálu. Haise je taký ťuťko pre mna podobný Kanekimu zo začiatku TG série. Zamzrelo ma veľmi málo priestoru pre staršie postavy. Bohužiaľ k týmto novým postavám, som si nedokázal spraviť nejakú puto, prišli mi až moc neosobné, výnimkou je asi len Urie. Koniec série Tsukyiamovej skupiny a samozrejme záver, ktorý stál za to. Black Reaper sa objavil na scéne a jeho emočná chladnosť ma taktiež potešila. Animačne opäť neni čo vytknúť štúdio Pierrot odviedlo dobrú prácu. Teším sa na ďalšiu sériu a 4* k tomu.

V paprscích slunce (2015)

Dokument ukazujúci život mladej Zin-mi a jej rodiny. Scény zo scenára vs Realita. Scény z textilného závodu a z mliekarne sú úžasné, kde neskutočne človek vidí to ako je tu systém nastavený a že individualita každého človeka tu jednoducho nemá miesto. Záverečná scéna s malou Zin-mi je už len čerešničkou na torte a mal som chuť plakať s ňou. Rešpekt si taktiež zaslúži aj režisér Vitalij Malinskij, lebo taký kus odvahy zväčša režiséri prichádzajúci natáčať do KĽDR dokumenty o krajine nemajú, alebo sa to končí pre nich vyhostením z krajiny, čo je ešte ten lepší prípad. Poctivé 4*.

Šinseiki Evangelion (1995) (seriál)

Po 13, epizodach 3*. Na to, že to má nálepku "Kult" to zatiaľ až taký masaker nie je. Asi som mal prehnané očakávania a možno ma to ešte prekvapí. EDIT -- Tak pekne od začiatku, seriál som začal pozerať predovšetkým kvôli prepracovanej psychologii postáv a ich postupné hrútenie k záveru to už bol celkom extrém. Ale postupne prvých 16 dielov mi prišli jednotlivé epizody strašne podobné, vždy sa objaví anjel, akurát so zmenenými schopnosťami, Evangeliony po ňom vyštartujú a napokon aj zničia. Čo oceňujem je to, že seriál si postupne chystá diváka, najmä po tej psychologickej stránke, čož som ocenil až po dopozeraní. Okrem toho sa tu objavuje aj náboženská symbolika ( ked sa zničí anjel, tak vybuchne do tvaru kríža, základné látky ADAM a z neho vytvorená EVA ( to mi pripomenulo hru Bioshock), alebo hrania sa na samotného boha v podobne oživenia Evangelionu, najmä ten Berserk mode). Po tom ako sa objaví 4. dieťa seriál začína naberať na obrátkach, jednotlivé boje proti anjelom akoby išli do úzadia a prichádza na rad tá psychologická časť. Postupné odhalovanie tajomstiev o organizácii NERV, takisto o čo ide Ikari Shinjimu seniorovi. Shinji sa začína rútiť ako prvý, ked si myslí, že zabil 4. dieťa, napätie stúpa najmä vtedy, keď zistí že 4. dieťa vlastne pozná. Kvôli prehre nad anjelom a následnej zhoršenej synchronizácii s evangelionom sa začína hrútiť aj Asuka a tú to pohltí asi najviac na čo aj patrične doplatí. Ešte tu máme potom Misato, ktorá zisťuje, že ju opustil Kanji a tiež to zvláda ťažšie. Posledný dvojdiel, je prepchaný filozofiou a psychologiou kde sa dostáva divák do hlavy mladého Shinjiho vrchol ľadovca je na dosah. Naozaj mrazivé zakončenie, ktoré môže mať pre diváka viacero vyústení. Zvyšujem na 4* a idem pozrieť filmy.

Seiken no Blacksmith (2009) (seriál)

Nosný námet, ktorý bol utopený v zlom prevedení so ženskými postavami, ktoré ma svojím chovaním často ubíjali. Po 6. dieloch končím. 2*

Pravidla hry (1994)

Geniálna "šachová partia" v podaní 12 ročného černocha z Brooklynu. Toto človeku zarezonuje v hlave na dlhšie. 4*

Gungrave (2003) (seriál)

Po skvelom Black Lagoone som narazil na ďalšie anime, zaoberajúce sa podobnou tématikou, kde okrem bohatstva, moci a podobne platilo jedno pravidlo, ktoré bolo nad ostatné "Code of Iron" - Nikdy nemôžeš zradiť. Nikdy!. Gungrave hovorí príbeh o dvoch najlepších priateľoch a ich spoločná cesta na výslnie, až kým jeden z nich nezradí. Prvých 13. dielov je skvelých, príbeh má výborné tempo, postavy, ktoré spoznávame, majú svoj vlastný osobitný charakter. Charizma Big Daddyho, alebo Beara Walkena sú neuveriteľné. Hl. hrdinovia takisto o moc nezaostávajú ich vývoj sa posúva každým dielom ďalej. Po 13. epizodách prichádza druhá časť seriálu, ktorá je o poznanie slabšia. Zbytočné sci-fi prvky, oživovanie mrtvych, neskôr vytváranie Susperiorov a podobne by tomu do istej miery moje hodnotenie ovplyvnilo, ale potom príde posledný diel a ten by som už kvalitatívne prirovnal k záveru Gurren Lagana, alebo Code Geasu. Aj napriek slabšej druhej časti, si seriál zachováva stále tempo, aj množstvo akcie, bohužiaľ neskôr to bolo na úkor príbehu. Každopádne tesných, ale stále 5*.

Amélie z Montmartru (2001)

Bolo to pekné, milé, hrejúce na duši a predovšetkým na začiatku aj s veľmi podarenou dávkou humoru, predovšetkým toho čierneho, čo ja veľmi rád. Ale napriek tomu, že Audrey hrala dosť dobre, tak výkony jej kolegovcov už pre mňa až tak dokonalé neboli a mne tam akosi chýbala určite autentickosť. To zmýšľanie postáv v niektorých momentoch bolo miestami hodné psychiatrickej liečebne a to si nemyslím, že preháňam, alebo zveličujem. Každopádne tie 2hodiny nebanujem.3*