3. poločas (2016) (studentský film)

Nějak jsem ten závěr Neužilovi nakonec nevěřil. To je prostě nevýhoda krátkého filmu, že tady přerod otce od rodiny v radikála vypadá nepřirozeně rychlý. Jinak dobrý námět a solidní zpracování.

Povolání: Reportér (1975)

Filozofické dobrodružství se záměnou identit nedopadá podle očekávání hlavního anti-hrdiny. Výborný Jack Nicholson a úžasná práce kameramana Luciana Tovoliho v posledním velkém filmu italského klasika.

Kursk (2018)

Herecký ansámbl poskládaný po celé Evropě se snaží vypadat rusky a mluvit anglicky. To by ukočíroval leda opravdu špičkový režisér. Vinterberg jím zjevně není, takže se mnozí ocitají až někde na hraně parodie. Nejlépe z toho logicky vychází Colin Firth. Ani hrátky se šířkou obrazu jsem nepochopil. Wolfgang Petersen může každopádně zůstat v klidu, jeho ponorkové drama zřejmě jen tak někdo nepřekoná.

Obyčejný člověk (2015)

Tento neobyčejný film o neobyčejném Íránci je bohužel trochu nevyrovnaný. Myslím, že k němu ta koncová reklama na tradiční íránský chléb sangak ústící v absurdní pointu moc nepasuje. Ale do té doby velmi dobré.

Climax (2018)

Party skupiny tanečníků se poněkud zvrhla... Noému fakt stačí na film málo. Úvodní castingové výpovědi účastníků jsou podle mne trochu dlouhé, navíc jich je tolik, že si stejně divák nezapamatuje, co o sobě kdo řekl. Pak už nás čeká postupný přechod od špičkových tanečních čísel na parketu po apokalyptické záběry odkudsi z pekla tamtéž. Noé se sice občas zbytečně předvádí (viz práce s titulky), ale zase tolik to nevadí, protože film je skutečně působivý.

Jan Palach (2018)

Viktor Zavadil a Robert Sedláček odvedli skvělou práci, aby nám ukázali konec jednoho idealistického studenta, který se rozhodl zaplatit nejvyšší cenu, aby zburcoval apatický národ. Bohužel se mu to povedlo asi na týden, ale to už je zase o něčem jiném. Film každopádně lepší, než jsem na toto téma vůbec čekal.

Narozena 1918 (2018) (TV film)

Stoletá pamětnice Vlasta Šrůtková je v lepší kondici než většina lidí o polovinu mladších, navíc si toho dost pamatuje a stojí za to jí věnovat tu hodinku pozornosti. Režisérka dobře pracuje i s rodinnými a dalšími archivy, takže to nejsou jen mluvící hlavy.

Rok opice (2018)

Blaževského předchozí film jsem viděl včera, takže z přímého srovnání vychází lépe Opičák. Je zábavnější, živelnější, a pokud nebudu mluvit o muzice, ale o přístupu k životu, tak i punkovější. Z před lety módního multi-kulti zbyl jen současný makedonsko-albánský národnostní konflikt, což také pomohlo. Konec s aktuální uprchlickou tématikou by mi sice zážitek normálně zkazil, ale tady ho režisér využil ke kouzelnému závěrečnému záběru, takže budiž (70%).

Punk's Not Dead (2011)

Další balkánská komedie o obtížích spojených s mixem (či těsným sousedstvím) několika etnik. Navzdory názvu není nijak punková (nebo to aspoň hercům nevěřím) a nakonec mi připadalo, že se tam toho za těch sto minut ani moc nestalo.

Psí odpoledne (1975)

Al Pacino jako nepřipravený bankovní lupič musí čelit nenadálým komplikacím. Režisér Sidney Lumet se nebojí ukázat humornou stránku tohoto absurdního dramatu, protože má v záloze Johna Cazeleho ve vedlejší roli, který svého Sala hraje tak nervním způsobem, že si stejně diváci nemohou být jistí, jestli najednou nezačne střílet. Škoda, že Cazale těch filmů stihl natočit jen pět.