Já, Mattoni (2016) (seriál)

Měl jsem od této série mnohem větší očekávání a musím přiznat, že mě tato sága jako celek velmi zklamala. Myslel jsem si, že to bude mít pouze pomalejší rozjezd, a postupně to bude jenom lepší, ale opak byl pravdou. Na to, že se dle dostupných informací jednalo o jeden z nejdražších či dokonce nejdražší projekt v historii České televize, tak to vskutku nebylo moc vidět. Sérii jsem vydržel sledovat cca do čtvrtého/pátého dílu, a potom jsem už z toho byl jedním slovem znechucen. Nesympatické až nepříjemné herecké obsazení, zkreslování a nesmyslné upravování historických skutečností, zobrazení ústředního hrdiny ne jako schopného podnikatele, který svým talentem a pílí dobyl celý svět, ale jako gigola který kariéru postavil jenom na tom, že se vtíral do pochybných kruhů, kterým by se počestný člověk jistě vyhnul velkým obloukem. Zkrátka a dobře, velké zklamání a je smutné, že i když mají tvůrci velmi slušný rozpočet, že s ním nedovedou adekvátně naložit a připravit divákům kvalitnější produkt. Více než 40% si to celkově dle mého soudu nezaslouží.

Sňatky z rozumu (1968) (seriál)

Opět vynikající televizní sága v režii F. Filipa pojednávající o osudech dvou podnikatelských rodů, Bornů a Nedobylů.Seriál je zasazen do období národního obrození a kromě podnikatelských a buditelských aktivit obou rodů zde můžeme vidět i významné události naší historie, jako např. otevření Národního divadla v Praze roku 1881 operou Bedřicha Smetany Libuše. Je vynikající, že taková díla vznikla, protože lidé často zapomínají a nebo je ani historie vlastního národa nezajímá, a pro udržování paměti národa jsou takové výpravné ságy velmi důležité. Dnešní filmaři by bohužel pravděpodobně takovou ságu nebyli schopni natočit, což jsme ostatně mohli vidět např. v případě životopisného seriálu "Já, Mattoni".

F. L. Věk (1970) (seriál)

Moc hezká výpravná sága v režii skvělého režiséra Františka Filipa z období národního obrození, v letech 1769-1816 okolo osobností Šebastiána Hvěvkovského, Václava Matěje Krameria, Václava Tháma, Václava Klimenta Klicpery ad. V seriálu se představuje plejáda předních českých herců napříč všemi generacemi. Režisér Filip vskutku významným způsobem obohatil československou kinematografii. Kéž by i současná režisérská generace byla schopna něco takového natočit.

Stalo se jedné neděle (1985) (TV film)

Televizní mikrokomedie, která ani nenadchne, ani neurazí. Typologicky velmi podobné bakalářským příběhům, které se točily od 60.let. Z průměrnosti tento příběh bohužel nevytahuje ani hvězdné obsazení v čele se Sovákem a Bohdalovou.

Krásno (2014)

Upřímně řečeno, mě tento snímek příliš nezaujal. Ačkoliv obsazení je velmi dobré a na tento snímek z mého úhlu pohledu až nadstandardní, tak tomu filmu chybí absolutně spád a náboj. Tvůrcům rozhodně nechyběla při realizaci tohoto filmu snaha a enthusiasmus, nápad udělat něco ve stylu černé komedie na malém městě je jistě rovněž originální, ale tím asi končí veškerá pozitiva. Režiséru a jednomu z ústředních protagonistů Ondřeji Sokolovi se zkrátka nepodařilo vymanit ze stínu jeho "Partičky", a na mě to v určitých okamžicích vzbuzovalo dojem, že se tvůrci s Partičkou jenom přesunuli ze sálu na maloměsto. V každém případě to úplný propadák není, v roce 2014 vznikly daleko horší filmy a proto snímek hodnotím 40%-

Smyčka (2009) (TV film)

Z mého pohledu se jedná o velmi dobrý TV snímek, který nám velmi zřetelně ukazuje, co dokázala nenormální doba udělat s relativně normálními a možná i v jádru slušnými lidmi. Ve filmu se objevuje celá řada předních českých herců, a na výsledku je to opravdu znát v tom nejlepším slova smyslu. Ať už se jedná o Jana Soukupa v podání Ondřeje Kavana, Jaromíra Hanzlíka v roli komunistického funkcionáře Teringla a pochopitelně vůdčí postavu sociální demokracie a oběť zrůdného režimu prof. Fischera v roli výborného Viktora Preisse. Je opravdu hrozné, co dokázala tato krutá doba udělat s normálními lidmi, a jak se ze dne na den měnily charaktery těchto "elit" národa, budovatelů socialismu či vůdcům dělnické třídy. Je docela k zamyšlení, že i po 70 letech od "Vítězného února" máme v našem parlamentu nezanedbatelné zastoupení komunistů, jejichž účast na zločinech v období minulého režimu je neoddiskutovatelná (viz př. bývalého předsedy KSČM a nynějšího poslance Miroslava Grebeníčka) a i přes tyto milníky nebyl nikdy nikdo z nich žádným způsobem potrestán, ba naopak, stále více stoupá jejich vliv a byť zatím nepřímo mají účast na současné vládě. Nu, uvidíme kam to dál dospěje. V každém případě film skutečně dobrý a nezbývá než hodnotit vysokým počtem bodů.

Madiba (2017) (seriál)

Těžko posuzovat tuto minisérii po prvním zhlédnutém dílu, ale domnívám se, že by to v konečném součtu žádným fiaskem skončit rozhodně nemuselo. V prvním díle sledujeme první životní zkušenosti Nelsona Mandely prakticky od jeho útlého dětství, jeho odloučení od rodiny, studia v Johannesburgu, první lásky i zklamání a samozřejmě také střety s politickými oponenty, kteří s ním rozhodně nejednali v rukavičkách a tvrdě jeho snahy proti apertheidu potlačovali. Upřímně řečeno, první díl mě příliš nepřesvědčil, ale rozhodně tuto sérii po první části nezatratím a rád se podívám i na zbylé dvě části. Uvidíme, co nám nabídnou.

Kolotoč (2007) (TV film)

Vcelku podařený TV film ze života, který reflektuje všední i nevšední zážitky mladých lidí na rodičovské dovolené. Svým zpracováním mi film tento připomíná povídky z cyklu "Bakaláři.", který je českým divákům jistě velmi dobře známý.

Agatha Christie's Poirot - Záhada na zámku Styles (1990) (epizoda)

První případ Hercula Poirota po příjezdu z Němci okupované Belgie, odkud se musel náš hlavní hrdina odebrat do britského exilu. Poznáváme se zde i z dalšími důležitými postavami, které s Poirotem spolupracují, a sice kpt. Hastingsem a inspektorem Jeppem. Skvělá podívaná, v níž exceluje David Suchet se svými zmíněnými spolupracovníky. Je úctyhodné, že Suchet v této roli zářil více než čtvrt století.

Šance (1992) (pořad)

Příjemný pořad v režii moderátorů Miroslava Vladyky a Josefa Dvořáka, který byl naplněn celou řadou velmi povedených čísel napříč všemi uměleckými obory - zpěv, tanec, imitace, skeče a mnoho dalšího. Mě osobně nejvíce bavily a vlastně baví stále výstupy Marka Dobrodinského se Zdeňkem Izerem, které podle mého názoru patřily k tomu nejlepšímu, co tento pořad nabízel.