• Krátkometrážní

Vetřelec: Covenant (2017)

Ako zle na tom musí byť ľudstvo, keď dá kolonizačnú loď s vyše 2000 osobami na palube do rúk bande amatérov (hovoriacich si posádka), ktorých inteligenčný kvocient nepresahuje dvojciferné číslo? Celkom príjemný začiatok, až dokým postavy nemuseli začal uvažovať. A tie nezmyselné nelogické konania bez štipky rozumu nie sú to posledné, čo vo filme prekáža.

Gangy z Birminghamu - Série 2 (2014) (série)

Za mňa ešte lepšia séria, ako tá prvá. A to finále! Toľko napätia až som sa polovicu dielu krútil na stoličke ako decko s hlístami v riti.

Halloween (1978)

Viem pochopiť, ak sa na to niekto pozeral v roku 1978 (nebodaj ešte ako dieťa) a týždeň ho prenasledovali nočné mory. Ale z dnešného pohľadu? Samozrejme, ide o klasiku, praotca slasher horroru, kedy kvalita kinematografie bola úplne iná ako dnes, ale priznám sa, že napriek tomu, že som fanúšik hororu a celkovo otvorený rôznej tvorbe, toto bolo miestami bolestivé. Zvukové efekty pri akejkoľvek "ľakačke" ba až groteskné, ozvučenie nekvalitné, miestami som pri scénach vonku postavy ani nepočul, čo rozprávajú, herecké výkony smiešne (opäť, na danú dobu úplne normálne... avšak podľa môjho názoru 60% hereckého výkonu tvorí hercov ústny prejav, intonácia atď, čo v prípade mnohých divákov mohol zachrániť dabing). Vraždy taktiež z dnešného pohľadu nudné. Jediné naozaj výrazné pozitívum je neprekonateľná sprievodná hudba a celkový dizajn Michaelvho vizuálu. Možno som divný ja a nepovažujem sa za jednoduchého konzumenta prostých komerčných filmov, ocením mnohé veci, ale toto ma extrémne nudilo, ba až štvalo.

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Love, Death & Robots je úžasná zmes krátkych animovaných príbehov, ktoré zdieľajú aspoň jednu z v názve uvedených prvkov. Rôznorodé animácie (niektoré viac a niektoré zas menej oku lahodiace), dostatok nahoty, krvi, sci-fi (steampunk, cyberpunk, vesmír a mnoho ďalšieho), vtipu, ale aj hlbších príbehov s dych berúcimi plot-twistami. Najlepšia epizóda je za mňa jednoznačne Behind the Aquila Rift. A hneď za ňou Zima Blue a Secret War.

Love, Death & Robots - Zimova modř (2019) (epizoda)

Nádherný príbeh umelca, ktorý hľadá podstatu života, to najväčšie veľdielo, až kým si neuvedomí, že ho dosiahol už na samotnom počiatku. Animácia však nie je príliš oku lahodiaca, to však na hodnotení nič nemení. Opäť úžasná short-story podľa predlohy od Alastaira Reynoldsa. Až mám chuť si kúpiť jeho zbierku poviedok. Škoda, že je tak ťažké ju zohnať.

Love, Death & Robots - Alternativní historie (2019) (epizoda)

Prvotný nápad ma nadchol, čakal som ale asi skôr reálnejšie udalosti. Čo ak by sa utopil ako malé dieťa (naozaj sa skoro utopil) alebo čo ak by ho ten francúzsky vojak na fronte počas 1. svetovej zastrelil a neušetril. Vzišla z toho však naozaj kokotina, aj keď musím povedať, že v tom dobrom slova zmysle. Aj keď to na mňa až tak nezapôsobilo, no Gluugsnergluug ma dostal do kolien 🤣🤣 Aj sexuálny maratón s viedenskými prostitútkami vyzeral lákavo, hoc sa končil smrťou 🤣

Love, Death & Robots - Pomocná ruka (2019) (epizoda)

Úžasná animácia, pri ktorej som prvú minútu zízal na hlavnú protagonistku a premýšľal, či ide naozaj o animáciu alebo skutočnú herečku. Taká krátkometrážna Gravitácia s troškou nechutnosti. A to som si najprv myslel, že si dáva dole rukavicu, pretože sa chce zahrať na Iron-mana ako Mark Watney v Marťanovi.

1922 (2017)

Veľmi vydarený psycho-horor (dráma), v ktorom podľa mňa toho Stephena Kinga bolo cítiť. Otec so synom sa o spáchaní vraždy rozhodovali s takých chladom, bez myšlienky, že ide o ich mamu/manželku, až z to vyslovene mrazilo. Hororové prvky zvládnuté bravúrne a zúfalstvo, ktoré dvojicu následne pohlcovalo, pôsobilo aj na mňa. "I discovered something that night that most people never have to learn. Murder is sin. Murder is damnation. But murder is also work."

Love, Death & Robots - Svědectví (2019) (epizoda)

Nádherný vizuál, niektoré pohyby vyzerali veľmi realisticky, až premýšľam, či to miestami nebolo robene rotoskopiou. Koniec bol veľmi predvídateľný a myslel som, že strhnem hviezdičku, ale výmena rolí ma prekvapila.